1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Pies i dziecko – jak wybrać psa do domu z dzieckiem i czy to dobry pomysł?

Choć zwykle prośbom dzieci o psa towarzyszą obietnice, że to dziecko będzie samo się nim opiekowało i wychodziło na spacer - warto, by dorośli nie zapominali, że to oni będą odpowiedzialni za nowego domownika. (Fot. iStock)
Choć zwykle prośbom dzieci o psa towarzyszą obietnice, że to dziecko będzie samo się nim opiekowało i wychodziło na spacer - warto, by dorośli nie zapominali, że to oni będą odpowiedzialni za nowego domownika. (Fot. iStock)
Korzyści z wychowywania się ze zwierzęciem nie sposób przecenić. Zwłaszcza że stres dotyka dziś już małe dzieci. Warto jednak pamiętać, że wzięcie psa, kota czy nawet chomika to długoterminowa inwestycja.

Mamo, tato, chcę pieska... Słysząc taką prośbę, wielu rodziców małych dzieci przypomina sobie własne próby przekonania swoich rodziców, żeby zgodzili się na zwierzaka w domu. Jednak choć zwykle prośbom towarzyszą obietnice, że dziecko będzie samo opiekowało się psiakiem, wychodziło z nim na spacer i go karmiło – warto, by dorośli nie zapominali, że to oni będą odpowiedzialni za nowego domownika, choćby dlatego, że właścicielem zwierzęcia formalnie może być tylko pełnoletnia osoba – to ona podpisuje na przykład umowę adopcji i musi towarzyszyć dziecku podczas wizyty u weterynarza. Dobrze też pamiętać o tym, że zwierzę w domu oznacza dodatkowe wydatki związane z jego karmieniem czy leczeniem.

Z drugiej jednak strony psychologiczne korzyści, jakie płyną z tego, że dziecko wychowuje się w towarzystwie zwierzęcia, są niezaprzeczalne. Już w latach 60. XX wieku amerykański psychiatra dziecięcy Boris Levinson wskazał, że może to wpłynąć na większą wrażliwość na potrzeby innych ludzi, tolerancję i odpowiedzialność. Badacz twierdził również, że to właśnie zwierzęta uczą otwierania się na bezwarunkową miłość i akceptowania siebie. Znany jest także eksperyment głośnego czytania psom przez dzieci. Jak się okazuje – w przypadku, gdy słuchaczem jest zwierzę, a nie inna osoba – czytanie przebiega płynniej.

Jeśli zatem jako dorośli jesteśmy gotowi podjąć odpowiedzialność za psa w domu, warto dobrze zastanowić się, jaki on powinien być. A tutaj – oprócz indywidualnych sympatii do pewnych ras czy określonego wyglądu – konieczna jest poważna refleksja i ocena: Ile czasu możemy poświęcić psu na co dzień? Ile mamy miejsca w domu? Czy jesteśmy typem sportowym albo lubiącym długie wędrówki, w czym będzie nam towarzyszył zwierzak? Czy ktoś z domowników nie cierpi na alergie? I to jest praca domowa dla dorosłych, do której trzeba podejść poważnie, bo w obliczu uroczego szczeniaka (a każdy jest taki) czy patrzącego błagalnie zwierzaka ze schroniska – trudno o analityczne myślenie.

Co jeśli nie pies?

Dzieci marzą o zwierzątku, z którym mogą nawiązać kontakt. Zatem niekoniecznie ucieszą się z perspektywy posiadania akwarium albo hodowli patyczaków... Może więc kot? Królik? Albo chociaż chomik...

O radę poprosiłam Annę Wojtalewicz, lekarz weterynarii z przychodni „Cztery Łapy” w Wołominie, która wyjaśniła, że, poza wspomnianymi powyżej okolicznościami, przy podejmowaniu decyzji trzeba kierować się także temperamentem opiekuna. A to dlatego, że na przykład często wybierane przez rodziców niewielkie gryzonie mogą... zostać zagłaskane na śmierć. Chomiki to w gruncie rzeczy zwierzęta żyjące nocą; zmuszane do nadmiernej aktywności w ciągu dnia, wcale nie są szczęśliwe i nie dożywają sędziwego wieku. Z kolei szczury są bardzo towarzyskie, skazane na samotność będą się stresować i podupadać na zdrowiu. Pewnym rozwiązaniem jest towarzystwo drugiego szczura, ale zdecydowanie najlepiej sprawdzi się bliskość opiekuna, zwłaszcza jeśli ten zadba o wyzwania intelektualne dla zwierzaka. Szczury bardzo lubią wszelkiego rodzaju labirynty, tory przeszkód, które zmuszają do szukania nowych rozwiązań.

Ból rozstania

Także wśród domowych zwierząt są takie, które mogą żyć bardzo długo, jak pewne gatunki papug czy żółwi, jednak w przypadku małych gryzoni jest to zwykle kilka lat, a psów i kotów – kilkanaście. A to oznacza, że dziecko najprawdopodobniej stanie się świadkiem odejścia swojego pupila. Niektórzy rodzice wpadają na pomysł, żeby ukryć ten fakt i czym prędzej kupić takiego samego zwierzaka. Pomysł tyle karkołomny, bo dziecka nie da się w ten sposób oszukać, co całkiem chybiony wychowawczo. Zamiast tego lepiej pomóc malcowi bezpiecznie przejść przez proces żałoby, z którą przecież spotka się w życiu jeszcze nieraz.

Zanim wybierzesz psa, odpowiedz sobie na następujące pytania:

  • Kiedy wziąć do domu psa, żeby móc poświęcić mu na początku dużo czasu? Najlepiej wybrać termin przez wakacjami.
  • Jakiej płci? Psy są bardziej wytrzymałe fizycznie niż suczki.
  • Jakiej wielkości? Z małymi psami jest wygodniej podróżować, łatwiej utrzymać je na smyczy i opieka nad nimi jest tańsza. Jeśli kierujesz się wielkością mieszkania, to pamiętaj, że dla psa nie jest ważna przestrzeń, na jakiej mieszka, ale aktywność – pies musi być wybiegany.
  • Z jaką sierścią? To ważne zwłaszcza w przypadku alergików, wtedy lepiej wybrać na przykład maltańczyka, który nie ma sierści, tylko włosy.

Więcej w książce: „Chcę psa" Zuzanna Nowak, wyd. Demart

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze