1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Kilka rad, które pomogą wprowadzić porządek do mieszkania i... życia

Porządek w jednej strefie swojego życia, przekłada się się na pozostałe.(Fot. iStock)
Porządek w jednej strefie swojego życia, przekłada się się na pozostałe.(Fot. iStock)
Podobno jeśli zrobisz porządek w jednej strefie swojego życia, automatycznie przełoży się on na pozostałe. Dlatego zacznij od najważniejszej przestrzeni – twojego mieszkania.

Dokonaj selekcji rzeczy. Wyrzuć wszystkie niewygodne i niepraktyczne przedmioty i meble, które tylko zbierają kurz, o które wiecznie się potykasz lub zawadzasz. Pozbądź się łatwo tłukących się, delikatnych przedmiotów. Zainwestuj pieniądze w to, co najistotniejsze: porządną podłogę, miękki dywan, funkcjonalne oświetlenie, solidną armaturę łazienkową, proste łóżko. Stroń od nadmiaru rzeczy.

Usuń usterki. Napraw cieknący kran, wymień wiecznie wypadającą klamkę, naoliw zawiasy trzeszczących drzwi, zamontuj w całym mieszkaniu listwy, pod którymi ukryjesz wszelkie kable i przewody.

Zachowaj kilka ważnych osobistych przedmiotów. To twoje talizmany, dlatego nie traktuj ich na równi z innymi przedmiotami. Ale nie otaczaj się zbyt wieloma pamiątkami – to sprawia, że życie zaczyna krążyć bardziej wokół przeszłości niż teraźniejszości.

Jedzenie trzymaj w jednym miejscu. Staraj się mieć tam zawsze niewielki zapas, nie zapychaj jednak lodówki czy spiżarni zbyt dużą ilością żywności. Wyrzuć rzeczy przeterminowane. Nie gromadź resztek.

Zmniejsz hałas. Kupując sprzęty AGD, wybieraj te, które ciszej pracują, zmień dzwonek do drzwi oraz dzwonek telefonu na delikatniejszy i dyskretniejszy, podłogę wyściel tłumiącym odgłos kroków miękkim dywanem. Twój dom powinien być schronieniem przed hałasem na zewnątrz.

Zrób porządek w szafie. Nie wahaj się oddać lub wyrzucić ubrań, w których nie chodzisz co najmniej od roku. Nie zachowuj za małych dżinsów w nadziei, że założysz je, gdy schudniesz – gdy rzeczywiście stracisz na wadze, raczej kupisz sobie nowe. Pozbądź się ubrań ze sztucznych materiałów. Jeśli ciężko ci rozstać się z jakąś kreacją ze względów sentymentalnych, napisz do niej list, w którym zawrzesz wszystko to, co ci się z nią kojarzy i za co jesteś jej wdzięczna, a potem oddaj ją na cele charytatywne. Dbaj o rzeczy, które najczęściej nosisz i w których czujesz się dobrze. Plastikowe lub jednorazowe wieszaki z pralni zastąp kompletem drewnianych. Dzięki nim twoje ubrania nie odkształcą się, wisząc w szafie.

Otaczaj się tylko prostymi przedmiotami. Wybieraj rzeczy wykonane ręcznie, z poszanowaniem tradycji i z naturalnych materiałów. To prawda, zwykle okazują się droższe, ale z czasem przekonasz się, że ich cena jest gwarancją dobrej jakości i trwałości.

Planuj domowy budżet. Co tydzień wyznaczaj sobie określoną kwotę, jaką masz do wydania. Nigdy nie wychodź na zakupy bez dokładnej listy produktów – uchroni cię to przed nieprzemyślanymi, spontanicznymi decyzjami. Zachowuj wszystkie rachunki. Unikaj pożyczek i zakupów na raty. Karty kredytowej używaj wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Kupuj tylko wtedy, gdy masz pieniądze w kieszeni.

Zawsze odkładaj rzeczy na swoje miejsce. Pozwoli ci to uniknąć bałaganu i zaoszczędzi sporo czasu.

Regularnie sprzątaj dom czy mieszkanie. Zawsze miej odpowiedni zapas środków czystości, worków na śmieci i rękawic roboczych. Ogranicz się do kilku niezawodnych środków, nie gromadź zbyt wielu specyfików. Raz w tygodniu zmieniaj pościel, odkurzaj podłogi, dezynfekuj toaletę i rób pranie. Raz w miesiącu odkurzaj i poleruj wszystkie powierzchnie od podłogi po sufit, poleruj i nacieraj woskiem meble, posprzątaj pod łóżkiem i szafkami, przewróć materace w łóżkach na drugą stronę, wypierz ścierki i ręczniki. Raz do roku zrób wielkie sprzątanie.

Spisz ważne telefony. Nawet jeśli masz już je wpisane do pamięci telefonu. Zapisz numery członków rodziny i przyjaciół, ale też kontakt do lekarza, hydraulika, agenta ubezpieczeniowego, banku. Wszelkie ważne dokumenty trzymaj w jednym miejscu.

Nie przechowuj pustych butelek, słoików czy toreb. Wyrzuć stare gazety, pudełka po butach czy kartki świąteczne sprzed kilku lat. Zrób miejsce na nowe.

Warto przeczytać: Dominique Loreau: „Sztuka prostoty”, „Sztuka umiaru”, „Sztuka planowania”, wyd. Czarna Owca 2011.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze