1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Jak wieszać obrazy nad stołem?

Fot. materiał partnera
Fot. materiał partnera
Obrazy są jednym z najłatwiejszych pomysłów na ozdobienie wnętrza. Oryginalne malowidła powieszone w salonie, czy sypialni nadadzą pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. Obrazy mogą stanowić także wyróżniający akcent w jadalni. Pusta przestrzeń nad stołem to przecież miejsce warte ozdobienia. Jak więc wieszać obraz nad stołem?

Planując aranżację miejsca nad stołem, czy to w salonie, czy w jadalni warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami: jakiej wielkości oraz w jakiej ilości będą prezentowały się najlepiej, na jakiej wysokości nad stołem je zawiesimy, a także, jaka kolorystyka malowideł będzie dobrze komponowała się z całym wnętrzem.

Na jakiej wysokości wieszać obrazy?

W większości galerii sztuki obrazy zawieszone są na wysokości wzroku osób zwiedzających, czyli 1.5 – 1.6m nad podłogą. Jednak w przypadku aranżowania przestrzeni w domu niekoniecznie musimy trzymać się tej akurat zasady. Ważne, by określając wysokość, na której ma zawisnąć obraz, pamiętać, że powinien on wisieć przynajmniej 20-30 cm nad meblem stojącym pod nim, czyli np. 20-30 cm nad stołem, komodą, czy też sofą.

Nadrzędna zasada symetrii i proporcji

Jeśli nie do końca czujemy się pewni w tematyce aranżacji wnętrz, warto kierować się zasadą symetrii i wybierać najprostsze rozwiązania. I tak wieszając obraz nad stołem, w przypadku jednego dużego płótna, należy zadbać, by jego środek wypadał dokładnie na środku mebla. Obraz nie powinien być szerszy niż przedmiot, nad którym się znajduje. Warto kierować się tutaj zasadą proporcji – im większą przestrzenią nad meblem dysponujemy, na tym większa dekorację możemy się zdecydować. Mały obraz powieszony nad dużym rodzinnym stołem zgubi się i będzie wyglądał nieefektowanie i odwrotnie - duży obraz nad mniejszym stolikiem może wizualnie przytłoczyć całe wnętrze.

Aranżacja z kilku obrazów

Alternatywą dla powieszenia jednego większego obrazu jest wybór kilku dzieł sztuki, które będą ze sobą współgrały. „Wybierając zestaw obrazów, musimy uważać, by nie wprowadzić do naszego wnętrza tematycznego lub kolorystycznego chaosu. Dla osób, które nie czują się w zakresie aranżacji wnętrz zbyt pewnie, idealnym rozwiązaniem będą gotowe cykle obrazów, które tworzą piękną i spójną całość. Przykładowo nasz dyptyk obrazów BLUISH dla entuzjastów abstrakcji lub też nieco bardziej klasyczny zestaw BLOOMING przedstawiający piękne kwiaty w spokojnych kolorach” – radzi Izabela Konior, dekoratorka firmy Eurofirany, będącej liderem w branży home decor.

Galeria z kilku obrazów – jak je ułożyć?

Jeśli zdecydujemy się na stworzenie nad stołem aranżacji złożonej z kilku obrazów, niezależnie czy są to obrazy z jednej kolekcji, czy też stworzony przez nas zestaw, warto zapoznać się z kilkoma trikami, dzięki którym unikniemy wrażenia chaosu i bałaganu. Najprostszą propozycją będzie ułożenie obrazów na jednej wysokości nad stołem – równajmy zawsze do jednej z krawędzi. Jeśli obrazy mają różne wysokości pod żadnym pozorem nie układajmy ich od największego do najmniejszego. Dla początkujących dekoratorów dobrym rozwiązaniem będzie zakup obrazów tej samej wielkości, które można ułożyć w jednym rzędzie.

Jeśli chcemy jednak nieco bardziej urozmaić przestrzeń, możemy pokusić się o zakup obrazów o różnej wielkości, które odpowiednio ułożone będą pięknie prezentować się nad stołem. Przy tworzeniu koncepcji tej aranżacji warto również kierować się zasadą symetrii, gdzie po obu stronach osi symetrii obrazy mają tę samą wielkość i umiejscowienie. W przypadku kompozycji złożonych z dużej ilość małych ramek – która idealnie sprawdzi się w przypadku nawet nie tyle obrazów, co fotografii, warto ramki ułożyć tak, by skrajne z nich zamykały się w zaplanowanym geometrycznym kształcie.

Tematyka i kolorystyka

Oczywiście nie mniej ważna od rozmieszczenia obrazów jest ich tematyka oraz kolorystyka. Warto zadbać o spójność estetyczną we wnętrzu, jednak nasze osobiste preferencje są równie ważne. Jak podkreśla Izabela Konior z firmy Eurofirany: „To, jakie obrazy powiesimy w naszym domu, dużo mówi o nas samach – o naszym guście, zainteresowaniach, fascynacjach. Warto więc wybierając tematykę obrazów, kierować się własnymi preferencjami, nie modą, czy też zdaniem innych. Tematyka obrazów jest przeróżna, możemy zdecydować się na spokojne , jak np. na naszym obrazie LANDSCAPE. W jadalni będą prezentowały się także pięknie obrazy z motywami botanicznymi przykładowo nasza nowość PLANTS – obraz malowany ręcznie na płótnie przedstawiający egzotyczne rośliny w barwnej kolorystyce. Natomiast, jeśli wnętrze ma charakter nowoczesny proponuję malowidła o tematyce abstrakcyjnej, jak np. EXPLOSION”.

Ramki mają znaczenie

Najpopularniejszymi metodami oprawiania obrazów są ramy lub krosno (drewniana rama wewnętrzna, na której naciąga się płótno obrazu). Jeśli decydujemy się na tradycyjną ramę warto również zastanowić się nad jej wyborem – by stylem oraz kolorem pasowała zarówno do obrazu, jak i szerzej patrząc - całego pomieszczenia. Jeśli w stworzonej przez nas aranżacji wykorzystaliśmy różne obrazy lub też fotografie, warto zdecydować się na podobne ramy, które będą tworzyły spójną całość i uporządkują nam wizualnie wnętrze.

Rada praktyczna – przymiarka

Na koniec warty zapamiętania trik, który pomoże nam, zwłaszcza jeśli planujemy stworzenie całej aranżacji złożonej z kilku obrazów o różnym formacie i wielkości. Przed powieszeniem obrazów, wytnij z gazety lub innego cienkiego papieru wymiary dokładnie odpowiadające obrazom i te najpierw rozplanuj na ścianie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze