1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Ile żyją maltańczyki? Czym kierować się przy wyborze szczeniaka?

Ile żyją maltańczyki? Czym kierować się przy wyborze szczeniaka?

(Fot. iStock)
Bichon maltański, który potocznie nazywany jest maltańczykiem, to jeden z najbardziej popularnych psów do towarzystwa. Maltańczyk szczególnie ceni sobie obecność człowieka i nie lubi spędzać czasu samotnie. Ile kosztuje maltańczyk oraz ile żyją maltańczyki? Czym powinieneś się kierować, kupując szczeniaka rasy maltańczyk? Poznaj istotne fakty, które powinny pomóc w wyborze wymarzonego psa rasy bichon maltański.

Maltańczyk – klasyfikacja FCI oraz wygląd rasy

Maltańczyk zakwalifikowany został przez FCI do grupy 9 (psy ozdobne i do towarzystwa), sekcji 1 (biszony i rasy pokrewne). Rasa mierzy z reguły między 20 a 25 cm, a jego waga oscyluje między 3 a 4 kg. Według FCI umaszczenie maltańczyków powinno być białe, jednak dopuszcza się również odcień kości słoniowej. Włosy zdrowych maltańczyków powinny być błyszczące, proste i miękkie w dotyku, a oczy muszą mieć ciemny kolor.

Bichon maltański to niewielki pies o szczupłej oraz nieco wydłużonej sylwetce. Bardzo ważne jest podczas wyboru szczeniaka, aby zwrócić uwagę na cechy szczególne budowy jego ciała. Czaszka maltańczyka powinna być płaska, kończyny krótkie i proste, oczy okrągłe, uszy wysoko osadzone i trójkątne, a ogon osadzony na poziomie zadu. Na ogonie maltańczyka powinny znajdować się długie włosy, do których pielęgnacji przyda się dobrej jakości szczotka dla maltańczyka. Przydatne informacje o tym, jak dokładnie wygląda maltańczyk oraz ile kosztuje maltańczyk, znajdziesz w serwisie Fajny Zwierzak.

Zobacz, jak zachowuje się maltańczyk!

Maltańczyk jest czułym psem, który błyskawicznie przywiązuje się do swojego właściciela oraz mieszkania. Pies ten najchętniej spędzałby z domownikami cały dzień, zatem należy otoczyć go ogromną troską i codziennie zapewnić codzienną opiekę. Rasa bichon maltański jest na ogół spokojna, choć podczas wspólnej zabawy pies robi się bardzo żywiołowy. Zwierzak jest wyjątkowo inteligentny i szybko się uczy, jednak warto zacząć socjalizować go z otoczeniem już od szczenięcych lat.

Nie powinno się zostawiać maltańczyka samego na wiele godzin, ponieważ z nudów, tęsknoty lub stresu może zacząć niszczyć różne sprzęty w domu. Warto pamiętać również o tym, że czworonóg bywa głośny, a także łakomy na psie smaczki. Mimo wszystko maltańczyk będzie znakomitym pierwszym psem, a także towarzyszem każdej podróży – ze względu na wielkość łatwo jest go transportować z miejsca w miejsce. Rasa odpowiednia jest zarówno dla dzieci, jak i dla starszych osób.

Cena psa zależy od jego płci, wieku, a także genów rodziców. Maltańczyk z renomowanej hodowli kosztuje średnio od 3 do nawet 6 tysięcy złotych. Należy pamiętać, aby przy wyborze szczeniaka nie motywować się jednak o wiele niższą ceną. Wyjątkowo „promocyjne ceny” mogą oznaczać bowiem, że bichon maltański pochodzi z nielegalnej hodowli. Lepiej więc sugerować się wyglądem szczeniaka i renomą właścicieli hodowli, a nie niskim kosztem zakupu psa.

Ile żyją maltańczyki? Jak pielęgnować psa?

Średnia długość życia maltańczyków to od 12 do 15 lat. Aby zwierzak żył jak najdłużej, należy przestrzegać najważniejszych zasad co do jego pielęgnacji oraz sposobu odżywiania. Karma dla maltańczyka powinna zostać dobrana według jego wieku, aktywności fizycznej oraz kondycji zdrowotnej. Należy jednak zawsze pamiętać o tym, aby karma była wysokiej jakości i pochodziła ze sprawdzonego źródła.

Do pielęgnacji psa przyda się szampon, ale też dobrej jakości szczotka dla maltańczyka. Włosy czworonoga powinno się wyczesywać zarówno po każdym spacerze, jak i bezpośrednio przed kąpielą, którą należy „fundować” psu minimum raz w miesiącu. Ciekawostką jest fakt, iż maltańczyk posiada włosy, a nie sierść – w związki z tym zaliczany jest do ras psów polecanych alergikom. Skrupulatnej pielęgnacji wymagają również wrażliwe oczy, uszy i zęby bichona maltańskiego.

Zdrowie maltańczyka – czy buty lub ubranka dla maltańczyka są konieczne?

Maltańczyk jest niewielkim psem, ale za to bardzo silnym i zdrowym. Problemem jednak może być dla niego upał, który znosi gorzej niż chłodną, jesienno-zimową szarugę. Podczas wyjątkowo zimnych dni należy założyć zwierzakowi ubranko zimowe oraz ciepłe buty dla psa na zimę, które ochronią go przed mrozem. Nie jest to wcale przesadą, gdyż wszystkie psy posiadające włosy zamiast sierści potrzebują dodatkowego ogrzewania.

Kupując szczeniaka maltańczyka, należy pamiętać o tym, aby o niego dbać – psom grozi otyłość, ponieważ dokarmiane przysmakami łatwo przybierają na wadze. Trzeba więc zapewnić czworonogom zdrową i wysoko zbilansowaną dietę, aby prawidłowo się rozwijały. Odpowiednio wypielęgnowany, zadbany i odżywiony bichon maltański może stać się najlepszym przyjacielem człowieka. Szczeniak maltańczyka jest z całą pewnością doskonałym wyborem na pierwszego psa – będzie grzeczny i wierny swojemu opiekunowi. Oczywiście pod warunkiem, że od szczenięcych lat zadba o jego socjalizację.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze