1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Równość płci – siatkarze rozgrywający finał Ligi Narodów w koszulkach z nazwiskami siatkarek

Równość płci – siatkarze rozgrywający finał Ligi Narodów w koszulkach z nazwiskami siatkarek

Mecz siatkówki Polska - Brazylia, finał Ligi Narodów (źródło zdjęcia: FB Russian Women Volleyball Video)
Podczas finałowego meczu (Polska - Brazylia) Ligi Narodów Bartosz Kurek i Wallace de Souza zagrali pierwszego seta w granatowo-różowych koszulkach z nazwiskami rosyjskich siatkarek. Obydwaj siatkarze są ambasadorami projektu Equal Jersey, promującego równość płci w sporcie.

Nierówność płciowa jest nadal częstym zjawiskiem, także w świecie sportu, gdzie zasady powinny być takie same dla wszystkich graczy. Jednak siatkówka to sport, który może tutaj świecić przykładem. Projekt Equal Jersey jest częścią dużej kampanii Volleyball World. Kampania wystartowała w drugiej połowie czerwca. Jej celem jest zwiększenie atrakcyjności siatkówki w skali globalnej, a także budowanie świadomości wokół takich kwestii jak równość płci w sporcie.

- Volleyball World jest dumny z tego, że jest wiodącym propagatorem równości płci w sporcie. Równość płci i inkluzywność są wpisane w DNA siatkówki i zawsze będziemy odmawiać godzenia się na status quo – powiedział Finn Taylor, Dyrektor Generalny Volleyball World - Siatkówka to sport, w którym na poziomie międzynarodowym kobiety i mężczyźni rywalizują na równych zasadach, z równymi szansami, równą płacą i równą uwagą. Musimy jednak zrobić więcej, aby być liderem w tej kwestii, pokazując kulturę siatkówki opartą na inkluzywności i równości w nowy i innowacyjny sposób, aby zachęcić do podejmowania większych działań w całym świecie sportu (źródło: volleyballworld.com)

To pierwsza na świecie kampania, w której siatkarze i siatkarki noszą koszulki z własnym nazwiskiem, a także z nazwiskiem zawodnika płci przeciwnej. Czołowi zawodnicy założyli granatowo-różowe koszulki podczas finałów Ligi Narodów Siatkówki 2021. Ambasadorami kampanii jest kilka „par” zawodniczek i zawodników, którzy mają te same numery koszulek w swoich zespołach: nr 6 – Irina Korolowa z Rosji i Bartosz Kurek, nr 7 - Lauren Carlini z USA i Facundo Conte z Argentyny, nr 8 – Natalia Gonczarowa z Rosji i Wallace de Souza z Brazylii, z 14. – Eda Erdem z Turcji i Nimir Abdel-Aziz z Holandii.

Natalia Gonczarowa z Rosji i Wallace de Souza z Brazylii (fot. materiały prasowe Equal Jersey Volleyball World)

Warto zaznaczyć, że „według badań konsumenckich Nielsena, dane dotyczące oglądalności siatkówki pokazują, że gra kobiet i mężczyzn jest równie popularna, a demografia fanów tego sportu jest równo podzielona pomiędzy obie płci” – podaje volleyballworld.com.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze