1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Podstawa dobrze zaprojektowanej kuchni – odpowiednio rozmieszczone korpusy kuchenne

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
W kuchni spędzamy dużo czasu, dlatego ważne jest, aby pracować wygodnie i komfortowo, niezależnie od jej wielkości i stylu. Optymalnie urządzona musi spełniać kilka ważnych wymagań. Istotne jest chociażby przestrzeganie zasady trójkąta roboczego i odpowiednie wypełnienie przestrzeni ergonomicznymi korpusami szafek kuchennych. Oto nasze porady, jak stworzyć funkcjonalną kuchnię.

Kuchnia - serce każdego domu. To tutaj koncentruje się większość domowych czynności, bo nie oszukujmy się - nie jest ona wyłącznie miejscem, z którego korzystamy podczas gotowania. Ci, którzy przygotowują posiłki, muszą mieć wszystko pod ręką: garnki blisko płyty grzewczej czy kosze na odpady blisko zlewozmywaka. Oczywistym zatem jest fakt, że projekt kuchni musi być przemyślany i staranny, aby w jak najwyższym stopniu uwzględnić wszystkie funkcje kuchennej przestrzeni.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Od czego zacząć projektowanie kuchni? Warto rozrysować sobie wymiary pomieszczenia, elementy stałe (gniazdka, drzwi, okna, ciąg wentylacyjny) i wyciąć z papieru meble w odpowiedniej skali, co ułatwi ich swobodne przemieszczanie. Lepszym pomysłem okaże się skorzystanie z planera online, co zobrazuje całokształt kuchni w widoku 3D, a na dodatek pozwoli na rozmieszczenie takich elementów, które ciężko oddać na papierze w rzucie, np. korpus szafki kuchennej wiszącej.

Zasada trójkąta roboczego

Dobrze zorganizowana kuchnia to taka, która uwzględnia rozmieszczenie przestrzeni roboczej i całe otoczenie, aby każda z czynności wykonywanych w kuchni odbywała się w jak najbardziej komfortowy i płynny sposób. W latach 40. prowadzono badania o ergonomii na Wydziale Architektury University of Illinois i przeanalizowano relacje i odległości pomiędzy głównymi punktami w kuchni. Jakie to obszary?

  1. Miejsca, w których jest przechowywana żywność, czyli lodówka i szafki.
  2. Obszar, w którym myje się żywność, czyli zlewozmywak. Warto, by wraz z ociekaczem przestrzeń ta wynosiła co najmniej 90 cm.
  3. Strefa przygotowywania i gotowania posiłków, czyli blat i płyta grzewcza.

Jeśli kuchnia jest dobrze zaprojektowana, powinieneś być w stanie narysować trzy proste linie łączące przestrzenie do mycia, przygotowania i gotowania, tworząc trójkąt. Idealnie, jeśli boki trójkąta mają wymiar od 1,2 m do 2,7 m.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Rozmieszczenie korpusów kuchennych

Po ulokowaniu niezbędnych sprzętów AGD, czas na korpusy kuchenne. Garści praktycznych wskazówek dostarcza poradnik na stronie . Oto niektóre z nich:

  • Ważne, by nie zakłócać odmiennych czynności i odseparować strefę zmywania od strefy gotowania. W praktyce oznacza to, by pomiędzy komorą zlewu a płytą grzewczą zachować co najmniej 15 cm odstępu. Jeśli przestrzeń na to pozwala, najlepiej zachować odległość min. 50 cm z obu stron płyty grzewczej, co pozwoli na bezpieczne odkładanie gorących potraw. Dobrą praktyką jest umieszczenie pod blatem korpusu kuchennego z półkami lub wysuwanymi szufladami, który zapewnia miejsce na pomoce kuchenne przydatne podczas przyrządzania posiłku.
  • Wszystkie urządzenie ze strefy zmywania powinny znajdować się blisko siebie. By korpusy kuchenne były odpowiednio wytrzymałe, producent powinien zabezpieczyć je laminowanym wykończeniem, które uchroni materiał przed uszkodzeniami. Drewniane korpusy szafek kuchennych czy fronty to obecnie rzadkość - naturalne drewno jest szczególnie wrażliwe na wilgoć. W zamian stosuje się korpusy kuchenne z płyty MDF o wyglądzie przypominającym strukturę drewna. Są one wzbogacone o warstwę akrylową, która zwiększa odporność na uszkodzenia.
  • Nie należy umieszczać urządzeń AGD w narożnikach kuchni, bowiem uchylony piekarnik lub zmywarka zablokuje dostęp do innych szafek. W narożniku świetnie sprawdzi się korpus szafki kuchennej narożnej, szczególnie z zastosowaniem mechanizmu Evo lub Le Mans.

Wymiary korpusów szafek kuchennych powinno dopasować się do ilości dostępnej przestrzeni z zachowaniem odpowiednich odległości minimalnych od głównych sprzętów, które wyznaczają trójkąt roboczy. Po stworzeniu tej - najtrudniejszej - części projektu przychodzi czas na najprzyjemniejsze czynności - dobór frontów i blatów, dzięki którym nasza kuchnia nabierze wymarzonego charakteru.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze