1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Nowe mieszkanie, czyli wyzwanie, ale jakże przyjemne

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Stało się. Kupiłaś nowe mieszkanie i już oczami wyobraźni widzisz, jak urządzasz jego szczegóły i zmieniasz obcą na razie przestrzeń we własne miejsce na ziemi. Euforia nie jest niczym nadzwyczajnym, ale pamiętać trzeba też o sporych wyzwaniach, jakie niesie za sobą wykończenie mieszkania.

Kompleksowe wykończenie mieszkania to nie tylko wizja tego, jak ma być zabudowana kuchnia i który kolor farby wybrać na ściany. Zazwyczaj do zrobienia jest wszystko od wykończenia ścian przez położenie podłogi oraz dodatkowe instalacje. Otrzymanie kluczy do mieszkania powinno zostać poprzedzone staranną analizą, tego, gdzie i co znajdzie się w przyszłych czterech kątach.

Multimedialne dylematy, czyli gdzie ustawić router

Jeszcze przed wykończeniem mieszkania należy mieć konkretny plan rozciągnięcia wszystkich instalacji. Jak jest to ważne, pokazuje internet. Dla młodszego pokolenia oknem na świat nie jest już telewizja, ale właśnie szybka sieć - najlepiej światłowodowa. O ile jeszcze w przeszłości standardem był kabel poprowadzony do modemu, dziś nowoczesne budownictwo wymaga już pociągnięcia sieci bezpośrednio do wszystkich pomieszczeń. To efekt popularności, jaką zyskał internet rzeczy. Łączność z siecią ma już nie tylko komputer, ale też sprzęt AGD, konsola do gry, telewizor, radio internetowe czy chociażby system oświetlenia.

Operatorzy usług telekomunikacyjnych - wybierając , Warszawie, Łodzi, Poznaniu czy Gdańsku można swobodnie przebierać w ich ofercie - zapewniają coraz lepsze łącza, które bez problemu podołają największym nawet obciążeniom sieciowym. By tak się stało, nowe mieszkanie powinno być precyzyjnie rozplanowane kontekście infrastruktury kablowej.

Warto pamiętać również o dobrze zaplanowanym miejscu na router. Wi-Fi będzie niezmiennie potrzebne, chociażby dla smartfonów. Router do internetu bezprzewodowego powinien się znaleźć w centralnym miejscu nieruchomości i w miarę możliwości niebyć zasłoniętym przez szafy lub elementy zabudowy.

Jakie prace wykonać powinna ekipa budowlana?

Mając już pełen plan prac czas na ich realizację. Co jest szczególnie istotne, podczas wybierania ekipy, która zajmie się wykończeniem nieruchomości? To niewątpliwie kompleksowość usługi. Wiele osób wybiera jedną lub dwie ekipy, które mają zająć się, każdym aspektem prac wykończeniowych. A tych jest przecież sporo: m.in. gruntowanie ścian i ich pomalowanie, montaż w łazience urządzeń sanitarnych i baterii, układanie glazury oraz terakoty, pełna stolarka drzwiowa, położenie podłogi oraz listew przypodłogowych.

Choć z pewnością kusić może wizja dużych oszczędności i poszukiwania możliwie najtańszej ekipy wykończeniowej, będzie to duży błąd. Kierowanie się wyłącznie ceną to droga donikąd. Nie daje bowiem gwarancji, że prace wykończeniowe zostaną przeprowadzone z pełną dbałością oraz w oparciu o najwyższe umiejętności budowlańców. A przecież własne mieszkanie to nie przestrzeń, na której można eksperymentować.

Stan deweloperski, czyli właściwie co?

Warto w tym kontekście pamiętać, jaka właściwie jest definicja stanu deweloperskiego. Nowe nieruchomości są najczęściej zapewnione właśnie w tym standardzie. Ważne jest więc, by mieć pewność, co wchodzi w skład obowiązków dewelopera. Stan deweloperski oznacza wybudowanie mieszkania wraz ze wszystkimi mediami i obejmuje instalację elektryczną z gniazdami i łącznikami, instalację wodno-kanalizacyjną, system wentylacji, centralne ogrzewanie z grzejnikami, stolarkę drzwiową okna i parapety, wylewkę podłogową według ustaleń, ściany dostosowane już do malowania lub ewentualnie pokryte jedną warstwą farby - zazwyczaj białe.

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie w stanie deweloperskim

Zakup mieszkania to oczywiście decyzja na lata. Nie powinna być więc podejmowana spontanicznie i bez głębszej analizy. Warto przeanalizować np. materiały wykorzystywane przez dewelopera już na etapie jego deklaracji co do standardu nieruchomości. Ważne są też szczegóły, które w przyszłości będą rzutować na komfort pobytu mieszkaniu. W przypadku nowoczesnego budownictwa dotyczy to parametrów stolarki okiennej i drzwiowej - szczególnie współczynnika przenikania ciepła. Wszystkie tego rodzaju kwestie powinna precyzyjnie uwzględniać umowa pomiędzy kupującym a deweloperem.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze