1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Japandi – nowy hit wnętrzarski. Japonia i Skandynawia w jednym

Styl japandi to połączenie japońskiego i skandynawskiego minimalizmu. Razem tworzą najgorętszy trend wnętrzarski ostatnich miesięcy (fot. iStock)
Styl japandi to połączenie japońskiego i skandynawskiego minimalizmu. Razem tworzą najgorętszy trend wnętrzarski ostatnich miesięcy (fot. iStock)
Japoński minimalizm, prostota i funkcjonalność i jeden z najpopularniejszych trendów wnętrzarskich bazujący na naturalnych materiałach i kolorach stanowią najgorętszy miks w aranżacji wnętrz. Jak urządzić wnętrze w stylu japandi?

Styl skandynawski od lat uchodzi za najpopularniejszy trend wnętrzarski. Choć wyróżniamy różne jego odmiany - tzw. scandi chic, new nordic czy dark nordic, większość z nich bazuje na tych samych podstawach. Umiłowanie prostoty, naturalne kolory i materiały, standardowe połączenie bieli z szarością, czernią i ciepłym drewnem to znaki rozpoznawcze aranżacji skandynawskich. Skandynawowie cenią sobie wnętrza przytulne, funkcjonalne i... proste. Nie znajdziemy tu nadmiaru dodatków, urozmaiceń czy wielu różnorodnych akcentów. Podstawą jest prosta kolorystyka utrzymana w najbardziej standardowych kolorach oraz wykorzystanie funkcjonalnych materiałów - zwłaszcza drewna i metalu. Formy skandynawskich mebli są proste, kolory stonowane, a wszystko razem daje wrażenie delikatnej surowości pomieszanej z elementami ocieplającymi - masywnymi kocami, pluszowymi sofami i drewnianymi akcesoriami.

Styl japoński to wcale nie tak zupełnie odległy biegun. Dzięki wpływom zen, medytacji i umiłowania prostoty życia, Japończycy stworzyli styl oddający to także w przestrzeniach mieszkalnych. Z filozofii życia czerpią inspiracje - pozostawanie w zgodzie z naturą, wewnętrzny spokój i harmonia. Według Japończyków takie podejście do życia musi mieć odzwierciedlenie w aranżacji wnętrz, a przestrzeń, meble oraz sprzęty muszą pozostawać w takim układzie, by zapewnić odpowiedni przepływ energii i światła. Japoński styl to także prostota i minimalizm, ale ważne jest, by wszystko było tu spójne i tworzyło całość. Wnętrze musi być symetryczne - nie ma mowy o zupełnie niepasujących do siebie elementach, czy zbyt wielu dodatkach. Najważniejsze są tu struktury materiałów i odpowiednie formy - splot tkanin, tradycyjne drzwi fusuma z drewna i cienkiego, przepuszczającego światło papieru. Ważne jest też dzienne, naturalne światło, minimalistyczne rośliny oraz wykorzystanie kamienia.

Co wychodzi z tego połączenia? Japandi czyli styl japoński ze scandi. Oba idealnie się uzupełniają i tworzą wnętrze harmonijne, dopracowane i w założeniu minimalistyczne. Styl japoński wnosi do aranżacji funkcjonalność i surowość, skandynawski łagodzi je swoimi dodatkami utrzymanymi w stylu hygge. Naturalne światło gra tu podstawową rolę, jednak w przypadku mniej oświetlonych miejsc stawiamy na ciepłe światło. Znajdziemy tu również jasne kolory, naturalne materiały i umiłowanie natury. Pomimo japońskiej surowej estetyki, możemy pozwolić sobie na odrobinę skandynawskiego ciepła - świeczki, wiklinowe kosze, klasyczne, skandynawskie meble z drewna tekowego, ceramikę i wyroby kamionkowe.

Nie znajdziemy tu wielkich szaleństw architektonicznych, ani wielu gadżetów, bo zgodnie z filozofią „mniej znaczy więcej” stawiamy na najpotrzebniejsze rzeczy i unikamy ustawiania pamiątek, czy innych gadżetów na meblach. Cechą charakterystyczną stylu japandi jest mocny akcent w postaci parawanu zwanego Shoji, który zastąpi tradycyjne drzwi, umiłowanie dla jasnego drewna, duże okna z wpadającym światłem oraz naturalne surowce. Ma być prosto, nieprzytłaczająco i odrobinę przytulnie. W sypialni i salonie nie bójmy się użyć poduszek, koca, czy drobnych elementów w uspokajających nas kolorach. Japandi to głos autentyczności - stonowane kolory i surowe formy zmieszane z odrobiną filozofii hygge.

Wśród materiałów oprócz drewna znajdziemy rattan, bambus, trzcinę i kamień, które idealnie się komponują tworząc różnorodną mozaikę z zachowaniem podobnej stylistki. W japandi wykorzystujemy naturalne materiały zgodnie z naturalnym i organicznym podejściem do życia. Tekstylia wykonane są więc z lnu, bawełny, płótna i metali.

Warto pamiętać, że jedną z łączących oba style zasadą jest niezagracenie wnętrza. Miłośnicy zbieractwa nie będą więc zadowoleni, gdyż większość przedmiotów musi być ukryta w szafach i komodach. Duże przeszklenia, otwarte przestrzenie i wysokie sufity to cechy charakterystyczne japandi, bez których nie stworzymy odpowiedniej aranżacji.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze