1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Perseidy 2021 – kiedy dokładnie zobaczymy spadające gwiazdy?

Perseidy obserwowane są od około 2000 lat. Najwcześniejsze informacje o obserwacjach pochodzą z Dalekiego Wschodu. (fot. iStock)
Perseidy obserwowane są od około 2000 lat. Najwcześniejsze informacje o obserwacjach pochodzą z Dalekiego Wschodu. (fot. iStock)
Noc spadających gwiazd przed nami. Jak co roku, w sierpniu, jeśli pogoda dopisze, będzie można delektować się widokiem przeszywających niebo meteorów. Perseidy staną się główną atrakcją nocnego nieba.

Meteor shower, czyli „deszcz meteorytów” w noc świętego Wawrzyńca

Nie bez przyczyny spadające meteory nazywane są „łzami świętego Wawrzyńca”. Św. Wawrzyniec zmarł męczeńską śmiercią 10 sierpnia 258 r. Rzymie. I chociaż dziś przypada jego święto, najwięcej „łez” pojawi się za 2 dni (z czwartku na piątek). W tym roku mamy szczęście, bo księżyc zajdzie wcześnie i meteory będzie można lepiej obserwować na bezksiężycowym niebie. Pozostaje nam jeszcze nadzieja, ze dopiszą warunki pogodowe.

Rój meteorów (związany z kometą 109P/Swift-Tuttle) co roku przecina się z orbitą ziemską. Perseidy zwykle „pojawiają się” grupami (od kilku do kilkunastu sztuk). To, co widzimy na niebie, to świecący ślad, będący ulatniającym się gazem – „ogon” meteroidu, który dostał się do ziemskiej atmosfery i spala się w niej (jeśli kosmiczna skała nie stopi się - uderzy w powierzchnię ziemi jako meteoryt).

Rój meteorów – kiedy możemy oglądać spadające gwiazdy?

Perseidy pojawiają się na niebie w połowie lipca. Szczyt aktywności przypada między 9 a 14 sierpnia. Dlatego już dziś, 10 sierpnia (w noc św. Wawrzyńca), będzie można, przy odpowiedniej pogodzie, zaobserwować ich natężenie. Jednak największy rój meteorów zobaczymy w nocy z 12 na 13 sierpnia. Tego wieczoru warto wybrać się na przejażdżkę poza miasto, gdzie widoku nocnego nieba nie zakłóci miejskie oświetlenie. Jeśli ktoś nie może tej nocy nacieszyć się deszczem meteorów – nic straconego. „Gwiezdny spektakl” będzie można oglądać do 24 sierpnia – jednak im dalej od „kulminacyjnej” nocy, tym natężenie perseidów będzie mniejsze.

NASA zachęca też, aby dołączyć do ich mediów społecznościowych i oglądać perseidy na Facebooku, Twitterze i YouTube, wraz z innymi fanami kosmosu z całego świata.

Perseidy – ile ich zobaczymy w 2021 r.?

Chociaż podaje się, że przeciętna aktywność spadających meteorów to 100 obiektów na godzinę (tyle meteorów może zobaczyć przeciętny obserwator) – nie przeceniajmy tej informacji. Według danych NASA – 100 meteorów na godzinę to teoretyczna liczba, która nie oddaje tego, co ludzie faktycznie zobaczą. Tyle meteorów zobaczylibyśmy przy idealnych warunkach. Jednak na to, co rzeczywiście możemy zaobserwować, wpływa m.in. wysokość promieniowania nad horyzontem, położenie obserwatora, a także warunki (pogodowe) na niebie. Dlatego NASA, dla mieszkańców USA zrobiło dokładne wyliczenia (liczbę „widzialnych” meteorów rozmieszczono na mapie). Mieszkańcy USA będą mogli oczekiwać, że zobaczą około 40 perseidów na godzinę (tuż przed świtem) – oczywiście na terenach poza miastem. Dla mieszkańców dużych miejskich aglomeracji liczby są bliskie zeru (zobaczą najwyżej 1 – 2 meteory).

Dla całej półkuli północnej dane są podobne. Warto zaznaczyć, że właśnie na półkuli północnej perseidy są najlepiej widoczne. Poniżej 30 stopni szerokości geograficznej południowej perseidów w ogóle nie można zaobserwować.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze