1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Zielone podróże – szlakami najpiękniejszych ogrodów świata

Ogród Dendrologiczny w Przelewicach to jeden z najcenniejszych obiektów przyrodniczych w Polsce. Bogata kolekcja drzew i krzewów  ze strefy klimatu umiarkowanego całego świata na powierzchni 30 ha przyciąga tysiące turystów. (Fot. Wikimedia Commons)
Ogród Dendrologiczny w Przelewicach to jeden z najcenniejszych obiektów przyrodniczych w Polsce. Bogata kolekcja drzew i krzewów ze strefy klimatu umiarkowanego całego świata na powierzchni 30 ha przyciąga tysiące turystów. (Fot. Wikimedia Commons)
Na świecie wyprawy szlakiem pięknych ogrodów i rzadkich roślin cieszą się wielkim powodzeniem, a skala światowej turystyki ogrodowej jest ogromna – ogrody Wersalu, hiszpańskiej Alhambry czy indyjskiego Taj Mahal odwiedza kilka milionów osób w roku. Tymczasem turystyka ogrodowa to w Polsce nadal nisza. Dlaczego, skoro gdzie indziej jest tak prężnym biznesem? Czyżby brakowało wśród nas miłośników roślin?

Potęgą w ogrodowej turystyce jest Anglia – chlubi się ponad 100-letnią tradycją „zielonych” wycieczek i ma największą liczbę ogrodów otwartych dla turystów. Co roku na Wyspach ukazuje się „Podręcznik dla zwiedzających” (dawniej zwany „Żółtą Księgą”). Jego ostatnie wydanie zawiera opis 3700 ogrodów w Anglii i Walii, w większości prywatnych, otwartych dla zwiedzających często tylko przez jeden dzień w roku. Uzyskane przy okazji fundusze z biletów, herbatek i sprzedaży roślin są przekazywane na rzecz National Garden Scheme (Narodowego Programu Ogrodniczego), który z kolei przekazuje je organizacjom charytatywnym. To suma około 3 milionów funtów rocznie.

Ogrody angielskie

Zatem jeśli chcesz podziwiać urokliwe ogrody pełne historii, jedź do Anglii! Zwiedzisz tu zielone salony należące do znanych postaci z przeszłości: dyplomatów, np. Winstona Churchilla (w Chartwell House w Kent), Harolda Nicolsona (przy zamku Sissinghurst w Kent), królów i królowych, m. in. przy pałacu Hampton Court (posiadłości Henryka VIII), przy zamku Kenilworth Castle w Warwickshire (Ogród Elżbietański).

Można też podziwiać słynne tereny zielone Londynu – Hyde Parku czy Kew Garden, z największą na świecie kolekcją roślin (30 000 gatunków na 130 hektarach). Tuż pod Londynem znajduje się Wisley – ogrodowa perła ze światowej klasy zieloną kolekcją i szklarnią wielkości katedry, pełną motyli.

Kew Garden wiosną. Ten londyński park jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Unesco. (Fot. iStock) Kew Garden wiosną. Ten londyński park jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Unesco. (Fot. iStock)


Warto odwiedzić też najpiękniejsze krajobrazowe parki świata, choćby rozległą posiadłość Stourhead Estate w Wiltshire w południowo-zachodniej Anglii czy ogród Stowe w Buckinghamshire. Ogromne wrażenie robi też Highclere – jedno z największych arcydzieł słynnego ogrodnika Capability Browna, uwiecznione w popularnym serialu telewizyjnym Downtown Abbey.

Highclere, park projektu słynnego projektanta ogrodów Capability Browna (Fot. iStock) Highclere, park projektu słynnego projektanta ogrodów Capability Browna (Fot. iStock)

Ogrodowe perły na świecie

Jednak nie tylko w Anglii znajdziemy ogrodowe perły i perełki. W Europie znajduje się ponad 300 ogrodów botanicznych, w większości o wartościach historycznych. Godne uwagi są parki przy zabytkach architektury: rosyjskie Carskie Sioło, francuski Wersal, hiszpańska Alhambra, Ogród Sanssouci w Poczdamu i przy pałacu Charlottenburg w Berlinie zapierają dech w piersiach. Dużym powodzeniem cieszą się też parki miejskie, np. Lasek Buloński i Ogrody Luksemburskie w Paryżu czy współczesne paryskie dzieła – Park Andre Citroen oraz Jardin des Halles (powstały na miejscu dawnego targowiska) czy postmodernistyczny Park la Villette.

Pałac Charlottenburg i pomnik Fryderyka Wilhelma I w Berlinie, Niemcy (Fot. iStock) Pałac Charlottenburg i pomnik Fryderyka Wilhelma I w Berlinie, Niemcy (Fot. iStock)


Wielbiciele ogrodów chętnie ruszają też w kilkudniowe trasy śladem holenderskiego projektanta zieleni Pieta Oudolf’a, którego ogrody naturalistyczne, przepięknie naśladujące naturę, można podziwiać w Nowym Jorku (ogród High Line) w Chicago (Lurie Garden) i w Holandii (Linderhof).

Lurie Garden, projektu Pieta Oudolf’a w Millenium Park, w Chicago, zadziwia kontrastem nowoczesnej architektury zestawionej z naturalistyczną aranżacją roślinną. (Fot. iStock) Lurie Garden, projektu Pieta Oudolf’a w Millenium Park, w Chicago, zadziwia kontrastem nowoczesnej architektury zestawionej z naturalistyczną aranżacją roślinną. (Fot. iStock)

Sławne są również zielone kompozycje awangardowej amerykańskiej projektantki Marthy Schwarz, utrzymane w stylu Pop Art: od wielkich założeń w Chinach, jak Fengming Mountain Park w Chongqing, przez place i skwery w centrach europejskich miast, choćby na placu Republiki w Paryżu.

Nie tylko Łazienki

Gdy wpiszemy w Google hasło „the most famous gardens in the world” na liście najpiękniejszych ogrodów w Europie nie znajdziemy ani jednego z Polski… Czy to znaczy, że takich miejsc u nas nie ma? Niezupełnie. W Polsce jest blisko 10 tysięcy zabytkowych parków i ogrodów. Do najbardziej znanych i odwiedzanych należą m. in. warszawskie ogrody: Łazienkowski (przez który przewija się rocznie około milion zwiedzających), w Wilanowie i Natolinie, Ogród Saski, Park Ujazdowski, Skaryszewski. Słynny jest Park w Żelazowej Woli, w Oliwie, w Pszczynie i Szczytnicki we Wrocławiu, Park Arkadia, ogród w Puławach, w Łańcucie, Baranowie Sandomierskim.

Nie sposób nie wspomnieć o Parku Mużakowskim rozciągającym się po obu stronach Nysy Łużyckiej – największym i najsłynniejszym założeniu w stylu krajobrazowym w Polsce i w Niemczech, wpisanym w 2004 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Park Mużakowski jest uznawany za wspaniały przykład sztuki ogrodowej. Założył go w pierwszej połowie XIX wieku książe Herman Puckler-Muskau, wybitny znawca i twórca niemieckich ogrodów krajobrazowych. (Fot. Steffen 100/Flickr) Park Mużakowski jest uznawany za wspaniały przykład sztuki ogrodowej. Założył go w pierwszej połowie XIX wieku książe Herman Puckler-Muskau, wybitny znawca i twórca niemieckich ogrodów krajobrazowych. (Fot. Steffen 100/Flickr)

Ciekawe są też polskie ogrody botaniczne (np. krakowski UJ, warszawski UW), arboreta (np. w Wojsławicach, Rogowie) i skanseny – Kaszubski Park Etnograficzny, z odtworzonymi ogródkami przydomowymi z dawnych czasów. Inspiracji można też szukać w prywatnych ogrodach pokazowych, nie mówiąc już o niezwykłych ogrodach przyklasztornych. Spacer po ogrodzie przy krakowskim klasztorze cystersów w Mogile czy świt wśród roślin rosnących wokół klasztoru Benedyktynów w Tyńcu trudno zapomnieć.

Rodzimi organizatorzy ogrodowej turystyki zgodnie twierdzą, że spośród prywatnych ogrodów, których właściciele zgadzają się na zwiedzanie, najciekawsze są te przy szkółkach ogrodowych, np. przy Centrum ogrodniczym Daglezja w Rykach, z największą w Europie kolekcją miskantów, przy Szkółce Roślin Wrzosowych w Końskowoli czy w Szkółce Szmit koło Ciechanowa.

Łany tulipanów i żywopłoty z grabów

W Polsce jest garstka pasjonatów, próbujących rozwinąć turystykę ogrodową. Jednym z nich jest Andrzej Nowiński, redaktor naczelny Ogrodowej Mapy Polski, na której od 2015 r. umieścił 210 miejsc – parków, arboretów, skwerów i ogrodów prywatnych. Wycieczki do najpiękniejszych angielskich ogrodów organizuje też biuro podróży Cortina Travel i osoby prywatne (np. Katarzyna Bellingham – angielskieogrody.com). Niektóre biura (np. Ecotravel) oferują wyjazdy tylko do jednego ogrodu czy na konkretne wydarzenie, np. do holenderskiego Keukenhof w porze kwitnienia tulipanów.

Fragment ogrodu francuskiego w Szkółce Hortulus-Dobrzyca (Fot. materiały promocyjne) Fragment ogrodu francuskiego w Szkółce Hortulus-Dobrzyca (Fot. materiały promocyjne)

W lokalnej ofercie turystyki ogrodowej wciąż jednak trudno znaleźć propozycję zwiedzania samych tylko ogrodów, wizyty w nich przeważnie są tylko jednym z punktów programu. Inną opcja to rezerwacja miejsca w grupowej wycieczce do jednego tylko, wybranego ogrodu, na przykład Hortulus w Dobrzycy nieopodal Koszalina, z największym na świecie labiryntem grabowym.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze