1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Money Mindfulness. Spokojny umysł i finansowe bezpieczeństwo

Cristina Benito, „Money Mindulness. Jak zarabiać, wydawać i oszczędzać?”, przeł. Joanna Ostrowska, Wydawnictwo Literackie.
Cristina Benito, „Money Mindulness. Jak zarabiać, wydawać i oszczędzać?”, przeł. Joanna Ostrowska, Wydawnictwo Literackie.
W książce „Sapiens” Yuval Noah Harari nazywa pieniądz „największym zdobywcą w historii, zdobywcą, który odznaczał się niespotykaną tolerancją i zdolnością adaptacji, czym zyskiwał sobie wielu żarliwych zwolenników”. Dlaczego tak się stało i czy możemy odwrócić tę relację – zastanawia się Cristina Benito, autorka poradnika „Money Mindulness. Jak zarabiać, wydawać i oszczędzać?”

Dzień po tym, jak Sotheby’s London sprzedał za sześciocyfrowe sumy trzy dzieła Banksy’ego, brytyjski artysta napisał na swojej stronie internetowej: „Co za idioci, nie wierzę, że naprawdę kupujecie ten szajs”. Artystyczna prowokacja czy manifestacja „nerwicy ubóstwa” typowej dla idealistów utożsamiających zarabianie ze zdradą ideałów?

Kiedy Jennifer Lopez spotykała się z Benem Affleckiem, podarowała mu bentleya za 300 tysięcy dolarów, a aktor odwzajemnił się jej równie ekstrawaganckim prezentem: sedesem wysadzanym szafirami, diamentami i rubinami. Wyraz miłości czy zwykłe szastanie pieniędzmi?

A taka postawa? Tenisista Rafael Nadal podobno pytał ojca, czy może sobie kupić komórkę nawet wtedy, gdy miał na koncie kilka wygranych Wielkich Szlemów. Tak, zlecenie komuś pieczy nad finansami może oszczędzić nam zachodu. Ale co jeżeli relacja łącząca obie strony ulegnie pogorszeniu?

Przykłady dalekie od naszej rutyny, ale w mniejszej skali z podobnymi postawami spotykamy się na co dzień. Starsza ciocia klepie „biedę”, bo obsesyjnie gromadzi pieniądze, czujemy się niezręcznie, gdy znajomy z pracy co rusz nam coś stawia, a poczucie winy nawiedza nas po każdym impulsywnym zakupie…

Gdy przyjrzeć się temu bliżej, łatwo zauważyć, że nasze podejście do pieniędzy jest odbiciem tego, jak postrzegamy samych siebie. W chorobliwej oszczędności, nadmiernej hojności czy rozrzutności kryją się strach przed przyszłością, brak miłości oraz poczucie życiowej pustki. Pieniądze szczęścia nie dają, to prawda, ale niewłaściwy stosunek do nich z pewnością oznacza jego brak. Jak temu zaradzić?

Cristina Benito, ekonomistka z dyplomem prestiżowej IE Business School w Madrycie, doradczyni finansowa w banku inwestycyjnym Morgan Stanley i audytorka rządu La Rioja, proponuje receptę. W książce udowadnia, że o zdrowie finansowe można zadbać dzięki zmianie złych przyzwyczajeń oraz zastosowaniu kilku prostych a skutecznych strategii.

Po czternastu latach praktykowania jogi przeniosła sztukę oddychania, koncentrowania się na teraźniejszości w dziedzinę domowej ekonomii. „Zrozumienie istoty pieniędzy i wzięcie za nie odpowiedzialności pomaga przejąć kontrolę nad własnym życiem. Dzięki temu poczujemy się wolni, niezależnie od tego, czy jesteśmy biedni czy bogaci” – twierdzi „hiszpańska Marie Kondo od finansów osobistych”. Money Mindfulness ma pomóc nam świadomie dokonywać każdego pieniężnego wdechu i wydechu oraz skończyć z finansowym chaosem.

Jeśli marzycie o tym, by wreszcie zrobić porządek w portfelu, jeśli pociąga was nurt uważności, życiowego minimalizmu czy koncept skandynawskiego szczęścia albo ekologiczna konsumpcja, jeśli chcecie zyskać materialną i mentalną swobodę poza wyścigiem szczurów, sięgnijcie po tę . To praktyczny poradnik, jak zarządzać domowym budżetem i inspirujący przewodnik, jak osiągnąć bezcenny spokój ducha, w jednym. Dedykowany babci i mamie autorki, „prekursorkom Money Mindfulness”, które z zeszytem i ołówkiem w ręku w niezamożnej rodzinie nauczyły ją prawdziwej wartości pieniądza i wdzięczności za każdy dzień.

Cristina Benito (fot. materiały prasowe) Cristina Benito (fot. materiały prasowe)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze