1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia

Archetyp Panny – bystry obserwator

Panna widzi więcej niż inni. Posądza się ją o nadmierną pedanterię, tymczasem jej uważność, wyśrubowany intelekt i psychiczna głębia są po to, aby zaprowadzić wyższy ład. (Ilustracja: iStock)
Bez niej umarlibyśmy z brudu i zagubili się w bałaganie, jednak właściwa jej drobiazgowość i chęć uporządkowania świata ją samą przyprawiają o frustrację. Tajemnice zodiakalnej Panny i wyzwania, przed którymi stanie w najbliższych miesiącach, odsłaniają przed nami Aleksandra Nowakowska wraz z astrologiem Piotrem Gibaszewskim.

Panna widzi więcej niż inni, jest bystrym obserwatorem. Posądza się ją o nadmierną pedanterię, tymczasem jej uważność, wyśrubowany intelekt i psychiczna głębia są potrzebne po to, żeby „połączyć kropki” i zaprowadzić wyższy ład. Docieka, bada przyczyny zjawisk. Jest urodzoną intelektualistką i archetypem naukowca.

Panna dba o to, żeby wszechświat sprawnie działał. Także na poziomie praktycznym – bez niej umarlibyśmy z brudu i zagubilibyśmy się w bałaganie. Z drugiej jednak strony, jak podkreśla astrolog Piotr Gibaszewski, to ciągłe sprzątanie i porządkowanie świata jest wbrew uniwersalnemu porządkowi. Zgodnie z drugą zasadą termodynamiki entropia (miara nieuporządkowania rzeczywistości) jest zmienną proporcjonalną do układu, czyli starając się na siłę wszystko uregulować, tylko wzmacniamy entropię. Dla Panny to tragiczna wiadomość...

Zawsze na posterunku

– Być może dlatego Panna zajmuje się milionem spraw, że jej gwiazdozbiór liczy najwięcej gwiazd, galaktyk i planet? – zastanawia się ekspert. Najjaśniejsza w nim jest w Spica, czyli Kłos, obserwowana już przez starożytnych Babilończyków. Kłos pszenicy, liść palmy lub Księżyc w nowiu są symbolami dziewicy – Virgo, czyli Panny. W mitologii reprezentują ją egipska Izyda, babilońska Isztar i grecka Atena. Partenon, symbol Aten, jest świątynią dziewicy. – W starożytności dziewictwo uważano za szczególny stan czystości. Dziewice zajmowały się kultem świątynnym. W Grecji były to Sybille, które przepowiadały też przyszłość. W Rzymie – położone wysoko w hierarchii społecznej Westalki. Kult dziewictwa przejęło chrześcijaństwo – opowiada Piotr Gibaszewski.

Panna kojarzona jest ze świętą służebnicą, czystością, skromnością, powściągliwością. To typ sanitariuszki, wybawicielki, która wesprze, wysłucha, zaradzi nieszczęściu. W pomaganiu jest neutralna, nie narzuca się, przy niej można bezpiecznie rozłożyć się na kozetce. Niestrudzenie szuka źródła kryzysu. W odkrywaniu go i wyciąganiu wniosków jest naprawdę niezła. Jako znak ziemi i intelektu nie rozchwieje się emocjonalnie, nie będzie dramatyzować. Dzięki darowi analizy trafi w źródło bólu i opatrzy ranę. Ma dobre intencje, chociaż wydawać się może chłodna.

Jest mistrzynią drugiego planu i wtapiania się w tłum. Pannie przypisywany jest 6. dom astrologiczny, który odpowiada za pracę codzienną, usługową, etatową. Taką, od której nie ma kiedy odpocząć… Słowem kluczem dla tego znaku jest służba, bo mało w nim egotyzmu. Wysycili go urodzeni we wcześniejszych okresach zodiaku, mistrzostwo osiągnął w tym Lew. Panna wyciąga pomocną dłoń do drugiego człowieka. Często sprawdza się w zawodach misyjnych, widzimy ją w służbowym uniformie pielęgniarki, zakonnicy, ekspedientki, laborantki. W pracy dla Panny ważny jest dress code. Chętnie wkłada szary mundurek, żeby zatracić swój indywidualizm i atrakcyjność. Wtedy czuje się bezpiecznie. Odkrywanie pierwiastka niezwykłości jest dla niej wyzwaniem, ale – jak zauważa Piotr Gibaszewski – często również drogą rozwoju.

Wewnętrzne lęki

W środku Panna jest zalękniona, drżąca, nadpobudliwa, ma wysoki poziom napięcia nerwowego i neurotyczności. Może cierpieć na zaburzenia lękowe i ulegać myśleniu anankastycznemu – Ananke to bogini przeznaczenia, zagłady, nieuchronności losu. Domeną Panny są: zamartwianie się, kreślenie najczarniejszych scenariuszy oraz hipochondria. Żyje 120 lat, bo nieustannie się bada, zdrowo odżywia i łyka suplementy.

W astrologii medycznej do znaku Panny przynależą jelita – miejsce, gdzie rozdrobniony na poszczególne składniki pokarm jest przyswajany. I znowu mamy do czynienia z małymi elementami. Nadwrażliwa Panna ma delikatny układ trawienny, dlatego interesuje się dietetyką. – Panny bardzo lubią wszystko, co naturalne i zdrowe, dlatego są raczej schludne i szczupłe – mówi ekspert.

Piotr Gibaszewski podkreśla, że choć w rankingach seksualności skromna Panna ze sztywnym Koziorożcem zajmują ostatnie miejsca (Wenus, planeta rozkoszy i erotyki, jest w Pannie w upadku), to osoby urodzone w tym znaku, zwłaszcza kobiety, są zwykle atrakcyjne. Mają w sobie wszystko to, co może pociągać: kulturę osobistą, umiar, inteligencję, miły sposób bycia. Pannie patronuje jednorożec, symbol czystości, szlachetności i piękna. Jest kobieca, delikatna, ucywilizowana. Może nie jest boginią dzikiego seksu, ale nie można odmówić jej romantyzmu.

Astrolog przypomina ponadto, że Panna jako znak zmienny, potrafi się z innymi świetnie dogadywać. Jest elastyczna, co ceni się w partnerstwie. Wie, na czym polega prawdziwe poświęcenie i jest opiekuńcza w sposób praktyczny – codziennie rano parzy kawę, pamięta, kto jest na co uczulony, rozwiąże każdy problem. Zdarza się jej ponarzekać i pozwolić sobie na celną krytykę. Jest wymagająca wobec siebie, ale innym też się dostaje. Jednak, gdy będziesz w potrzebie, nie odmówi pomocy. Na koniec powie: „Uważaj!”. Lubi to słowo, Panna istnieje po to, żeby ostrzegać i dzielić się życiową mądrością i zdrowym rozsądkiem.

Recepta na sukces

Okazuje się, że właśnie niepozorna, niedoceniana często Panna plasuje się wysoko na listach najbogatszych ludzi. Jej receptą na sukces są wyjątkowe zdolności uczenia się, elastyczność umysłu, racjonalizm i pokora. – Pannie, podobnie jak Bliźniętom, patronuje Merkury, planeta myślenia. Merkury w znaku Panny jest w naturalnym władztwie i dodatkowo wyniesieniu, a to wyjątkowy układ. Panna jest więc apoteozą mądrości, wiedzy i inteligencji – zwraca uwagę ekspert. Na sukces Panny, znaku żywiołu ziemi, składa się też oczywiście pracowitość. W astrologii mundialnej (czyli: politycznej) temu znakowi przypisane są Niemcy i Japonia – kraje znane z szacunku do pracy, których mieszkańcy bezustannie doskonalą i ulepszają to, co robią. Pannie bliskie są technologie, innowacyjność, wynalazczość. Jej samodyscyplina, cierpliwość, spokój i opanowanie są niezbędne w zawodach analitycznych oraz nauce. Najlepsi logistycy i organizatorzy to Panny. Myślą wielopoziomowo i są wielozadaniowe.

Znak Panny reprezentuje zdrowy rozsądek związany ze spokojną analizą rzeczywistości. Podąża za stanem faktycznym, ale ma też zdolność dostosowywania się do zmieniającej rzeczywistości. – To cenne w obecnych czasach, gdzie wszystko się sypie, wali i psuje. Panny świetnie sobie teraz radzą – mówi astrolog. Pomagają im obiektywizm, bezstronność i wewnętrzna sprawiedliwość. Zodiakalna Panna dąży do tego, żeby społeczność, w której żyjemy, miała jakąś przewidywalność. To porządek oraz wzajemne wsparcie dają nam poczucie bezpieczeństwa. Panna uwielbia teorie, które porządkują rzeczywistość, wkładają ją w ramy, uzasadniają. Ale nie dąży do abstrakcyjnych idei, raczej jest biurokratką, która kontroluje życie poprzez szczegóły, reprezentując jednak ludzki wymiar tej tak nielubianej przez nas biurokracji.

– Osoby ze Słońcem w znaku Panny nie są indywidualistami, samotnymi wilkami, wielkimi bohaterami, herosami, liderami. To znak miejski, znak społeczności, znak usługowy. Ten codzienny, ludzki wymiar mogliśmy szczególnie docenić ostatnio, gdy podczas lockdownów nie dane nam było na przykład pójść do fryzjera – puentuje Piotr Gibaszewski.

Piotr Gibaszewski, astrolog, autor corocznych prognoz dla Polski i świata. Wykładowca w Studium Psychologii Psychotronicznej.

Panna (23 sierpnia – 22 września)

 • żywioł: ziemia
 • jakość: zmienna
 • rodzaj: żeński
 • prajakość: zimna i sucha
 • pora roku: lato
 • archetyp: dziewica
 • cień: krytykantka, pedantka
 • pułapka: perfekcjonizm
 • ideał: naukowiec
 • dewiza: „Zweryfikuję”
 • korespondencje w organizmie: jelita
Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze