1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Styl rustykalny w Twoim wnętrzu – jak przenieść wiejską sielankę do domu?

(Fot. materiały partnera)
W jaki sposób stworzyć w naszych czterech ścianach rustykalną oazę spokoju? Skąd wziął się ten styl i w jaki sposób dobierać dodatki, aby podkreślić piękno tego nurtu?

Rozproszone promienie słoneczne, muślinowe zasłony, piękno wiejskiej sielankowości, złociste pola i świeżo ścięte kwiaty – tak doskonała inspiracja przyczyniła się do powstania nowego, popularnego dziś nurtu. Od kilku sezonów to właśnie rustykalne dekoracje pojawiają się regularnie na weselnych przyjęciach, chrzcinach i w naszych mieszkaniach, stanowiąc tym samym za idealne nawiązanie do piękna natury.

Skąd pochodzi styl rustykalny?

Słowo “rustykalny” pochodzi z języka łacińskiego („rusticus”), co w wolnym tłumaczeniu oznacza “wiejski”. Styl bazuje więc na urokliwych aranżacjach rodem z “Pana Tadeusza”, nawiązując tym samym do osiemnastowiecznych dworków szlacheckich. Całość zachowana jest w duchu naturalnej prostoty i przytulności, która kojarzona jest z niewielkimi domkami na wsi, do których przyjeżdżaliśmy w dzieciństwie. Z tego też względu rustykalny styl kojarzony jest z drewnem, delikatnymi firankami przepuszczającymi światło, obrazami wykorzystującymi martwą naturę, polnymi roślinami w wazonie, haftowanymi poszewkami i ręcznie szytymi pledami. Docelowo wnętrza mają zachęcać do odpoczynku i do witania najbliższych członków rodziny. Tak stworzona oaza spokoju staje się przytulnym, jasnym kątem - idealnym, aby oddać miłość do natury i swojskiego środowiska.

Podstawowe cechy stylu rustykalnego:

  • wykorzystaj drewno - zarówno w formie posadzek, jak i blatów, belek stropowych i ram okiennych,
  • wybieraj dodatki postarzane, przypominające skarby znalezione na strychu lub w starej piwnicy,
  • oddaj hołd naturze - zbieraj polne kwiaty, wykorzystuj obrazy z roślinami, zdecyduj się na roślinny obrus albo haftowane serwetki,
  • cegła - jako element dekoracyjny, przywołujący na myśl starą zabudowę.

(Fot. materiały partnera)

Jak stworzyć aranżacje w duchu rustykalnym?

Aby odmienić swoje wnętrze i nadać mu nieco rustykalnego charakteru, wcale nie trzeba decydować się na kosztowne i czasochłonne remonty. Kilka prostych technik i aranżacyjnych sztuczek nada Twojemu salonowi lub sypialni zupełnie nowego designu, a trzy poniższe, proste porady pozwolą Ci przeistoczyć swój salon lub sypialnię w prawdziwie swojską przestrzeń.

Kolory we wnętrzach

Jeśli dotychczas w Twoim wnętrzu królował granat albo czerwień - pora na zmianę. W rustykalnych pomieszczeniach dominują bowiem barwy ziemi i nieba. Postaw więc na pastelowe błękity, biel, jasne odcienie beżu, złota, karmelu lub różu. Całość urozmaica brunatna cegła, odcienie głębokiej zieleni i ciepłe drewno, przypominające kłody z palącego się ogniska. Chcąc nadać wnętrzu rustykalnej magii, wykorzystaj dodatki w tych odcieniach - np. zasłony, poduszki albo koce. W ramach alternatywy przemaluj główną ścianę, na której powiesisz drewniane półeczki i lustra w masywniejszych ramach - znajdziesz je w ofercie Ars Longa.

Obrazy na ścianach

Nic tak nie nada wiejskiego uroku, jak obrazy ukazujące piękno natury. Zarówno pojedyncze, jak i w formie kolażu, doskonale ozdabiają puste ściany, przywołując na myśl haftowane serwetki w domkach naszych babć lub zdjęcia pól, w których odbywały się coroczne zbiory. Wybierając rustykalne obrazy zdecyduj się na kłosy zboża, zielone liście z dzikich lasów, pięknie rozwinięte kwiaty, pojedyncze liście paproci i złote formy, które nadają nieco nowoczesnego vibe’u. Najpiękniejszy wybór obrazów, doceniających uroki natury znajdziesz na: https://arslonga.com.pl/59-obrazy-z-roslinami.

Ozdoby, dodatki, drobiazgi

Przysłowiową “wisienką na torcie” będą oczywiście wszelkie bibeloty i drobiazgi, które zajmują honorowe miejsce na stole, komodzie lub nocnej szafce. Ramki na zdjęcia z motywem roślinnym, niewielkie figurki, wazony na świeżo ścięte kwiaty, patery na owoce, ozdobne poszewki na poduszki i świeczki w ziołowym lub kwiatowym aromacie doskonale uzupełniają starannie zaaranżowane wnętrza.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze