1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Dlaczego nie warto wybierać kanapy zamiast łóżka? – 5 powodów

Dlaczego nie warto wybierać kanapy zamiast łóżka? – 5 powodów

Fot. materiały partnera
Od kilku lat społeczeństwo możemy podzielić na dwie grupy: pierwsza z nich preferuje tradycyjne, współczesne łóżka, natomiast druga zdecydowanie woli kanapy. Ostateczny wybór może okazać się jednak nieco problematyczny, bowiem oba rozwiązania mają zarówno swoje zalety, jak i wady. My jednak przedstawimy, dlaczego zdecydowanie rozsądniejszy okaże się wybór łóżka. Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, w którym zaprezentujemy, dlaczego nie warto wybierać kanapy zamiast nowoczesnego łóżka.

1. Możliwość wyboru dowolnego materaca w przypadku łóżka

Pomimo tego, że łóżko zajmuje znacznie więcej miejsca, bowiem nie jest rozkładane, to jednak jest to znacznie lepsze rozwiązanie. Jak to jest jednak możliwe? Przede wszystkim to od nas zależy, na jaki materac się zdecydujemy. Jest on wykonany bardziej zaawansowanymi technologiami niż sofa. W praktyce oznacza to, że z pewnością dostosuje się do naszego ciała, dzięki czemu będziemy odczuwać komfort i wygodę. Wbrew pozorom ma to ogromne znaczenie, bowiem od tego aspektu zależy jakość naszego snu. W przypadku kanapy - materaca nie możemy wybierać. Kupiony przez nas na początku będzie służył nam do końca żywotności.

Jeśli chodzi o materace - wyróżniamy zarówno te twarde, jak i miękkie. Ich ostateczny wybór powinien opierać się na takich przesłankach, jak chociażby waga, wzrost, wiek, stan zdrowia. Należy uwzględnić ewentualne problemy z krzywizną pleców. Wszelkie informacje w zdecydowanej większości przypadków uzyskamy u sprzedawców jak np. renomowany producent Hilding, którzy wbrew pozorom posiadają bardzo szeroką wiedzę i chętnie się nią dzielą, aby pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji. Istnieją różne rodzaje łóżek - mogą one nieco różnić się od siebie budową. Jest to gwarancja tego, że każda potencjalnie zainteresowana osoba znajdzie coś dla siebie.

2. Ekonomiczne rozwiązanie

Drugim powodem, dla którego zakup łóżka jest rozsądniejszy od kanapy, jest aspekt ekonomiczny. Za niewielkich rozmiarów mebel z materacem z reguły zapłacimy zdecydowanie mniej, niż gdybyśmy wybierali ozdobne kanapy. Oczywiście dużo zależy od materaca - niektóre egzemplarze mogą okazać się bardzo drogie, jednakże na pierwszy rzut oka nie widać pomiędzy nimi różnicy. Te tańsze będą po prostu nieco mniej wygodne, jednocześnie będą wykazywały niekorzystne właściwości. Dodatkowo łóżka charakteryzują się tym, że są znacznie trwalsze, jednocześnie wytrzymalsze. Wykonywane są one z różnorodnych materiałów, takich jak chociażby drewno, metal. Kanapy natomiast często pokryte są niskiej jakości materiałem, przez co znacznie szybciej ulegną amortyzacji.

3. Dostosowanie konstrukcji łóżka do ciężaru ciała

Mówiąc o powodach, dla których wybór łóżka jest bardziej atrakcyjny od kanapy, nie możemy zapominać o kwestii związanej z konstrukcją łóżka. Już na pierwszy rzut oka jesteśmy w stanie dostrzec, że znacznie bardziej starannie jest wykonany stelaż, który charakteryzuje się wysokim stopniem zaawansowania. Aby to dostrzec, wystarczy podnieść do góry materac. Stelaż wyróżnia się dużą ilością cienkich listewek. Te natomiast mają interesujące właściwości, bowiem odpowiednio się uginają, w konsekwencji dostosowują się do ciężaru ciała osoby leżącej.

4. Mniejszy stopnień amortyzacji łóżka

Kanapa znacznie szybciej ulega amortyzacji/zużyciu. Jest to zupełnie naturalne, bowiem nie tylko służy ona do spania, ale również do siedzenia na co dzień. Dlatego też jeśli zależy nam na niższym finalnym koszcie nabycia, rozsądniejsze jest kupienie łóżka. Wówczas mamy niemalże pewność, że będzie służyć nam przez stosunkowo długi okres czasu. Cena samej kanapy co prawda również jest niska, jednakże po krótkim czasie dojdzie do sytuacji, w której nie obędzie się bez ponownego zakupu. Po kilku latach dojdziemy zatem do wniosku, że zakup był mniej opłacalny, niż wyglądałoby to w przypadku tradycyjnego łóżka.

5. Brak konieczności składania pościeli do schowka

Ostatnim powodem, dla którego zakup łóżka jest znacznie korzystniejszy niż nabycie kanapy jest kwestia tego, że w przypadku tych drugich nie ma konieczności składania pościeli. Co prawda pod stelażem z reguły znajduje się duży schowek, jednakże codzienne chowanie i wyjmowanie kołdry może okazać się problematyczne. W przypadku tradycyjnego łóżka nie ma konieczności chowania - w końcu miejsce to służy jedynie do spania. Jeśli wygląd pościeli jest dla nas irytujący, nie ma problemów jeśli z założeniem koca lub specjalnej narzutki. Kanapa jest eksploatowana również w dzień - często przyjmujemy na niej gości. Znajdująca się na wierzchu pościel może niekiedy źle świadczyć o naszej schludności.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze