1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia
 4. >
 5. Nie wyrzucaj butów, przekaż je osobom w kryzysie bezdomności

Nie wyrzucaj butów, przekaż je osobom w kryzysie bezdomności

W ciągu trzech poprzednich edycji akcji marki WoshWosh udało się w przekazać buty ponad połowie potrzebujących w Polsce. (Fot. materiały prasowe)
Oddaj – nie wyrzucaj, tak najprościej można opisać główny cel akcji marki WoshWosh, która na co dzień zajmuje się dawaniem butom drugiego życia, czyli ich renowacją. Marka postanowiła pójść o krok dalej w kierunku zrównoważonego rozwoju i zorganizowała zbiórkę obuwia dla osób dotkniętych kryzysem bezdomności.

Akcja ruszyła 20 września, a jej głównym celem jest zbiórka obuwia dla osób dotkniętych bezdomnością. W ciągu trzech poprzednich edycji udało się w ten sposób pomóc ponad połowie potrzebujących w Polsce.

– W pierwszej edycji zebraliśmy ponad tysiąc par butów, w drugiej około 5,5 tys., w zeszłym roku 9 tys. Natomiast w tym roku najprawdopodobniej ta liczba będzie większa niż wszystkie poprzednie razem wzięte – mówi w rozmowie z nami Martyna Zastawna, inicjatorka zbiórki i założycielka marki WoshWosh. Zbiórka powstała właśnie za sprawą WoshWosh, czyli pierwszej w Polsce i Europie firmy zajmującej się profesjonalnym czyszczeniem oraz renowacją, naprawą i personalizacją obuwia.

„Przetrwać zimę po ludzku” – takie hasło przyświeca tegorocznej edycji akcji. Zima to szczególnie ciężki okres dla osób dotkniętych bezdomnością, których w Polsce jest ponad 35 tys. Skazani na życie na ulicy, bez odpowiedniego ubrania i zimowego obuwia, toczą walkę o przeżycie, bo zima dla nich to nadal najgroźniejszy wróg. Cztery lata temu Martyna Zastawna postanowiła im pomóc, organizując zbiórkę obuwia. W kontekście działalności marki WoshWosh, która na co dzień działa w duchu zero waste, zajmując się odnową, czyszczeniem i naprawą obuwia, stworzenie i zainicjowanie tak ważnej dzisiaj akcji społecznej na stałe wpisało się w strategię firmy.

W jaki sposób można dołączyć do akcji? Sposobów jest kilka:

 • Osobista wizyta w WoshWosh – dostarczenie butów do siedziby firmy, która znajduje się przy ul. Międzyborskiej 57/65 w Warszawie;
 • Zaniesienie butów do wybranych sklepów Decathlon;
 • Wysyłka butów do siedziby WoshWosh: ul. Międzyborska 57/65 04-027 Warszawa. Ważne, by na przesyłce widniał dopisek: „Buty dla osób bezdomnych”;
 • Wysyłka za pośrednictwem InPost, który jako partner akcji gwarantuje 1000 darmowych paczek via Paczkomat (aby uzyskać kod na wysyłkę, należy wysłać maila na adres napiszdonas@woshwosh.pl).

Ważne, by oddawane obuwie było w dobrym stanie. Można oddać buty zarówno męskie, jak i damskie, jesienne i zimowe, a także sportowe. Powinny być one ze sobą zasznurowane lub połączone za pomocą taśmy czy gumki bądź zapakowane do worka.

– Nasza firma zajmuje się organizacją zbiórki, a sam proces pracy nad butami wygląda następująco: przyjmujemy buty, dokładnie je selekcjonujemy, część z nich czyścimy, część tylko dezynfekujemy, a potem przekazujemy je fundacjom i organizacjom charytatywnym. Tam buty są rozdysponowywane do osób w kryzysie bezdomności oraz wśród osób potrzebujących. Przez ostatnie lata współpracowaliśmy z kilkunastoma fundacjami, a podczas tegorocznej zbiórki planujemy rozszerzyć współpracę o fundacje z innych miast niż Warszawa – mówi Martyna Zastawna.

Więcej informacji o akcji można znaleźć na oficjalnych kanałach marki WoshWosh w social mediach.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze