1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Styl japandi w salonie – jak go uzyskać?

(Fot. materiały partnera)
Połączenie skandynawskiego minimalizmu z japońskim orientem zaowocowało stworzeniem zupełnie nowego stylu wnętrzarskiego. Japandi, bo o nim właśnie mowa, przypadnie do gustu miłośnikom prostych, geometrycznych form, a także naturalnych materiałów i pastelowych odcieni. Jako harmonijna mieszanka stylów czerpie bowiem to, co najlepsze z popularnych koncepcji aranżacyjnych. W efekcie jasne i przytulne wnętrza stają się prawdziwą oazą spokoju. Czym jeszcze charakteryzuje się nowy styl japandi i jak go wprowadzić do salonu?

Salon japandi – mieszanka stylów we wnętrzu

Nazwa japandi powstała w wyniku połączenia dwóch słów: japan oraz scandi, łącząc tym samym estetykę orientalnego Wschodu z północnym zamiłowaniem do minimalizmu. Jak zatem nietrudno się domyślić, koncepcja ta narodziła się poprzez mieszanie stylów: skandynawskiego z japońskim. Pierwszy z nich opiera się na wykorzystaniu prostych form, naturalnych materiałów oraz stonowanych odcieni. Z kolei drugi wyróżnia się zamiłowaniem do ładu, harmonii i roślinności, w efekcie czego zaaranżowana przestrzeń sprzyja odpoczynkowi i skupieniu.

W wyniku tego połączenia wnętrza w stylu japandi są wyjątkowo przytulne, a zarazem charakteryzują się minimalistycznym, eleganckim charakterem. Dominują w nich jasne barwy w stonowanych odcieniach, m.in. bieli, beżu czy szarości. Japandi pozwala jednak na zastosowanie nieco cieplejszych lub bardziej wyrazistych kolorów, np. subtelnych pasteli. Ważne, aby paleta nawiązywała do świata przyrody, co zresztą znajduje swoje odzwierciedlenie również w wykorzystanych materiałach. Decydując się na styl japandi, należy sięgać po naturalne surowce, takie jak drewno, ceramika, wełna, len, bambus czy rattan. Warto o tym pamiętać w trakcie kompletowania elementów wyposażenia, takich jak stoły do salonu czy meble wypoczynkowe.

Jak wprowadzić styl japandi do salonu?

Nowoczesny, minimalistyczny salon w wydaniu japandi wymaga starannego doboru poszczególnych elementów wyposażenia. W myśl omawianej koncepcji należy bowiem ograniczyć liczbę mebli i dodatków do minimum. Dodatkowo zgodnie z japońską ideą, która głosi poszanowanie przedmiotów i życie w zgodzie z naturą, należy wybierać elementy wystroju, które posłużą mieszkańcom przez wiele lat. Doskonałym rozwiązaniem do salonu okażą się zatem drewniane meble, które odznaczają się solidnym wykonaniem i ponadczasowym designem. Będą one doskonale współgrać z jasnymi ścianami oraz tkaninami w stonowanych lub pastelowych odcieniach.

W aranżacji można więc śmiało wykorzystać stoły drewniane, które wyróżniają się prostą, a wręcz surową formą. Doskonałym wyborem będą modele w ciepłych, naturalnych odcieniach, na powierzchni których występują widoczne słoje. W salonie japandi doskonale sprawdzą się minimalistyczne stoły z oferty Komfort, która obejmuje funkcjonalne rozwiązania zarówno do małych, jak i dużych pomieszczeń. Warto rozważyć zakup modeli z litego drewna, które cechują się wysoką wytrzymałością i unikalną fakturą.

Oczywiście podobnymi kryteriami należy się kierować, wybierając krzesła do salonu. Jeśli wybór padnie na modele z obiciem, dobrym wyborem będą tkaniny w odcieniach beżu, bieli czy szarości. Innym sprawdzonym rozwiązaniem okażą się krzesła drewniane, które –podobnie jak stoły – powinny występować w naturalnej kolorystyce i odznaczać się prostą formą. Natomiast jeśli chodzi o meble wypoczynkowe, to w salonie japandi efektownie prezentować się będą wygodne kanapy i fotele o minimalistycznym designie i jasnych tkaninach obiciowych.

Subtelne dodatki do salonu w stylu japandi

Styl japandi hołduje znanej współcześnie zasadzie: mniej znaczy więcej. Mimo to warto pokusić się o kilka dodatków, które podkreślą ład i harmonię aranżacji. Należą do nich m.in. ceramiczne wazony, gliniane doniczki czy wiklinowe latarenki. Bardzo ważne jest również nastrojowe oświetlenie, dlatego wybierając do salonu lampy wiszące, warto sięgnąć po modele ze słomkowym lub rattanowym abażurem, który doskonale wpisuje się w stylistykę japandi. Nie należy również zapominać o tekstyliach dekoracyjnych, które powinny być wykonane z delikatnych, naturalnych materiałów, np. bawełny czy lnu. Ponadto najlepszą ozdobą dla salonu w stylu japandi jest wszechobecna roślinność, dlatego warto, aby wnętrze wypełniło się żywą zielenią.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze