1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Tapeta czy farba – na które rozwiązanie lepiej postawić w zależności od wnętrza?

(Fot. materiały partnera)
Malować czy tapetować? To pytanie pojawia się bardzo często podczas wykańczania mieszkania. Wybór nie jest prosty, tym bardziej że rynek zachęca ofertą zarówno wzorzystych tapet, jak i kolorowych farb. Architekt wnętrz – Katarzyna Piotrowska – z warszawskiej pracowni Decoroom radzi, czym kierować się przy aranżacji ścian.

To właśnie ściany tworzą tło dla całego wnętrza, dlatego tak ważna jest ich odpowiednia aranżacja. Dostępne na rynku farby do malowania dają nieograniczone możliwości kolorystyczne, natomiast tapety zachęcają szerokim wachlarzem wzorów. Wybór nie jest prosty, bo obydwa rozwiązania są praktyczne, a zarazem atrakcyjne wizualnie. Styl, w jakim urządzamy mieszkania, nasze osobiste preferencje oraz budżet przeznaczony na wykończenie to kluczowe czynniki, którymi powinniśmy się kierować, podejmując decyzję o kompozycji ścian.

Architekt Katarzyna Piotrowska (Fot. materiały partnera)

Farba

Malowanie farbami jest postrzegane jako rozwiązanie budżetowe. Jeśli wybrany kolor się nie spodoba, zawsze można go łatwo zmienić. Takie podejście jest słuszne przy wyborze farby ze średniej póki cenowej. Gdy zdecydujemy się na droższą farbę, może się okazać, że mieścimy się w przedziale cenowym wymarzonej tapety. Farba jest świetnym wyborem, kiedy chcemy, aby nasza ściana była kontynuacją zabudowy meblowej, a przestrzeń tworzyła spójną całość.

Malowanie wymaga na pewno dużej precyzji i czasu. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, należy położyć odpowiedni podkład, a potem kilkakrotnie nałożyć warstwę farby w odpowiednim odstępie czasowym. Zaletą wyboru farby jest na pewno to, że ścianę można łatwo przemalować, co nie jest kosztownym zabiegiem.

(Fot. materiały partnera)

Tapeta

Należy pamiętać, że współczesne tapety całkowicie różnią się od tych montowanych w mieszkaniach naszych dziadków. Na rynku znajdziemy modele z powtarzalnym wzorem, kupowane na rolki, lub fototapety, które po położeniu na ścianie dają odpowiedni wzór. Możemy je zakupić w różnych przedziałach cenowych, od papierowych po flizelinowe lub z powłoką wet do montażu w strefach mokrych, takich jak łazienka.

Odpowiednio dobrana tapeta będzie ozdobą danego pomieszczenia. To doskonałe rozwiązanie do pokoju dziecięcego bądź sypialni. Nada wnętrzu wyjątkowego klimatu oraz będzie sprzyjać relaksowi. Ostatnimi czasy bardzo modne stały się np. tapety z motywami kwiatowymi bądź zwierzęcymi. Coraz częściej kładzie się również tapety w kuchni czy w łazience w strefie mokrej. Są to odpowiednio produkowane tapety samoprzylepne, których wzór drukowany jest na winylu. Taka tapeta jest dodatkowo zabezpieczona warstwą laminatu chroniącego tapetę przed wodą oraz środkami czyszczącymi. Dzięki temu możemy ją montować pod prysznicem, co dodatkowo uatrakcyjni całe wnętrze.

(Fot. materiały partnera)

(Fot. materiały partnera)

Który sposób wymaga więcej pracy?

Stan ścian ma bardzo duże znaczenie zarówno dla malowania ścian, jak i kładzenia tapety. Nie należy rozpoczynać tego typu prac, jeśli powierzchnia nie będzie odpowiednio przygotowana. Ściany powinny być gładkie, a wszelkie dziury i nierówności wyszpachlowane. W przeciwnym razie efekt końcowy może nie być satysfakcjonujący. Należy pamiętać o tym, że żadna farba nie pokryje w pełni dziur czy nierówności ściennych. Tapeta będzie w takim przypadku o wiele lepszym rozwiązaniem. Na pewno podczas malowania wymagana jest większa dokładność niż przy kładzeniu tapety. Jednak obydwie te czynności wymagają sporej precyzji. Dlatego to zadanie lepiej powierzyć sprawdzonej ekipie wykończeniowej, która wie, jak to robić.

(Fot. materiały partnera)

Połączenie idealne

Farba i tapeta na jednej ścianie? Tak, to jest możliwe. Jednak należy pamiętać o trafnym doborze kolorystyki i struktury, np. wzorzystej tapety i gładkiej powierzchni ściany. Dzięki takiemu połączeniu możemy stworzyć przytulne – a zarazem oryginalne – wnętrze. Decydując się na takie rozwiązanie, warto zasięgnąć porady architekta wnętrz, który wie, jak połączyć te dwa elementy.

(Fot. materiały partnera)

Więcej inspiracji na https://www.decoroom.eu/aranzacja-wnetrz-realizacje

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze