1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia

Jak przygotować ścianę lub inną powierzchnię do przyklejenia fototapety?

(Fot. materiały partnera)
Ważniejszym pytaniem od tego, jak przykleić fototapetę, jest to, jak odpowiednio przygotować podłoże pod nią. Bez tego nawet najlepsze starania nie pomogą, a bryty zaczną się prędzej czy później odklejać. Jeśli więc marzysz o zachwycającej metamorfozie ścian w pokoju, koniecznie przeczytaj ten poradnik!

Wiele się mówi o tym, jak odpowiednio przyklejać bryty. Nie jest to natomiast pierwszy krok, jaki należy wykonać, gdy chce się ozdobić wnętrze fototapetą. Gdy patrzymy na ściany, może nam się wydawać, że są idealnie równe i czyste i można od razu smarować je klejem oraz dopasowywać tapetę. Tymczasem, jeśli chcemy uniknąć przykrych niespodzianek, że ozdoba, która miała nam służyć latami, szybko zaczyna się odklejać lub już od samego początku brzydko wygląda na ścianie, musimy wcześniej odpowiednio przyszykować podłoże.

Zobacz krok po kroku, jak to zrobić. Przygotuj narzędzia, a następnie wykonuj wszystko zgodnie ze wskazówkami eksperta z Myloview (https://myloview.pl/).

Jak przykleić fototapetę na ścianę? Najpierw skompletuj narzędzia!

Podczas przeprowadzania remontu czy metamorfozy wnętrza bardzo ważne jest to, by wszystko, co będzie potrzebne, mieć pod ręką. Dzięki temu cały proces pójdzie o wiele łatwiej i szybciej, a Ty unikniesz sytuacji, gdy będziesz musiał przerwać zajęcie, by skompletować brakujące narzędzie.

Lista niezbędnych przyborów jest na szczęście krótka:

 • drabina,
 • mydło malarskie do odtłuszczenia ściany,
 • wiaderko / kuweta malarska do rozrobienia gruntu,
 • wałek malarski / pędzel,
 • rozwodniony klej do tapet lub grunt.

A oto lista dodatkowych przyborów, które będą potrzebne, gdy będziesz mieć do czynienia z bardzo nierówną ścianą lub ścianą pomalowaną farbą olejną:

 • szpachelka,
 • masa szpachlowa,
 • płyn do rozpuszczania farby olejnej.

Przygotowania podłoża można podjąć się w pojedynkę. Natomiast jeśli chodzi o klejenie fototapety na ścianę, warto mieć dodatkową parę rąk do pomocy – zwłaszcza gdy nie jest się jeszcze ekspertem w tej dziedzinie.

Odpowiednie przygotowanie podłoża to podstawa

Zanim zaczniesz się zastanawiać, jak nakleić fototapetę, musisz odpowiednio przygotować ścianę. Trzeba mieć pewność, że jest gładka i czysta. To, jakie czynności trzeba będzie wykonać, zależy od tego, z jaką powierzchnią masz do czynienia.

Nowe ściany

Najłatwiejsza sytuacja jest wtedy, gdy urządza się nowe mieszkanie, w którym ściany są już otynkowane i nie były jeszcze poddawane żadnym metamorfozom. Wówczas wystarczy je przemyć mydłem malarskim, by je odtłuścić i usunąć ewentualny kurz.

Ściany z tapetą

W sytuacji, gdy ściana ozdobiona jest tapetą – należy ją usunąć. W tym celu najlepiej skorzystać ze specjalistycznego płynu, którym trzeba posmarować ścianę, a po jakimś czasie oderwać namoknięte bryty. Jego zaletą jest to, że rozpuści także znajdujący się pod brytami klej, dzięki czemu wyczyszczenie ściany będzie łatwiejsze.

Ściany z farbą olejną

W starym budownictwie możesz mieć z kolei do czynienia ze ścianą pomalowaną farbą olejną. Kiedyś trzeba byłoby ją zeszlifować lub zdrapać. Dzisiaj można skorzystać ze specjalnych płynów, które ją rozpuszczą.

Nierówne ściany

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem przy naklejaniu fototapety na ścianę jest gładka powierzchnia. Po pierwsze, przed klejeniem brytów najlepiej wyjąć ze ściany włączniki i kontakty, a także usunąć gwoździe. Wszelkie pęknięcia lub właśnie dziury po gwoździach należy wyrównać masą szpachlową. W sytuacji, gdy ściana jest bardzo nierówna, świetnie sprawdzi się specjalna tapeta izolacyjna, na którą naklei się tę dekoracyjną.

Zagruntowanie ściany to kluczowy moment

To ostatni krok, który trzeba uwzględnić, mówiąc o tym, jak kleić fototapety. To właśnie grunt sprawia, że cały proces metamorfozy przebiegnie pomyślnie. Dlaczego tak ważne jest gruntowanie? Dzięki niemu ściana staje się dodatkowo bardziej gładka, bryty lepiej trzymają się podłoża, a co więcej – ściana robi się mniej chłonna, dzięki czemu potrzeba mniej kleju.

To jednak nie koniec zalet. Grunt sprawia, że w przyszłości, gdy będziesz chciał zmienić wystrój wnętrza i odkleić fototapetę, czynność ta będzie łatwiejsza i unikniesz ryzyka, że odrywając bryty, oderwiesz także tynk.

Do gruntowania można użyć specjalnego gruntu, ale zazwyczaj wystarczy rozwodniony klej do tapet. Najlepiej przeczytać instrukcję kleju – tam będzie napisane, czy potrzebne jest zagruntowanie ściany specjalnym preparatem, czy nie.

Grunt można rozprowadzić na ścianie zarówno za pomocą pędzla, jak i wałka. Najważniejsze jest to, by uniknąć zacieków. Wałek dobrze się sprawdza na dużych płaszczyznach, a pędzel przy kątach i narożnikach. Gdy ściana jest gładka, zazwyczaj gruntuje się ją tylko raz, natomiast przestrzeń nad grzejnikami – ze względu na wyższą temperaturę – najlepiej zagruntować dwa razy.

Ostatnią istotną wskazówką jest to, by proces gruntowania przeprowadzić dzień wcześniej. Wtedy zyska się pewność, że ściana wyschła, a bryty dzięki temu będą miały dobrą przyczepność.

Fototapety na ścianę to efektowna dekoracja na lata!

Starannie przyklejona fototapeta na odpowiednio przygotowanym podłożu będzie służyć przez lata. Wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, a także wodoodporne materiały sprawiają, że bryty mogą zagościć nawet w łazience, kuchni czy przedpokoju, gdzie łatwo zahaczyć o ściany bagażami lub parasolką. Z kolei szeroki wybór wzorów sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. W poszukiwaniu najciekawszych propozycji zapraszamy na stronę: https://myloview.pl/fototapety/.

Skoro już wiesz, jak przygotować się do klejenia fototapety, teraz czas na zachwycającą metamorfozę!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze