1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Kręta droga zawodowa. Nigdy nie jest za późno na zmiany

(Fot. materiały prasowe)
(Fot. materiały prasowe)
Droga zawodowa rzadko bywa prosta i często pojawiają się na niej zakręty, a czasem nawet radykalne zmiany kierunku. Jak nie bać się zmian? Co zrobić, żeby wykorzystać okazje, nawet jeśli na początku wydają się zbyt szalone? 

Dane pochodzące z najnowszego raportu McKinsey & Company* wskazują na to, że prawie 60 proc. pracowników odczuwało w ciągu ostatnich lat kryzys zawodowy. Dla niektórych wiązał się on z koniecznością całkowitej zmiany branży i „przemeblowaniem” dotychczasowej kariery. Jeśli mierzysz się z ciągłym zmęczeniem, czujesz się wypalona, obowiązki zawodowe nie sprawiają ci już radości, a nawet są powodem frustracji – warto pomyśleć, czy przebranżowienie nie jest dobrą opcją.

Oczywiście poza wypaleniem zawodowym na przebranżowienie decydują się również osoby, które dopiero po latach odkryły prawdziwe powołanie lub zaciekawiły się jakimś tematem. W przypadku każdego ze scenariuszy warto pamiętać, że na zmianę nigdy nie jest za późno, a każdy może mieć swoją własną, wyjątkową drogę. Dlatego nie bój się zadawać pytań i szukać pomocy.

Her Impact, czyli start-up wspierający kobiety na rynku pracy i zawodowo aktywizujący Polki, jest jednym z miejsc, w którym możesz taką pomoc otrzymać. Najczęściej trafiają tam kobiety, które nie potrafią odnaleźć się w swojej obecnej sytuacji zawodowej i chcą wziąć przyszłość w swoje ręce! Często brakuje im odwagi, wiedzy lub motywacji. Najnowsze narzędzie dostępne na platformie Her Impact – Her Path – oparte jest na sztucznej inteligencji i zostało wymyślone, żeby pomagać kobietom poszerzać ich kompetencje i zwiększać szanse na rynku pracy. To rozbudowany moduł, złożony między innymi z testu kompetencji, który stworzy spersonalizowany plan rozwoju dla każdej kobiety. To idealna funkcjonalność dla osób, które potrzebują pomocy w zbudowaniu jasnej wizji ścieżki kariery.

Zanim jednak zdecydujesz się na dużą czy radykalną zmianę, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań i zastanowić się jak proces zmiany powinien przebiegać.

  1. Nie rzucaj obecnej pracy. Perspektywa położenia na biurko szefa wypowiedzenia może być kusząca. Jednak przy zmianie zawodu tak radykalne zachowania mają zazwyczaj bolesne konsekwencje. Szybko może się okazać, że brak pieniędzy zmusi cię do wybrania pierwszego lepszego stanowiska. To najgorszy możliwy scenariusz.

  2. Dlatego zamiast radykalnych decyzji lepiej najpierw poznać swoje potrzeby. Warto podsumować swoją dotychczasową karierę Zastanowić się, które stanowiska i obowiązki dawały ci największą satysfakcję, jakie są twoje mocne strony, które umiejętności zyskałaś.

  1. Samopoznanie to klucz znalezienia dla siebie właściwej drogi. Her Path to narzędzie, które może być w tym wyjątkowo pomocne. Umożliwia chociażby wykonanie specjalnie stworzonego testu pomagającego określić swoje mocne strony i zdefiniować kompetencje.

  2. Zastanów się, jakie masz potrzeby. Stwórz listę elementów, które są dla ciebie kluczowe w wymarzonej pracy. Myślisz raczej o pracy dla kogoś czy marzysz o założeniu swojej firmy? Chcesz pracować z domu? A może zależy ci na kontakcie z klientami lub częstych podróżach służbowych? Wypisz rzeczy, które są dla ciebie ważne i z których na pewno nie chcesz zrezygnować. Uszereguj je od najistotniejszych do najmniej ważnych. Porozmawiaj z ludźmi z różnych branż. Warto sprawdzić, jak praca na danym stanowisku lub konkretny biznes wyglądają „od środka”. W końcu wchodząc w pewną dziedzinę, można nie widzieć pewnych niuansów. Jeśli chcesz uniknąć niemiłej niespodzianki, porozmawiaj ze znajomymi lub bliskimi, którzy pracują w interesującej cię branży. Mogą to być pracownicy lub przedsiębiorcy w zależności od tego, o jakiej ścieżce myślisz. Staraj się uzyskać pełny obraz.

  3. Rozwijaj niezbędne umiejętności. W dzisiejszych czasach stanie w miejscu to cofanie się. Szukaj wiedzy w podcastach branżowych, na blogach i w książkach. Bierz udział w szkoleniach i konferencjach, zapisz się na kursy online. Skorzystaj też z bazy wiedzy proponowanej przez narzędzie Her Path, która będzie dostosowana do twoich indywidualnych potrzeb. Wolisz sama poszukać czegoś dla siebie? Na platformie Her Impact znajdziesz mnóstwo darmowych webinarów, podcastów i artykułów oraz bazę najlepszych specjalistów przeróżnych dziedzin, z których wiedzy możesz korzystać m.in. w ramach konsultacji! Nie tylko rozwiniesz nowe umiejętności i sprawdzisz, czy dany zawód ci odpowiada, ale też lepiej poznasz samą siebie.

  4. Uwierz w siebie. Pamiętaj – przekwalifikowanie zawodowe to czas wątpliwości. Dlatego świadoma tego, nie dawaj się wewnętrznemu krytykowi! Strach przed zmianą jest całkowicie normalny. Jednak jeśli wszystko dobrze zaplanujesz, ryzyko będzie niewielkie, a szanse na sukces znacznie wzrosną. Korzystaj z pomocy i nie wstydź się zadawać pytań. Potrzebujesz dodatkowego wsparcia? Wiedza i doświadczenia ekspertów to twoja broń, dzięki której możesz uczyć się na błędach innych osób. Potraktuj to jak ekscytującą przygodę.

*„COVID-19 i doświadczenie pracowników: jak liderzy mogą wykorzystać moment”

Karolina Cwalina-Stępniak – współzałożycielka i chief business development officer w Her Impact (Fot. archiwum prywatne) Karolina Cwalina-Stępniak – współzałożycielka i chief business development officer w Her Impact (Fot. archiwum prywatne)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze