1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Wanda Traczyk-Stawska Warszawianką Roku 2021

Wanda Traczyk-Stawska ze statuetką Warszawianki Roku 2021 (Fot. Andrzej Hulimka/Forum)
Psycholożka, harcerka Szarych Szeregów, w czasie II wojny światowej działaczka podziemia niepodległościowego, Żołnierz AK i uczestniczka Powstania Warszawskiego oraz ważny głos współczesnego pokolenia. Wanda Traczyk-Stawska zdobyła tytuł Warszawianki Roku 2021.

– Przyjmuję ten zaszczyt w imieniu wszystkich kobiet, które uczestniczyły w Powstaniu Warszawskim, także w imieniu moich kolegów, którzy polegli. I chcę w ich i własnym imieniu powiedzieć wam o tym, o cośmy walczyli i co jest dla każdego człowieka najważniejsze. A ja wiem, ponieważ bardzo długo żyję. [...] Powstanie Warszawskie to powstanie o godność człowieka. O to, żeby już więcej nie było takich idei jak faszyzm, komunizm. [...] To było powstanie miłości rodzicielskiej, powstanie naszych matek. To one pozwoliły nam iść, mimo że byliśmy bardzo młodzi – mówiła Wanda Traczyk-Stawska podczas uroczystej gali, tuż po otrzymaniu tytułu Warszawianki Roku 2021.

– My, kobiety w powstaniu, 31. rozkazem otrzymałyśmy takie same prawa jak mężczyźni. Przed tym pisano o nas „cywile”, choć byłyśmy żołnierzami. I Niemcy, nasi ówcześni wrogowie, szanowali to, i kiedyśmy szły do niewoli, stosowali się do tego prawa. Byłyśmy traktowane tak samo jak mężczyźni. A teraz, w wolnej Polsce, odebrano nam to prawo. Prawo do decyzji należącej do nas: czy chcemy być matkami, czy nie. Przyszłam tutaj, żeby wezwać wszystkie kobiety do walki o swoje prawa. I wołam do was kobiety, żebyście nieustępliwie walczyły o nie. Od was zależy przyszłość naszego narodu – dodała.

W tegorocznej, czwartej, odsłonie plebiscytu, o tytuł ubiegały się: Katarzyna Augustynek, Sylwia Chutnik, Kamila Górniak, Marina Hulia, Agnieszka Kępka, Olga Kozierowska, Marta Lempart, Agnieszka Sikora, Wanda Traczyk-Stawska oraz Magdalena „Lusia” Żagałkowicz. Wyniki ogłosił Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Na laureatkę oddano rekordową liczbę – 51 tysięcy głosów.

Plebiscyt Warszawianka Roku ma na celu uhonorowanie kobiety, która swoją działalnością społeczną lub zawodową w szczególny sposób przyczyniła się do rozwoju i promowania Warszawy. Tytuł Warszawianki Roku zostaje przyznany zarówno za działalność na rzecz stolicy, jak i realizację działań na rzecz promowania wartości tj.: otwartość, tolerancja, wybitne osiągnięcia w swojej dziedzinie, działalność na rzecz kobiet, społeczeństwa obywatelskiego i społeczności lokalnej w Warszawie.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze