1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. „Święty Mikołaj dla Seniora” – pomóż starszym, chorym i samotnym spełnić świąteczne marzenia

„Święty Mikołaj dla Seniora” – pomóż starszym, chorym i samotnym spełnić świąteczne marzenia

Dom Muzyka Seniora, 2020 rok (Fot. Święty Mikołaj dla Seniora)
Dom Muzyka Seniora, 2020 rok (Fot. Święty Mikołaj dla Seniora)
Ciepła piżama, skarpetki, duży kubek, ulubiona kawa, krzyżówki, miękki koc, garstka łakoci, drobne kosmetyki… O to w listach do św. Mikołaja proszą starsi, schorowani i samotni podopieczni z DPS-ów i placówek opieki w całej Polsce. Teraz, dzięki wyjątkowej akcji Roksany i Mateusza z Warszawy, każdy z nas może spełnić bożonarodzeniowe marzenia seniorów i pomóc im odzyskać wiarę w dobro.

Seniorzy są coraz bardziej marginalizowaną grupą społeczną. Skromność tych ludzi często nie pozwala im prosić o pomoc innych, w wyniku czego ze swoją chorobą czy samotnością muszą się mierzyć po cichu, a te – jak wiadomo – najbardziej dokuczają w okresie Bożego Narodzenia. Zauważając ten problem, powołano do życia projekt „Święty Mikołaj dla Seniora”. Akcję zainicjowała w 2018 roku trzyosobowa rodzina z Warszawy. Roksana, Mateusz i ich synek Maksymilian postanowili spełnić świąteczne marzenia starszych, schorowanych i samotnych osób przebywających w domach pomocy społecznej i placówkach opieki, aby każdy senior mógł poczuć się w tym czasie ważny i zauważony.

Zaczęli od zachęcenia podopiecznych z jednego z warszawskich DPS-ów do napisania swoich osobistych listów do św. Mikołaja. Seniorzy podzieli się więc swoimi marzeniami, jednak w większości były one bardzo skromne: skarpetki, swetry, koce, pluszaki, kosmetyki i przybory higieniczne oraz łakocie. Listów dotarło ponad tysiąc. Tyle też powstało paczek. W środku każdej z nich znajdowały się niezwykłe prezenty. Niezwykłe, bo wybrane indywidualne dla każdego z podopiecznych. – Chociaż wiemy, że często podarki są dla seniorów spełnieniem wielu ich podstawowych potrzeb, to wierzymy, że prawdziwym prezentem realizowanym w ramach akcji są łzy wzruszenia, pokonywanie samotności, budowanie relacji i dostrzeżenie drugiego człowieka. Nie mamy wątpliwości, że to właśnie te prezenty tworzą magię świąt – przyznają inicjatorzy akcji.

DPS Centrum Alzheimera, 2020 rok (Fot. Święty Mikołaj dla Seniora) DPS Centrum Alzheimera, 2020 rok (Fot. Święty Mikołaj dla Seniora)

W pierwszym roku w pakowaniu pomogli przyjaciele i znajomi, jednak po dwóch latach do akcji włączyli się internauci. Roksana i Mateusz założyli też fundację i stronę swietymikolajdlaseniora.pl, gdzie udostępniane są listy. Teraz każdy może wybrać, komu zrobi prezent. Oprócz tego uruchomiono zbiórkę na finansowanie droższych upominków. Podczas III edycji w 2020 roku akcja dotarła aż do 31 miast, realizując podarki dla ponad 4673 seniorów, jednak największe marzenie fundacji wciąż pozostaje niezrealizowane. Jej celem jest bowiem dotarcie do wszystkich starszych i potrzebujących w placówkach prywatnych i publicznych w całej Polsce. W ten sposób twórcy inicjatywy chcą przypominać o obecności osób w podeszłym wieku, pomagając jednocześnie wszystkim potrzebującym odzyskać wiarę w dobro. – Zależy nam na indywidualnym podejściu do potrzeb i marzeń seniorów. Wiemy, że wręczanie prezentów przygotowanych z myślą o danej osobie sprawia, że czuje się ona ważna i dostrzeżona – dodają.

Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, Prowincja Krakowska, 2020 rok (Fot. Święty Mikołaj dla Seniora) Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, Prowincja Krakowska, 2020 rok (Fot. Święty Mikołaj dla Seniora)

DPS w Wejherowie, 2020 rok (Fot. Święty Mikołaj dla Seniora) DPS w Wejherowie, 2020 rok (Fot. Święty Mikołaj dla Seniora)

DPS Gniazdo rodzinne, 2020 rok (Fot. Święty Mikołaj dla Seniora) DPS Gniazdo rodzinne, 2020 rok (Fot. Święty Mikołaj dla Seniora)

„Święty Mikołaj dla Seniora” – jak to działa?

Jeśli chcesz dołączyć do akcji i zostać Świętym Mikołajem, wejdź na stronę swietymikolajdlaseniora.pl i wybierz list od seniora, którego potrzeby i marzenia chcesz zrealizować. Każdy list to indywidualne marzenia konkretnego seniora, a misją akcji jest zadbanie o to, by obdarowani mogli poczuć się wyjątkowo. Dlatego tak istotne jest stworzenie prezentu w pełni odpowiadającego na treść listu.

Po wybraniu listu i uzupełnieniu danych otrzymasz na wskazany przez ciebie adres e-mail potwierdzenie przypisania listu oraz wszelkie informacje niezbędne do realizacji paczki (te dane znajdziesz również po zalogowaniu się na swoje konto w zakładce „Moje listy”). Teraz skompletuj paczkę i wyślij na adres placówki, w której przebywa senior.

Kiedy skompletujesz paczkę i będzie ona już gotowa do wysłania, nie zapomnij potwierdzić realizacji prezentu na swoim koncie. Po zatwierdzeniu upewnij się, że wpisałeś odpowiedni adres. Paczka musi być wysłana na adres placówki, w której przebywa senior.

Pamiętaj, że udział w akcji wiąże się nie tylko z przygotowaniem materialnego podarunku, ale przyczynia się również do walki z samotnością towarzyszącą podopiecznym placówek opiekuńczych oraz pozwala im przypomnieć sobie dziecięcą radość magii świąt.

Harmonogram akcji „Święty Mikołaj dla Seniora” 2022

28.10.2022 – publikacja listów na stronie
9–11.11.2022 – potwierdzenie realizacji paczki
15.11.2022 – powtórna publikacja listów niepotwierdzonych
22–24.11.2022 – potwierdzenie realizacji listów, które powróciły
do 01.12.2022 – dostarczenie paczek do placówek
06.12.2022-24.12.2022 – finały w placówkach
06.12.2022-13.01.2023 – fotorelacje od placówek

DPS im. św. Brata Alberta w Warszawie, 2020 rok (Fot. Święty Mikołaj dla Seniora) DPS im. św. Brata Alberta w Warszawie, 2020 rok (Fot. Święty Mikołaj dla Seniora)

DPS Wąbrzeźno, 2020 rok (Fot. Święty Mikołaj dla Seniora) DPS Wąbrzeźno, 2020 rok (Fot. Święty Mikołaj dla Seniora)

Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej, 2020 rok (Fot. Święty Mikołaj dla Seniora) Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej, 2020 rok (Fot. Święty Mikołaj dla Seniora)

Jak jeszcze można pomóc?

1. Wybierz list od seniora. Na stronie swietymikolajdlaseniora.pl w zakładce „Wybierz list” znajdziesz listy z marzeniami i potrzebami napisane przez podopiecznych placówek zrzeszonych w ramach akcji. Możesz wybrać jeden lub więcej listów i zrealizować indywidualny prezent dla wybranej osoby, który zostanie jej wręczony w dniu finału akcji.

2. Zostań wolontariuszem/szką. Jeżeli czujesz, że chciałbyś zaangażować się bezpośrednio w organizację akcji i działania w ramach fundacji i dysponujesz czasem, który możesz na to poświęcić, zgłoś się: kontakt@swietymikolajdlaseniora.pl

3. Zostań partnerem akcji. Jeśli zarządzasz marką, która podziela podobne wartości do tych, które realizowane są w ramach akcji, i chcesz zjednoczyć siły, działając na rzecz wspólnej idei, możesz zostać partnerem lub sponsorem „Świętego Mikołaja dla Seniora”. W zależności od kształtu współpracy twoja marka może zostać sponsorem tytularnym lub pojawiać się w materiałach promocyjnych, w komunikacji oraz social mediach, a twoje logo zostanie opublikowane na stronie inicjatywy. Jeśli jesteś zainteresowany, skontaktuj się z fundacją poprzez: kontakt@swietymikolajdlaseniora.pl

4. Przekaż wsparcie finansowe. Dostępna jest również możliwość przekazania wsparcia finansowego na wybraną kwotę. Zebrane w ten sposób fundusze pomogą usprawnić działanie fundacji i spełniać marzenia seniorów w trakcie akcji oraz realizując ich bieżące potrzeby przez cały rok. Każda złotówka przyczynia się do uśmiechu kolejnego seniora w Polsce, a dzięki pomocy darczyńców takich uśmiechów można wywołać jeszcze więcej.

Więcej szczegółów o inicjatywie „Święty Mikołaj dla Seniora” na stronie swietymikolajdlaseniora.pl, Facebooku, Instagramie i LinkedInie. Tam zamieszczane są relacje z przygotowań do akcji oraz najważniejsze informacje związane z fundacją, jej aktywnością i potrzebami.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze