1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Eksperci podpowiadają, jak zarządzać finansami

Rafał Hiszpański (Fot. materiały Capital24.tv)
Rafał Hiszpański (Fot. materiały Capital24.tv)
Zobacz galerię 4 Zdjęcia
Po raz kolejny redakcja Capital24.tv zaprosiła do dyskusji ekspertów. Tym razem poruszyliśmy tematy dotyczące otwartości firm na optymalizację i wprowadzania innowacji w ich biznesie, a także rozmawialiśmy o preferencjach Polaków w oszczędzaniu i inwestowaniu na przyszłość.

W rozmowie dotyczącej finansów osobistych goście podjęli się odpowiedzenia na pytania, jak zmieniło się podejście Polaków do inwestycji i oszczędzania, czy Polacy są skłonni do oszczędzania, w co najczęściej inwestują, czy nieruchomości stały się bardziej atrakcyjnie oraz jak zabezpieczyć dodatkowe pieniądze na emeryturę ?

Ewa Małyszko, prezes zarządu PFR TFI zwróciła uwagę, że „patrząc na dane dotyczące oszczędności Europejczyków, niestety musimy przyznać, że Polacy są jednym z najmniej oszczędzających narodów. Stopa oszczędności gospodarstw domowych Polaków od lat utrzymuje się na poziomie zdecydowanie niższym od średniej europejskiej. W ubiegłym roku po III kwartale było to odpowiednio 6,3 proc. dla Polski i 16,1 proc. dla wszystkich krajów UE. Musimy jednak pamiętać, że te dane dotyczą okresu pandemii, kiedy gwałtowny spadek konsumpcji doprowadził do wzrostu poziomu oszczędności.

Często spotykam się z pytaniem: dlaczego oszczędzamy mniej niż inni Europejczycy? Te różnice są wynikiem wielu czynników związanych z kwestiami społecznymi i historycznymi. Aby zmienić nastawienie Polaków do oszczędzania, kluczowe jest zbudowanie szeroko pojętego zaufania do państwa i rozwiązań systemowych. Dlatego tak ważna jest edukacja finansowa na odpowiednim poziomie, która pozwoli pokazać, jak ważne jest posiadanie oszczędności dla zapewnienia sobie bezpieczeństwa finansowego”.

Ewa Małyszko (Fot. materiały Capital24.tv) Ewa Małyszko (Fot. materiały Capital24.tv)

Rafał Hiszpański, CEO spółek D.A.S. w Polsce, podkreślił, że „nieruchomości są obecnie jedną z najatrakcyjniejszych form lokowania kapitału. W ciągu ostatnich 6 lat ceny na rynku wtórnym wzrosły o ponad 50 proc., a na rynku pierwotnym o ponad 30 proc. Boom na inwestowanie w nieruchomości napędzają także bardzo niskie oprocentowanie na lokatach bankowych i wysoka inflacja. W tych gorączkowych staraniach uchronienia oszczędności czy generowania zysku trzeba jednak pamiętać o bezpieczeństwie. Warto dokładnie czytać umowy, sprawdzać wiarygodność sprzedającego i to, co kupujemy. Pomoc prawna może okazać się tu na wagę złota i uchronić przed popełnieniem kosztownych błędów. Zadbanie o tę sferę zakupu też jest swoistą inwestycją”.

Rafał Hiszpański (Fot. materiały Capital24.tv) Rafał Hiszpański (Fot. materiały Capital24.tv)

Do myślenia o emeryturze zachęcał Łukasz Bugaj, CFA, menedżer komunikacji inwestycyjnej, doradca inwestycyjny UNIQA TFI, który mówił, że „produktem, który pochwalić się może najkorzystniejszą charakterystyką jest PPK. Umownie można go traktować jako podwyżkę dla pracownika. Mimo że rezygnujemy z części swojego wynagrodzenia, to pracodawca i państwo dopłacają nam mniej więcej tyle samo, ile my wpłacimy. Daje to stopę zwrotu na poziomie ok. 100 proc. już na starcie inwestycji. Ciężko jest więc uwierzyć, że tyle Polaków zrezygnowało z możliwości osiągnięcia tak satysfakcjonujących wyników, szczególnie że pieniądze są nasze i możemy je wypłacić w każdej chwili.

Innym ciekawym produktem jest IKZE. W jego przypadku posiadaczowi przysługują ulgi podatkowe w postaci możliwości pomniejszenia co roku płaconego podatku. Oznacza to, że pracownik będący w pierwszym progu podatkowym zyska 17 proc., a ten z drugiego progu aż 32 proc.. To mniej niż przy PPK, ale wciąż grubo więcej niż wynosi inflacja.

Ostatnim produktem wartym uwagi jest IKE. Dzięki niemu możemy uniknąć płatności tzw. podatku Belki. Tym samym nasze zyski nie zostaną pomniejszone przez Państwo o 19 proc. i na emeryturze będziemy mogli wykorzystać ich pełną wysokość. To taka namiastka „raju podatkowego”, tyle że bez potrzeby wyjazdu za granicę.

Wszystkie powyższe produkty dają więc interesujące zachęty do oszczędzania na naszą dodatkową emeryturę. Może więc warto się zastanowić, czy przynajmniej z części z nich nie skorzystać”.

Łukasz Bugaj (Fot. materiały Capital24.tv) Łukasz Bugaj (Fot. materiały Capital24.tv)

W debacie dotyczącej biznesu usłyszeliśmy odpowiedzi na następujące pytania: jak przedsiębiorcy nastawieni są do wprowadzania innowacji i optymalizacji swoich firm, czy zmiany w kierunku komunikacji on-line, transakcji internetowych oraz transformacji cyfrowej sprzyjają rozwojowi firm z MSP, jak zmieniło się podejście do innowacji, a także czy biznes rozumie potrzebę zmian i dostosowania się do nowych warunków?

Michał Żukowski, CEO Innteo, powiedział: „W dzisiejszych czasach tak naprawdę każdy może założyć firmę, rozpocząć działalność w zupełnie nowej branży, dotychczas nie związanej z jego działalnością. Rosnący rynek, zmieniające się tendencje wymuszają wprowadzenie nowych produktów, zmianę branży, rozszerzenie działalności. Nieczęsto przedsiębiorstwa same zgłaszają potrzebę rozwoju, tak aby odpowiednio podnosić swoją konkurencyjność. Często jednak te zmiany nie są planowane długofalowo, bez odpowiedniego przygotowania, co może być istotną pułapką dla nich. Każde zmiany powinny być oparte o szerokie analizy rynku, co może zapobiec ryzyku niepowodzenia w przyszłości. Odpowiadając na pytanie, niewątpliwie wdrażane innowacje trochę wymuszają na innych firmach wprowadzenie u siebie zmian. Jeśli dane przedsiębiorstwo nie wprowadzi innowacji, to po prostu nie będzie konkurencyjne, a co za tym idzie straci swoją pozycję rynkową”.

O sile przetrwania przedsiębiorców mówił Stefan Karmaza, prezes Vectio: „Ostatni okres zdecydowanie wzmocnił firmy, które miały w swojej naturze głęboko zakorzenione dążenie do wprowadzenia innowacji. Takie organizacje były w stanie w sposób naturalny wdrożyć dostępne na wyciągnięcie ręki, nowoczesne, innowacyjne rozwiązania optymalizujące procesy biznesowe wewnątrz firmy, jak również usprawnić komunikacje z kontrahentami. Na przykładzie naszych klientów mogliśmy zaobserwować wykładniczy skok potrzeb, a właściwie można powiedzieć „głód”, na kolejne moduły już wcześniej wdrożonych rozwiązań, które wprost przekładają się na efektywność działania całej organizacji. Końcowy efekt przeprowadzonych przez nas analiz i wdrożeń przełożył się na zwiększenie przewagi konkurencyjnej naszych klientów na tle branż, w których działają”.

Stefan Karmaza (Fot. materiały Capital24.tv) Stefan Karmaza (Fot. materiały Capital24.tv)

Dr Mateusz Grzesiak, jeden z najskuteczniejszych doradców biznesowych na polskim ryku, zwrócił uwagę, że „transformacja cyfrowa to proces zmiany idący w kierunku wykorzystania technologii cyfrowych w strategiczny sposób. Dzięki niemu firmy mogą znacznie usprawnić i przyspieszyć swoje działania zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Daje ogromne korzyści w wielu wymiarach: zmniejsza koszty, ponieważ prowadzi do oszczędności czasu w istniejących procesach; decentralizuje produkcję, ułatwia mobilność i komunikację na odległość. Poprawia wydajność operacyjną, podnosi produktywność, przyspiesza realizację procesów. Pozwala na kreacje innych produktów i usług, a także wejście na nowe rynki zbytu. Umożliwia większą szybkość reakcji na zmiany zachodzące na rynku, ponieważ organizacja działa w określonej mierze wirtualnie i tym samym jest bardziej elastyczna. Generuje przewagę konkurencyjną firmy poprzez możliwość rywalizowania z wcześniej niedostępnymi firmami oraz napędza kulturę innowacji, przygotowując firmę do przewidywania trendów, problemów, zmian.

Poprawia integrację i współpracę wewnętrzną, ułatwiając komunikację między działami oraz jednostkami. Wspiera podejmowanie decyzji poprzez dogłębną analizę wielowymiarowych danych. Przyciąga nowych pracowników, pozwala łatwiej ich rekrutować i doprowadzać do spotkań. Daje sposobność mierzenia satysfakcji klienta i szybszego reagowania na jego potrzeby”.

(Fot. materiały Capital24.tv) (Fot. materiały Capital24.tv)

Więcej w debatach:

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze