1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia
 4. >
 5. Jak kupować mniej?

Jak kupować mniej?

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Zakupy stały się obecnie nie tyle koniecznością, ile sposobem na spędzanie czasu, poprawę nastroju, a nawet podnoszenie własnej wartości. Ale to działa tylko na chwilę. W efekcie kupujemy i posiadamy mnóstwo rzeczy, których nie potrzebujemy, za to mamy mniej wolnego czasu i częściej doświadczamy spadków nastroju i samooceny. Jak się wyrwać z tego kręgu?

Courtney Carver, autorka książki „Duchowa prostota” (Wydawnictwo Literackie), zauważa, że coraz częściej kupujemy, by być kimś, kim nie jesteśmy, poczuć coś, czego nie czujemy, albo coś komuś udowodnić. Jej zdaniem winne są temu liczne mity na temat posiadania. Proponuje najpierw zdemaskować ten, w który uwierzyliśmy, a potem znaleźć sposoby na to, by zwalczyć w sobie przymus kupowania i znaleźć inne sposoby na zapełnienie głodu, który czujemy.

Polecamy książkę: Courtney Carver „Duchowa prostota” (Wydawnictwo Literackie) Polecamy książkę: Courtney Carver „Duchowa prostota” (Wydawnictwo Literackie)

Najczęstsze mity

 • Aspiracyjne: „Jeśli będę mieć na własność… (dom, luksusowy samochód, krem do twarz), będę wyglądać albo czuć się… (zamożniejsza, lepsza, młodsza)”.
 • Unikające: nudy, np. „Nie mam dziś nic do roboty, chodźmy do galerii handlowej”; poczucia winy, np. „Nie miałam dziś dla ciebie czasu, ale zobacz, co ci kupiłam”; bólu, np. „Miał dzwonić, a nie dzwoni, kupię sobie coś na pocieszenie”.
 • Na wszelki wypadek: często kupujemy ze strachu, że nam czegoś zabraknie lub że czegoś nie dostaniemy, że coś utracimy i nie będziemy mogli tego odzyskać.

Trzy antyzakupowe mantry

 • „Nie muszę kupować tego dzisiaj”. Podczas zakupów zatrzymaj się, odłóż rzecz, którą masz w ręku, i sprawdź, czy jutro też będziesz mieć ochotę ją kupić.
 • „Mogę to zwrócić”. Jeśli po powrocie ze sklepu uznasz, że wcale nie potrzebujesz tej rzeczy, zwróć ją od razu do sklepu.
 • „Już dość zapłaciłem”. Nie wyrzucaj sobie dawnych zakupowych błędów. Nie musisz płacić poczuciem winy czy smutkiem za coś, za co już dawno zapłaciłeś. I nie musisz kupować więcej, bo – jak mówi mantra – dość już wydałeś.

Zamiast iść na zakupy…

Idź na spacer, wyskocz na jogę lub do klubu fitness, zadzwoń do przyjaciółki, idź na masaż, zrób sobie koktajl warzywny, zdrzemnij się, pomedytuj, zrób listę rzeczy, za które jesteś wdzięczna… Da ci to o wiele więcej energii, motywacji i miłości do siebie, niż mogłyby ci dać jakiekolwiek zakupy.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze