1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Praca biurowa w nowej normalności

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Świat, w którym teraz żyjemy, z pewnością można nazwać już „nową normalnością”. Pandemia spowodowała, że zaczęto zastanawiać się nad kwestiami, które wcześniej pozostawały niezauważalne lub były spychane na dalszy plan. Jedną z nich jest model pracy.

Wraz z początkiem pandemii większość z nas pierwszy raz w życiu doświadczyła przymusowej izolacji, a co za tym idzie najważniejsze obszary naszego życia – praca, spotkania z bliskimi, zakupy, nauka – zaczęły funkcjonować głównie w Internecie.

Pod koniec września 2020 roku – po zniesieniu najcięższych obostrzeń – zdalnie pracowało nadal aż 993 tys. osób! Ale o ile przed pandemią umożliwienie pracy zdalnej stanowiło przewagę konkurencyjną, o tyle w nowej rzeczywistości staje się to standardem. Co więcej, wiele osób niechętnie patrzy na oferty pracy firm, które tego nie oferują.

Jednak chociaż sytuacja epidemiczna znacznie zmieniła pracę biurową – przede wszystkim pod względem kosztów – niewiele firm dąży do tego, by całkiem zrezygnować z przestrzeni biurowej. Chodzi tu przede wszystkim o ludzi – ich relacje czy stan psychiczny spowodowany brakiem interakcji społecznych.

Wychodzi na to, że można pracować bez biura, ale tracą na tym kontakty międzyludzkie. Należy się więc spodziewać, że zmieni się funkcja biura – stanie się ono przestrzenią tworzenia kultury organizacyjnej, miejscem budowania więzi. Można wreszcie powiedzieć, że w nowej rzeczywistości, w której większość firm oferuje możliwość pracy zdalnej (choćby tylko częściowej), o konkurencyjności oferty stanowić będzie właśnie biuro – jego lokalizacja, wygląd, względy bezpieczeństwa itp.

To z tego względu coraz bardziej pożądaną formą zatrudnienia staje się system hybrydowy, który częściowo umożliwia pracę zdalną, jednocześnie zapewniając miejsce do komunikacji bezpośredniej.

Jednak chociaż ten sposób funkcjonowania w pracy jest coraz bardziej znany, to nadal organizacja wszystkiego jest mocno problematyczna – zwłaszcza dla pracodawców. Szczególnie że nie ma i nie będzie jednego uniwersalnego powrotu do biur po pandemii. Każda firma będzie dostosowywała go do własnych potrzeb i możliwości.

Do tego co było, nie ma już powrotu – świat pędzi ku nowemu

W związku z tym bardzo pożądanym produktem wydaje się poradnik pt. „W biurze 2022. Nowa Normalność” opracowany we współpracy z Polityka Insight. Jego autorami są Adam Czerniak i Tomasz Bojęć, ale inicjatywę powołała do życia grupa kilkunastu firm z branży nieruchomości, które połączyły siły, by dać wsparcie swoim partnerom biznesowym.

Chcąc wspólnie wypromować ideę bezpiecznego powrotu pracowników do biur i mając na względzie aktualną sytuację pandemiczną, firmy opracowały poradnik zawierający zestaw zaleceń dla pracowników i pracodawców w sytuacji „pełzającej pandemii COVID-19” oraz szereg rekomendacji, jak pomóc firmom w sprawnym powrocie z pracy w domu do biura.

W poradniku znaleźć można sześć modeli organizacji pracy pod kątem wykorzystania przestrzeni ze wskazaniem na ich wady i zalety, a także podpowiedzi, jakiego typu firmy mogą z powodzeniem z nich korzystać oraz o co warto zadbać, by praca była efektywna i wydajna.

Jego ważnym elementem jest także przedstawienie konkretnych działań, które w sposób realny wpłyną na poprawę standardów i warunków pracy w biurze niezależnie od przyjętego modelu oraz sytuacji pandemicznej w kraju.

Określone modele organizacji pracy to: stacjonarny, hybrydowy/regulowany, hybrydowy/swobodny, satelitarny, agory oraz zdalny.

I tak na przykład model satelitarny polega na tym, że pracownicy wykonują swoje zadania w małych biurach rozlokowanych blisko miejsca zamieszkania, a model agory na tym, że firma posiada własną siedzibę, jednak jest ona wyłącznie miejscem spotkań zespołów, organizacji wydarzeń integracyjnych i spotkań z klientami.

Fuzja funkcji budynków rozpoczęła się już i trwa, czego świadectwem są przedstawione
w raporcie warianty organizacji pracy, od tradycyjnego modelu charakterystycznego dla społeczeństw industrialnych XX w., zwanego stacjonarnym, aż po model całkowicie zdalny. Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach i dlatego najbardziej inspirujące przez swój potencjał transformacyjny są modele pośrednie, takie jak agora czy model satelitarny. Możemy spodziewać się, że w strategiach życia biurowego najbliższych lat właśnie innowacje w modelach pośrednich będą polem najciekawszych rozwiązań, stąd prognozy
, że czeka nas już nie jeden dominujący ustrój biurowy, lecz wieleocenia Kacper Nosarzewski, partner w firmie foresightowej 4CF, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością.

Na łamach poradnika eksperci z kilku obszarów – zdrowia psychicznego, medycyny pracy, projektowania wnętrz, trendów i prawa pracy – przeanalizowali to, jak pandemia wpłynęła na życie pracowników i ich rodzin, firm i korporacji oraz jakie doświadczenia na kolejne lata można wyciągnąć z długiego okresu pracy zdalnej w czasie pandemii.

W poradniku można przeczytać także kilka felietonów o powrocie do biura, pracy zdalnej itp.

Cały poradnik dostępny pod linkiem:

Firmy, które opracowały poradnik, to m.in. Capital Park, CBRE, Colliers, CPI Property Group, Cushman & Wakefield, ECHO Investment, Ghelamco, Globalworth, GTC, HB Reavis, IMMOINANZ, JLL, Karimpol Group of Companies, Knight Frank, Savills, Skanska, Vastint.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze