1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie na życie?

(Fot. materiały partnera)
Choroba, uraz w wyniku wypadku, niezdolność do pracy, śmierć… nie zawsze udaje się im zapobiec, jednak można pomóc zarówno sobie, jak i najbliższym uporać się z ich konsekwencjami. Ubezpieczenie na życie to najlepsze zabezpieczenie dla ciebie oraz twoich bliskich na wypadek tych nagłych i trudnych wydarzeń. Jednak nasuwa się pytanie: czy polisa ubezpieczeniowa naprawdę musi kosztować majątek?

Tanie ubezpieczenie to sztuka kompromisu

Dobra polisa na życie i zdrowie zwykle nie jest tania. Im szerszy wachlarz ochrony ubezpieczeniowej i im wyższa jest suma ubezpieczenia, tym cena składki idzie w górę. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na drogą polisę. Aby jak najmniej zapłacić, trzeba spełnić pewne warunki. Najlepiej być młodą, zdrową osobą, która nie wykonuje pracy podwyższonego ryzyka. Jeśli masz poniżej 25 lat, podejmujesz swoją pierwszą pracę biurową, możesz liczyć na bardzo przystępne składki w stosunku do szerokiego zakresu polisy oraz wysokości sum ubezpieczenia. Wraz z wiekiem cena takiego ubezpieczenia będzie rosła i trzeba będzie iść już na kompromis. Może się okazać, że aby zachować niską składkę, trzeba będzie drastycznie obniżyć sumy ubezpieczenia lub po prostu z części umów dodatkowych zrezygnować. Dokładnie przeanalizuj więc swoją sytuację rodzinną. Jeśli jesteś singlem i nie masz komu zostawić majątku – nie stawiaj na wysokie świadczenia na wypadek śmierci. Skup się na tym, z czego rzeczywiście możesz skorzystać. Jeśli masz rodzinę, możesz zrobić dokładnie na odwrót. Jak sprawdzić te wszystkie opcje?

Nie musisz na szczęście tracić czasu na obdzwanianie każdego z ubezpieczycieli z osobna. W wyborze taniego ubezpieczenia pomocne są porównywarki internetowe, takie jak np. ranking ubezpieczeń życiowych na rankomat.pl. Dzięki nim możesz szybko i łatwo sprawdzić cenę takiego ubezpieczenia w zależności od wybranych wariantów.

Niby drogo, ale tanio

W rankingach możesz czasem natrafić na propozycję ubezpieczenia na życie połączonego z inwestycją. Cena za składkę może wydawać się początkowo zaporowa, jeśli planujesz przeznaczyć jak najmniejszą kwotę na ten cel. Jednak warto przekalkulować i taką opcję. Dlaczego? Umowa w takich produktach często zawierana jest na czas nieokreślony, co pozwala zabezpieczyć się nawet do wieku, w którym inne ubezpieczenia już nie działają. Ponieważ składka dzielona jest na część inwestycyjną oraz na część ochronną, po kilku lub kilkunastu latach możesz wybrać to, co zaoszczędziłeś. W takiej sytuacji możesz potraktować taką wypłatę jako częściowy zwrot składek za ubezpieczenie na wypadek zgonu, które w rezultacie mogą wyjść taniej niż w standardowej polisie.

A może uniwersalne ubezpieczenie?

Alternatywą dla indywidualnych ubezpieczeń na życie mogą być uniwersalne i grupowe polisy, zawierane na określony czas i występujące w kilku wariantach. Dzięki temu z powodzeniem znajdą tu coś dla siebie zarówno singiel, para, rodzina z dziećmi, jak i samotny rodzic. Ich minusem jest z pewnością brak możliwości dopasowania wysokości sum ubezpieczenia oraz zakresu ochrony do konkretnej osoby. Za to dość niska składka za wiele zdarzeń ubezpieczeniowych to z pewnością ich zaleta.

Tanie ubezpieczenie na życie, czyli za ile?

Jeśli zdecydujesz się na indywidualne ubezpieczenie na życie w podstawowym zakresie, jakim jest zgon, najtańsze ubezpieczenie możesz znaleźć już za 20 zł miesięcznie. Podobnie ma się z ubezpieczeniem pakietowym, którego najtańsza wersja kosztuje około 33 zł miesięcznie. To naprawdę niewielka kwota za spokój i komfort finansowy w przypadku trudnych sytuacji, takich jak śmierć czy uszczerbek na zdrowiu. Musisz jednak pamiętać, że wysokość składki będzie zależeć od wieku, stanu zdrowia i wykonywanego zawodu, dlatego minimalna cena za polisę dla każdej osoby będzie inna. Warto jednak uważać, aby w pędzie za najniższą stawką nie wpaść w nieprzyjemną pułapkę. Może się okazać, że wysokość świadczenia będzie śmiesznie niska i w żaden sposób nie poprawi życiowej sytuacji, w jakiej się znajdziesz.

Jeśli nie wiesz, ile może kosztować w twoim przypadku najtańsze ubezpieczenie na życie, możesz sprawdzić za pomocą kalkulatora internetowego. Porównaj i wybierz najlepszą ofertę, dopasowaną do twoich potrzeb oraz twojego budżetu.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze