1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Przygarnięcie psa lub kota ze schroniska. Jak przygotować się do adopcji?

(Fot. Eric Ward/Unsplash)
(Fot. Eric Ward/Unsplash)
Coraz więcej osób decyduje się na adopcję zamiast kupowania kotów i psów. Jak przebiega procedura adopcyjna psa ze schroniska i jakie koszty są z nią związane?

Jak przebiega adopcja psa ze schroniska?

Adopcja psa ze schroniska przebiega w ten sam sposób jak adopcja kota. Jeśli chcesz dać zwierzęciu nowy dom, sprawdź procedury adopcyjne okolicznych schronisk. Wiele z nich umieszcza na swoich stronach WWW lub kanałach w mediach społecznościowych zdjęcia pupili do przygarnięcia. Przed przyjazdem do placówki warto też umówić wizytę na określoną godzinę.

Przed adopcją musisz lepiej poznać zwierzę, które przygarniesz. Pamiętaj, że po pierwszej wizycie w schronisku nie wrócisz z nowym pupilem do domu. Tego typu procedury nie mają na celu utrudnienia adopcji. Mają one na celu zminimalizowanie ryzyka powrotu psa lub kota do schroniska i zapewnienie mu odpowiedniego nowego domu.

Adopcja ze schroniska krok po kroku

Proces poznawania zwierzęcia trwa zazwyczaj kilka dni. W przypadku psów rozpoczyna się serią dwóch lub trzech spacerów. Ich liczba może różnić się w zależności od placówki. Zwierzęta, które trafiają do schroniska, mają różne doświadczenia. Dlatego ważne jest odpowiadanie na pytania pracowników schroniska zgodnie z prawdą. Przeżycia psów mogą powodować np. lęk przed dziećmi czy głośnymi miejscami.

Następnym krokiem jest wizyta domowa. Polega ona na zabraniu pupila na cały dzień do miejsca, w którym ma w przyszłości mieszkać. Dzięki temu sprawdzisz, jak zwierzę zareaguje na nowe otoczenie, domowników i w jaki sposób zachowa się, gdy zostanie samo w domu. Jeśli wszystkie etapy zakończą się sukcesem, możesz podpisać dokumenty procedury adopcyjnej i zabrać nowego pupila do domu.

Czy internet pomaga zwierzakom?

O roli, jaką witryna WWW pełni w procesie adopcyjnym, przekonali się pracownicy gdyńskiego schroniska „Ciapkowo”, prowadzonego przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt (OTOZ) Animals. Na ich stronie internetowej można znaleźć m.in. sekcję „Dziś trafiły”. Widnieją w niej zdjęcia zwierząt, które niedawno znalazły się w schronisku. Podstrona pomaga w szczególności właścicielom zagubionych zwierząt. W witrynie znajdziemy też zdjęcia psów i kotów, które są dostępne do adopcji.

W momencie, kiedy zwierzak do nas trafia, momentalnie wstawiamy go na „Dziś trafiłem”. Nie ma dni wolnych od tego, nie odpuszczamy sobie nawet na moment – mówi Anna Elgert ze schroniska Ciapkowo w podcaście . – Internet dużo pomaga. Osoby zanim do nas przyjadą, przeglądają zwierzęta, które mamy do adopcji – dodaje.

Na stronie Ciapkowa znajdują się też inne przydatne informacje, m.in. procedura adopcyjna. Równie ciekawa jest możliwość wirtualnej adopcji zwierzaka. Jest to rozwiązanie dla osób, które z jakiegoś powodu nie mogą przygarnąć pupila do domu. Wystarczy, że wypełnisz formularz i zadeklarujesz comiesięczną wpłatę na konto schroniska, dzięki czemu wesprzesz wybranego zwierzaka.

Co więcej, schronisko przygotowało sekcję z pytaniami, które najczęściej zadają osoby rozważające adopcję. Dowiesz się z niej m.in. co robić, gdy zwierzę zachoruje oraz jak należy je żywić.

Ile kosztuje adopcja ze schroniska?

Koszty związane z adopcją zwierzęcia ze schroniska są zależne od tego, jakiemu pupilowi chcesz dać nowy dom. Zazwyczaj adopcja psa to koszt kilkudziesięciu złotych. Im pies jest starszy, tym mniejsze są szanse na jego adopcję. Z tego powodu koszty przygarnięcia tzw. seniorów, czyli psów w wieku powyżej 8 lat, są mniejsze niż w przypadku pozostałych zwierząt. Inaczej jednak wygląda kwestia adopcji psów w typie rasy oraz z rodowodem. Tutaj opłaty mogą sięgać nawet kilkuset złotych ze względu na dużą popularność tych zwierząt. Najmniej kosztuje adopcja szczeniaka, ponieważ przygarnięcie młodego psa wiąże się zazwyczaj z dodatkowymi, wysokimi kosztami.

Przygarnięcie kota w większości schronisk jest często mniej kosztowne niż adopcja psa – nie przekracza kilkudziesięciu złotych. Również w tym przypadku koszty są niższe dla seniorów i bardzo młodych kotów. Jedyną sytuacją, w której zwierzę może kosztować więcej, jest przygarnięcie kota w typie rasy. Tutaj opłata adopcyjna prawdopodobnie przekroczy 100 zł.

Dając zwierzęciu nowy dom, należy również pamiętać o innych kosztach związanych z adopcją. Jeśli adoptujesz psa, dodatkowo ważne jest jego czipowanie. Mimo że nie jest ono obowiązkowe, okazuje się być niezwykle pomocne, gdy pies ucieknie. Nadprogramowym kosztem mogą być również opłaty związane z weterynarią, np. zaszczepienie lub odrobaczenie pupila, o ile nie zapewniło tego schronisko.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze