1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Lekcja celebracji życia z buddyjską mniszką Pemą Chödrön

(Ilustracja: Ada Kujawa)
Możesz rozwijać swoją pasję życia, swoją ciekawość i swoje zainteresowania. Możesz połączyć się z radością. Możesz zacząć właśnie teraz.

Fragment najnowszej książki Pemy Chödrön „Życie zaczyna się dzisiaj”

Prawie rok temu nasza droga przyjaciółka – siostra Ayya Khema, Niemka mieszkająca na Sri Lance, therawadyjska mniszka, odwiedziła nas i poprowadziła odosobnienie wipasana (medytację wglądu). Dla mnie to odosobnienie stało się w jakimś sensie objawieniem, ponieważ Ayya Khema mówiła o tym, jakie znaczenie ma radość. Nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak wiele uwagi w mojej praktyce poświęcam cierpieniu. Byłam skupiona na zaakceptowaniu tego, że robię rzeczy nieprzyjemne, niedopuszczalne, wstydliwe i bolesne. W trakcie tego procesu, w sposób niezauważalny, zapomniałam o radości.

Podczas siedmiodniowego odosobnienia Ayya Khema nauczyła nas, że każdy ma w swoim sercu radość, która jest dla niego dostępna; łącząc się z nią i pozwalając jej rozkwitnąć, pozwalamy sobie na celebrowanie naszej praktyki i naszego życia. Radość jest jak delikatny wiosenny deszcz, który pozwala nam się rozluźnić, cieszyć się sobą. Jest to zatem zupełnie nowy sposób postrzegania cierpienia.

W niewielkiej książeczce zatytułowanej „A Guide to Walking Meditation”, w rozdziale „Świat zawiera wszystkie cuda Czystej Krainy”, Thich Nhat Hanh mówi: „Nie sądzę, żeby wszyscy Buddowie i Bod­hisattwowie Trzech Czasów skrytykowali mnie za to, że zdradzę wam mały sekret. Otóż, żeby znaleźć cuda Czystej Krainy, nie ma potrzeby udawać się gdzie indziej”. To poczucie zdumienia i zachwytu jest obecne w każdej chwili, w każdym oddechu, w każdym kroku, w każdym ruchu naszego zwykłego, codziennego życia, jeśli tylko potrafimy się z nim połączyć. Największą przeszkodą w połączeniu się z radością jest chowanie urazy.

Radość wiąże się z dostrzeganiem tego, jak wielkie i jak całkowicie nieograniczone, i jak cenne jest wszystko. Użalanie się nad tym, co cię spotyka, i narzekanie na swoje życie jest jak rezygnacja z powąchania dzikich róż, kiedy idziesz na poranny spacer, albo jak bycie tak ślepym, że nie widzisz ogromnego czarnego kruka, który przycupnął na drzewie, pod którym siedzisz. Możemy być tak pochłonięci naszym bólem czy zmartwieniami, że nie zauważamy, że powiał wiatr, że ktoś położył kwiaty na stole w jadalni albo że kiedy wychodziliśmy rano z domu, flagi nie były podniesione, a kiedy wróciliśmy, powiewały już na wietrze. Pretensje, gorycz i chowanie urazy uniemożliwiają nam widzenie, słyszenie, delektowanie się i zachwycanie.

Jest taka opowieść o kobiecie, która ucieka przed tygrysami. Biegnie i biegnie, a tygrysy są coraz bliżej. Kiedy dobiega do krawędzi urwiska, dostrzega jakieś pnącza, chwyta się ich i zaczyna schodzić. Nagle widzi, że tygrysy czekają już na nią na dole. Potem dostrzega mysz podgryzającą pnącze, którego ona kurczowo się trzyma. Widzi także, wyrastającą z pobliskiej kępy trawy, gałązkę obsypaną pięknymi truskawkami. Spogląda w górę, spogląda w dół. Patrzy na mysz. Potem bierze truskawkę, wkłada ją do ust i delektuje się jej smakiem.

Tygrysy na górze, tygrysy na dole. Tak właśnie wygląda nasze życie, od urodzenia aż do śmierci. Każda chwila jest tym, czym jest. To może być jedyna chwila w naszym życiu, jedyna truskawka, jaką kiedykolwiek zjemy. Możemy popaść z tego powodu w przygnębienie albo wreszcie zrozumieć to i doceniać wartość każdej chwili naszego życia. […]

Członkowie plemienia Nawaho uczą swoje dzieci, że każdego ranka wschodzi zupełnie nowe słońce. Rodzi się o poranku, żyje przez jeden dzień, a wieczorem odchodzi i już nigdy nie wraca. Gdy tylko dzieci podrosną na tyle, żeby to zrozumieć, dorośli wyprowadzają je o świcie i mówią: „Słońce ma tylko jeden dzień. Musicie przeżyć ten dzień w dobry sposób, żeby słońce nie zmarnowało cennego czasu”. Uznanie bezcenności każdego dnia jest dobrym sposobem na życie, dobrym sposobem na ponowne połączenie się z naszą podstawową radością.

Życie zaczyna się dzisiaj Pema Chödrön Zobacz ofertę promocyjną
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze