1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

4 aplikacje do planowania i organizacji czasu

Te 4 aplikacje na telefon do zarządzania czasem uświadomiły mi, że planowanie może być przyjemne. (Fot. iStock)
Lubicie planować? Przyznaję, że ja jestem z tym na bakier. Choć doskonale wiem, że zaoszczędziłoby mi to wiele czasu i pozwoliło uniknąć przykrych konsekwencji zapominania o ważnych datach i spotkaniach. Ciągle szukam więc sposobu, który pomoże mi się zmobilizować. Tym razem padło na aplikacje na telefon.

Tych najbardziej tradycyjnych metod próbowałam wiele razy i zawsze kończyło się tak samo: wychodzę z domu i zapominam zabrać ze sobą notes, w którym tak skrupulatnie zapisywałam listę zadań, a właśnie teraz potrzebuję dopisać do niej kolejny punkt. Zapisuję więc go na tym, co mam akurat pod ręką, obiecując sama sobie, że gdy tylko wrócę do domu, wszystko przepiszę w odpowiednie miejsce. O obietnicy przypominam sobie po kilku dniach, szukam więc notesu, który jak zwykle nie leży na swoim miejscu, a gdy w końcu go znajduję, okazuje się, że kartka z notatkami gdzieś się zgubiła. A razem z nią chęci do dalszego planowania.

W dzisiejszym szybkim świecie trudno jest utrzymać swój plan dnia w głowie. Gdy więc rozwiązania analogowe, czyli różnego rodzaju kalendarze, notesiki i kajeciki, nie sprawdzają się, warto poszukać innej opcji. Tu wychodzą nam naprzeciw nowe technologie, które w kwestii planowania dają morze możliwości. Mnie przekonały przede wszystkim aplikacje na telefon, bo są niezwykle intuicyjne, przejrzyste i praktyczne. A do tego sprawdzają się nawet u największych zapominalskich, bo przecież telefon nosimy niemal zawsze przy sobie. Oto 4 aplikacje na telefon do zarządzania czasem, które uświadomiły mi, że planowanie niesie o wiele więcej korzyści niż strat i może być naprawdę przyjemnie. Może przekonają do tego również was.

Todoist

Największą zaletą aplikacji Todoist jest fakt, że daje wręcz nieograniczone możliwości kategoryzowania zadań. Dzięki niej możemy zarówno szczegółowo zaplanować swoje obowiązki związane z pracą, jak i prywatne wydarzenia i obowiązki domowe. Dzięki Todoist możemy: zapisać i organizować zadania, kiedy tylko nich pomyślimy; pamiętać o terminach wykonania zadań dzięki przypomnieniom; wypracować trwałe nawyki dzięki terminom cyklicznym, np. „każdy poniedziałek”; ustalać ważność zadań dzięki poziomom priorytetu; śledzić swoje postępy dzięki indywidualnym trendom produktywności. W jaki sposób wykorzystamy wszystkie funkcje aplikacji, zależy tylko od naszej kreatywności. Co więcej, Todoist umożliwia zintegrowanie z nią innych usług, takich jak Kalendarz Google, Slack, Amazon Alexa i wiele innych. Aplikacja jest dostępna na każde urządzenie, a w wersji podstawowej jest bezpłatna.

Focus To-Do: Licznik Pomodoro & Lista Zadań

Znacie Pomodoro? To technika zarządzania czasem, która pomaga podzielić zadania zaplanowane na dany dzień na mniejsze odcinki, a przy tym zachować wysoki poziom koncentracji. W aplikacji Focus To-Do licznik Pomodoro jest połączony z Menedżerem Zadań. Dzięki temu możemy rejestrować i organizować swoje zadania w listy, a przy tym korzystać z odmierzacza czasu, który pomaga skupić się na pracy i nauce, ustawiać przypomnienia o ważnych zadaniach, a także sprawdzić czas poświęcony na pracę. Aplikacja pozwala zarządzać zadaniami, przypomnieniami, listami, wydarzeniami w kalendarzu, listami zakupów, listami zadań, a przy tym pomaga w koncentracji na pracy i nauce oraz śledzeniu przeznaczonego na nie czasu. Focus To-Do synchronizuje też dane między telefonem a komputerem. Aplikacja jest bezpłatna i dostępna na każde urządzenie.

Evernote

Evernote to mój faworyt – przede wszystkim ze względu na przejrzystość i prosty design, który można dowolnie zmieniać według swoich preferencji. Aplikacja zapewnia wszystko, co potrzebne do prowadzenia zorganizowanego życia: tworzenie notatek, planowanie projektów i łatwe sposoby na znalezienie tego, czego potrzebujemy. Dużym plusem jest możliwość dodawania do notatek zdjęć i plików oraz kreowania osobistej przestrzeni dla wszystkich najważniejszych informacji. Poszczególne notatki można też łatwo znaleźć, korzystając z zaawansowanych funkcji wyszukiwania i znaczników. Evernote dostępna jest na wszystkie urządzenia. Podstawowa wersja jest bezpłatna, koszt rozszerzonej to 11 zł miesięcznie.

Any.do

Ta aplikacja to strzał w dziesiątkę dla wszystkich fanek i fanów minimalizmu, bo największą zaletą Any.do jest prostota. Na próżno szukać w niej rozbudowanych katalogów i skomplikowanych podziałów na kategorie. Służy po prostu do zapisywania rzeczy do zrobienia, które można przypisać do konkretnej daty i kategorii, a w razie potrzeby ustawić przypomnienie, zaznaczyć priorytet lub dodać notatkę. A po wszystkim wykreślić zadanie z listy. Any.do jest aplikacją bezpłatną i dostępną na wszystkie urządzenia.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze