1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Darmowa antykoncepcja we Francji

Okazało się, że wiele kobiet we Francji nie korzystało z antykoncepcji z powodów finansowych. (Fot. iStock)
Okazało się, że wiele kobiet we Francji nie korzystało z antykoncepcji z powodów finansowych. (Fot. iStock)
Kobiety w wieku 18–25 lat mają od początku stycznia tego roku dostęp do darmowej antykoncepcji. Nowy projekt jest rozszerzeniem dofinansowania, które funkcjonuje we Francji już od 2013 roku i obejmuje niepełnoletnie Francuzki.

Do tej pory z bezpłatnej antykoncepcji mogły korzystać jedynie obywatelki do 18 roku życia. Gdy jednak zaczęło spadać korzystanie ze środków antykoncepcyjnych w przedziale wiekowym 18–25 lat (co miało związek z możliwościami finansowymi młodych, często jeszcze niepracujących kobiet), rząd postanowił zareagować. Olivier Veraz, francuski minister zdrowia, ogłosił projekt we wrześniu 2021 roku. Podkreślał wówczas, że jest niedopuszczalne, aby młode kobiety nie mogły stosować antykoncepcji, jeśli tak zdecydują, tylko z powodów finansowych. Każda z nich powinna mieć możliwość zabezpieczenia się przed niechcianą ciążą. Uzasadniał też, w odpowiedzi na pytanie, dlaczego program obejmuje kobiety do 25 roku życia – jest to już wiek większej autonomii społecznej i finansowej.

Młode kobiety we Francji mają teraz wybór odnośnie do stosowania antykoncepcji. Stuprocentowa refundacja nie dotyczy jednak wszystkich dostępnych na rynku środków antykoncepcyjnych. Bezpłatnych jest wiele tabletek antykoncepcyjnych (głównie pierwszej i drugiej generacji), część wkładek domacicznych oraz implantów.

Co ważne, program obejmuje także darmowe konsultacje lekarskie, które wiążą się z zapobieganiem ciąży oraz podstawowe badania, jakie wykonuje się w tym celu (przed podaniem antykoncepcji hormonalnej) – w tym obszarze wsparcie finansowe dla młodych kobiet może być szczególnie odczuwalne, bo wizyty lekarskie we Francji to koszt około 30 euro (jeśli bierzemy pod uwagę standardową stawkę w tzw. taryfie podstawowej; wiele zależy jednak od pakietu ubezpieczenia).

Szacuje się obecnie, że z rozszerzonego programu może skorzystać 3 mln kobiet.

Warto zaznaczyć, że dotychczasowy projekt, który obejmował obywatelki do 18 roku życia, spełnił jedno z głównych założeń: ograniczenie liczby wykonywanych aborcji. Jak się okazało, darmowa antykoncepcja dla nieletnich dziewcząt skutkuje zdecydowanie mniejszą liczbą nieplanowanych ciąż, a co za tym idzie – mniejszą liczbą aborcji na żądanie (spadek wynosi blisko 30 proc.).

Większość tego typu projektów ma na celu zmniejszenie ubóstwa wśród młodzieży i poprawę sytuacji kobiet. Do innych działań rządu należy m.in. walka z ubóstwem menstruacyjnym.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze