1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Dąb Dunin ogłoszony Europejskim Drzewem Roku

Dąb Dunin, Europejskie Drzewo Roku, zachwyca o każdej porze dnia i nocy, a także o każdej porze roku; w okresie pełnej wegetacji, ale także wtedy, gdy prezentuje swoje bezlistne, tajemniczo powyginane konary. (Fot. Szczepan Skibicki)
Zobacz galerię 19 Zdjęć
Dąb Dunin od 400 lat rośnie na skraju Puszczy Białowieskiej, gdzie przez wieki otaczano go szacunkiem i podziwem. Właśnie został ogłoszony Europejskim Drzewem Roku. Drzewo otrzymało ponad 179 tysięcy głosów.
Dąb Dunin, reprezentant Polski w konkursie na Europejskie Drzewo Roku, to dąb szypułkowy. Rośnie niedaleko wsi Przybudki na skraju Puszczy Białowieskiej. Ma 13 metrów wysokości, a obwód jego pnia na wysokości 130 cm od podstawy to aż 550 cm. Od 2001 roku jest pomnikiem przyrody. Dąb był i jest inspiracją dla artystów, znalazł się m.in. na okładce płyty „Scenariusz” zespołu Hoyraky, w filmie „Wielkie drzewa” w ramach cyklu reportaży „Czytanie Puszczy”, pojawia się również w filmie fabularnym „Nazywam się Sara”. Uwieczniono go także na obrazie Marka Sapiołki „Dąb w Przybudkach”.
Strażnik Puszczy Białowieskiej, bo i tak często mówi się o tym dębie, doszedł do finału konkursu na Europejskie Drzewo Roku. Reprezentant Polski walczył o pozycję króla drzew z 15 reprezentantami z innych krajów. Wyniki konkursu ogłoszono we wtorek 22 marca 2022 w Brukseli.

Konkurs Europejskie Drzewo Roku jest organizowany już po raz dwunasty przez Czeską Fundację Partnerstwo dla Środowiska. W odróżnieniu od innych konkursów decydujące nie są rozmiary, piękno czy też wiek, ale istotne są historia i związki drzew z ludźmi. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na konieczność ochrony drzew, nie tylko ze względu na ich znaczenie dla środowiska, lecz także dla historii danego regionu i kraju, które są cennymi świadkami historii. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie www.treeoftheyear.org.
Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze