1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Jak urządzić małą łazienkę? 8 trików na jej optyczne powiększenie

Mała łazienka z prysznicem (Fot. materiały partnera)
Mała łazienka z prysznicem (Fot. materiały partnera)
Źle zaaranżowana mała łazienka może wyglądać na zagraconą, zabałaganioną i przytłaczającą. Jak ją urządzić, by wydawała się większa i przestronniejsza? Jakie wyposażenie i styl wybrać, aby zachować estetykę, funkcjonalność i praktyczność wnętrza? Przedstawiamy 8 głównych zasad w aranżacji łazienki, które pomogą ci w pełni wykorzystać niedużą przestrzeń i potencjał małego wnętrza.

Mała łazienka (Fot. materiały partnera) Mała łazienka (Fot. materiały partnera)

Aranżacja łazienki o ograniczonym metrażu – od czego zacząć?

Zbierz dokładne pomiary

By jak najlepiej wykorzystać dostępną w małej łazience przestrzeń i odpowiednio ją rozplanować, warto uprzednio dokładnie wymierzyć pomieszczenie i upewnić się, że wszystkie ściany są równe. Nawet drobne błędy pomiarowe mogą rzutować na praktyczność niedużego pomieszczenia. Wydaje się, że błahym problemem jest to, że kant zabudowy czy pralki wystaje w niewielkim stopniu poza wnękę, jednak takie detale bardzo rzucają się w oczy w małym wnętrzu. W wąskiej i ciasnej łazience wszystkie odstające rogi i kanty mogą stać się też później powodem licznych siniaków i codziennych frustracji.

Pamiętaj również, że pomiary pomieszczenia w stanie surowym należy zmniejszyć o grubość zakupionych płytek i zaprawy klejącej. W mieszkaniach z rynku wtórnego lub przy powtórnym remoncie dobrze jest też unikać rozwiązań takich jak układanie nowych płytek na starej glazurze. Podwójna warstwa kleju oraz płytek może zabrać kilka cennych centymetrów.

Opracuj układ mebli i sprzętów, który umożliwi swobodne poruszanie się

Gdy już zdejmiesz wymiary, możesz zabrać się za aranżowanie łazienki i opracowanie układu mebli. Jeśli planujesz postawić zabudowę, armaturę lub pralkę naprzeciwko siebie, sprawdź, czy przejście pomiędzy nimi będzie odpowiednio szerokie – najlepiej na tyle, by swobodnie mogły się w nim minąć dwie osoby. Trzeba pamiętać, że łazienka jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym i może się zdarzyć, że podczas gdy jedna osoba będzie myć zęby, czesać się lub robić makijaż, druga może w tym czasie przygotowywać pranie.

Wolna przestrzeń pozwalająca na wygodne korzystanie (Infografika: materiały partnera) Wolna przestrzeń pozwalająca na wygodne korzystanie (Infografika: materiały partnera)

Korzystaj z praktycznych rozwiązań

Obecnie na rynku jest też coraz więcej praktycznych rozwiązań do aranżacji małych łazienek, jak:

  • zabudowa pod wymiar – są dostosowane idealnie do wymiarów pomieszczenia i pozwalają wykorzystać nawet te mniej ustawne części pomieszczenia;
  • możliwość ustawienia pralki i suszarki jedna na drugiej (lub zakup urządzenia 2 w 1);
  • meble podwieszane – prostym i praktycznym rozwiązaniem jest także stawianie jak najmniejszej liczby szafek na podłodze. Nie tylko nie będą blokować przejścia, lecz także nie będą zasłaniać przestrzeni podłogi, co optycznie powiększy wnętrze.

Warto też korzystać z półek – pamiętając przy tym, że strefa wygodnej manipulacji człowieka to ok. 80–150 cm, więc powinny one być zawieszone mniej więcej na takiej wysokości. Dzięki temu można uzyskać pełen dostęp do wszystkiego, co będzie w nich schowane.

W wielu małych pomieszczeniach wykorzystuje się szafki i półki bez drzwiczek oraz zabudowę ażurową lub oszkloną, by dodać pomieszczeniu wrażenia przestronności i optycznie otworzyć wnętrze. Jednak w łazience takie rozwiązania mogą być mało praktyczne ze względu na trudniejsze sprzątanie ażurowych powierzchni, możliwość robienia się zacieków na szkle po zaparowaniu lustrzanych i szklanych przestrzeni czy też kurzenia się licznych buteleczek i tubek na odkrytych półkach. Duża liczba małych elementów na półkach też może sprawiać wrażenie bałaganu. Z tego względu mimo dość ciężkiego wrażenia, jakie może tworzyć pełna zabudowa, poleca się szafki w pełni zakryte.

Mała łazienka z prysznicem czy z wanną?

Nietrudno się domyślić, że prysznic jest bardziej funkcjonalną opcją, gdy w grę w chodzi ciasna, mała, wąska łazienka. Zajmuje mniej miejsca na podłodze i chociaż zabiera sporo przestrzeni ścian, to sprawia, że wciąż możliwe jest częściowe ich zagospodarowanie, choćby poprzez zamontowanie półek prysznicowych w środku.

Jaka będzie najlepsza do małej łazienki?

  • kabina zawiasowa – w całości oszklona kabina zawiasowa pozwala na optyczne powiększenie małej łazienki;
  • minimalistyczna – oszczędne ozdoby, proste linie i purystyczne uchwyty pozwolą zachować estetykę porządku i nie będą przytłaczały;
  • półokrągła lub narożna – pozwala w rzeczywisty sposób zaoszczędzić dużo przestrzeni i ułatwia poruszanie się po pomieszczeniu. Wąska łazienka staje się ustawniejsza;
  • z niskim brodzikiem – sprawia, że zachodzi optyczne powiększenie łazienki, przestrzeń jest mniej przytłoczona i wygląda lżej;
  • kabina bezbrodzikowa – taka konstrukcja odsłania przestrzeń podłogi, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się dużo większe. Warto jednak wiedzieć, że nie w każdej łazience da się ją zamontować, ze względu na konieczność uprzedniego obniżenia posadzki, by uzyskać wymagany spadek dla odpływu.

Rodzaje kabin prysznicowych do małej łazienki (Infografika: materiały partnera) Rodzaje kabin prysznicowych do małej łazienki (Infografika: materiały partnera)

Mała łazienka z wanną nie jest jednak czymś niemożliwym do wykonania. W szczególnych sytuacjach wanna może być jednak lepszym rozwiązaniem na niedużej przestrzeni, np.:

  • przy obniżonych sufitach,
  • na poddaszu.

Jej wybór nie tylko optycznie powiększy przestrzeń i pomoże wyrównać proporcje łazienki, lecz także pozwoli na wykorzystanie np. trudnych do zaaranżowania skosów.

Wanna do małej łazienki może być:

  • obła – by ułatwiać poruszanie się po łazience i uzyskać choć trochę dodatkowej przestrzeni poprzez ścięcie rogów;
  • przyścienna – także pozwala na oszczędzenie kilku centymetrów;
  • asymetryczna – aby wykorzystać nietypowe wnęki czy umożliwić lepsze poruszanie się po łazience;
  • narożna – oszczędza miejsce i ułatwia zagospodarowanie wnęk lub nieustawnych kwadratowych przestrzeni;
  • mała – obecnie można zakupić wanny o 20–40 cm krótsze niż standardowe (klasyczny wariant ma długość 170–180 cm).

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę?

Kolorystyka małej łazienki jest bardzo ważna – może całkowicie zmienić nastrój i wrażenie, jakie robi wnętrze. Jeśli zastanawiasz się, jakie kolory do małej łazienki bez okna wybrać, postaw na klasykę – jasne, rozjaśniające i rozświetlające wnętrze barwy, takie jak:

  • biel,
  • pastelowa szarość,
  • beż,
  • écru,
  • pastelowy błękit,
  • pastelowa żółć.

Dobrym wyborem jest też wykorzystanie jasnych odcieni drewna oraz utrzymanie palety monochromatycznej i minimalizmu kolorystycznego zarówno na ścianach i podłogach, jak i w wyposażeniu. Im mniej kontraktu i zdobień, jeśli chodzi o, tym lepiej.

Mała biała łazienka z elementami drewna (Fot. materiały partnera) Mała biała łazienka z elementami drewna (Fot. materiały partnera)

Jakie płytki do małej łazienki dadzą wrażenie większej przestrzeni?

Glazura, gres czy terakota do małej łazienki powinny być:

  • jasne i błyszczące – płytki będą ładnie odbijać światło i wizualnie powiększać wnętrze. W przypadku błysku dobrze jest wybrać większe płytki, które utworzą ładniejszą taflę;
  • minimalistyczne – pozbawione wzorów i utrzymane w miarę jednolitej, monochromatycznej kolorystyce. W ramach urozmaicenia można stosować płytki fakturowane jako dekor zamiast wzorzystych.

Naścienne warto także ułożyć do ¾ wysokości ściany, co pomoże wyrównać proporcje pomieszczenia i sprawi, że będzie się wydawało optycznie nieco szersze.

Mała łazienka „polubi” także płytki wielkoformatowe i rektyfikowane, które pozwalają na układanie bez fug. Takie rozwiązania dodają elegancji i również wizualnie powiększają przestrzeń.

Duże lustro łazienkowe – niezbędnik w małej łazience

Zastosowanie luster jest powszechną praktyką w małych wnętrzach. Odbijają światło i dają wrażenie większej przestrzeni. Warto jednak pamiętać, że w łazience lustro spełnia też funkcję praktyczną, dlatego nie może ono być zbyt ozdobne.

Duże warto wyeksponować odpowiednim oświetleniem, wówczas można otrzymać jeszcze lepszy efekt optycznego powiększenia przestrzeni.

Jak dobrać oświetlenie, by optyczne powiększyć małą łazienkę?

Każda mała łazienka, a zwłaszcza taka bez okna, wymaga świadomego doboru oświetlenia. Duża liczba punktów światła pomoże optycznie otworzyć wnętrze i nadać mu wrażenia przestronności. Strategiczne punkty, takie jak przestrzeń wokół lustra, miejsce pod półkami, oświetlenie podłogowe czy kinkiety nad wnęką z wanną, dodadzą nie tylko aspektu estetycznego, lecz także praktycznego.

Warto pamiętać także, że oświetlenie łazienkowe powinno dawać światło o chłodnej barwie sprzyjającej precyzyjnym czynnościom.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze