1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Aranżacja małej sypialni – czy musisz rezygnować z szafeczek nocnych?

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Marzą ci się szafeczki nocne do sypialni, ale masz obawy, czy metraż wnętrza na to pozwoli? Może wcale nie jest tak źle, jak ci się wydaje… Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przy aranżacji sypialni i jakie alternatywy masz do dyspozycji, jeśli zabraknie w niej miejsca na klasyczne szafki nocne.

Jaka wysokość i głębokość szafek nocnych sprawdza się najlepiej?

Od czego najlepiej byłoby zacząć poszukiwania szafek nocnych? Od ustalenia optymalnych rozmiarów, jakie będą wskazane akurat w twoim wypadku. Jak ustalić potrzebną wysokość? To proste – szafeczki nocne do sypialni powinny być zbliżone wysokością do wysokości łóżka (+/- 5 cm). Pamiętaj tylko, że liczyć się tutaj będzie nie wysokość ramy łóżka, a wysokość, na której znajduje się górna krawędź materaca (często przecież zdarza się, że wysokości te się różnią). Nie mniej istotna kwestia to głębokość – na nią też koniecznie powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie. Głębokość szafek nocnych dostępnych w sklepach meblowych najczęściej mieści się w przedziale 30–40 cm. Te wymiary nie są przypadkowe – im głębsza szafka, tym trudniej będzie ci swobodnie wejść i zejść z łóżka bez konieczności obijania się o nią. W małej przestrzeni warto pójść nawet o krok dalej i zdecydować się na nieduże o głębokości 20–25 cm.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Nieduży stolik nocny – dobry pomysł do małej sypialni

Najpopularniejsza alternatywa dla klasycznej szafki nocnej to nieco bardziej nowoczesny stolik nocny. To kiepski pomysł do niedużej sypialni, bo zajmie przecież podobną ilość powierzchni co tradycyjna szafka nocna? Niekoniecznie, zwłaszcza jeśli w tym charakterze zdecydujesz się wykorzystać stolik pomocniczy dostawiany. Co to takiego? To rozwiązanie cieszy się systematycznie rosnącą popularnością w salonie, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby z sukcesem zaaranżować je również przy łóżku w sypialni. Kluczowa jest tutaj charakterystyczna konstrukcja podstawy – całkowicie otwarta z jednej strony, dzięki czemu taki stolik można maksymalnie dosunąć do sofy lub łóżka, tak aby część jego niedużego blatu znajdowała się nie obok, a nad siedziskiem lub materacem.

Szafka nocna wisząca – przenieś punkt ciężkości na ścianę

Jeśli sypialnia jest niewielka, świetnym rozwiązaniem mogą też okazać się wiszące szafki nocne. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Korzyści są aż dwie. Z jednej strony możesz dzięki nim zaoszczędzić nieco powierzchni mierzonej po podłodze, z drugiej natomiast taka wisząca szafka nocna optycznie doda wnętrzu lekkości, a chyba nikomu specjalnie tłumaczyć nie trzeba, jak pożądany jest efekt lekkości w niedużych wnętrzach. Dodatkowo taka wisząca szafeczka nocna do sypialni to całkiem oryginalne rozwiązanie, dzięki czemu w łatwy sposób ożywisz i urozmaicisz wystrój wnętrza.

Półka ścienna – idealne rozwiązanie dla minimalistów

Gdy metraż sypialni nie rozpieszcza, a ty w dodatku przed zaśnięciem i zaraz po obudzeniu nie potrzebujesz mieć pod ręką zbyt wiele przedmiotów, w pełni satysfakcjonującym rozwiązaniem może okazać się zwykła półka ścienna. Wystarczy, że będzie mieć 25–30 cm długości i zostanie zamontowana na wysokości dopasowanej do łóżka (+/- 5 cm w stosunku do wysokości, na której znajduje się górna krawędź materaca) i voilà – praktyczny zamiennik szafki nocnej dla minimalistów gotowy.

Regał wiszący – przyda się nie tylko na książki…

Kolejna alternatywa dla szafeczek nocnych do sypialni to nieduży regał ścienny. To nic innego jak nieco bardziej rozbudowany wariant wspominanego powyżej rozwiązania z niedużą półką ścienną w roli głównej. Jeśli jednak zamiast półki zdecydujesz się na niewielki regał wiszący, do dyspozycji otrzymasz nie jedną, a dwie (a może i więcej, w zależności od wybranego modelu) półki, na których znajdzie się dodatkowo miejsce do odłożenia książki czytanej przed snem lub pojemnika z chusteczkami higienicznymi.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Kinkiet z półką – pomysłowe i praktyczne „2 w 1”

To rozwiązanie powinno spodobać się zwłaszcza tym, którzy lubią rozwiązania oferujące więcej niż jedną tylko funkcję. Kinkiety z półką to właśnie takie sprytne „2 w 1” – te pomysłowe lampy ścienne warto wykorzystać w szczególności w tych pomieszczeniach, w których – z uwagi na niedobór przestrzeni – wskazane jest rozsądne nią dysponowanie. Jeśli jednak lubisz czytać przed snem i lampkę nocną chciałbyś również wykorzystywać jako lampę do czytania, ten pomysł może nie być idealny. Dlaczego? Nieco problematyczne może się tutaj okazać znalezienie idealnej wysokości do zamontowania. Jeśli kinkiet ma pełnić rolę lampy do czytania, nie powinien być zamontowany zbyt nisko, aby nie razić w oczy. Z kolei jeśli stanowiąca jego integralną część półka miałaby służyć jako zamiennik dla szafki nocnej, powinna znajdować się nieco niżej, na wysokości zbliżonej do materaca. Wypracowanie kompromisu pomiędzy tymi 2 wysokościami może się okazać nieco trudne.

Kwietnik zamiast szafeczki nocnej do sypialni? To może się udać!

Na koniec pozostawiliśmy rozwiązanie, które, na pierwszy rzut oka, może wydać się co najmniej niecodzienne, gwarantujemy jednak – choć brzmi nieco nietypowo – odpowiednio dobrany kwietnik stojący może całkiem dobrze sprawdzić się w roli zamiennika dla szafki nocnej. W tym charakterze dobrze sprawdzą się proste postumenty na kwiaty o nieskomplikowanej konstrukcji, o kwadratowym lub okrągłym przekroju – są dość smukłe, dlatego nie zajmą zbyt wiele miejsca, równocześnie oferując niewielki blat, na którym można będzie postawić szklankę wody lub telefon.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze