1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Jak dawkować karmę dla psa?

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Dla psa znaczenie ma nie tylko jakość jedzenia, które dostaje, ale także jego ilość. W tej kwestii lepiej jest zaufać raczej zaleceniom ekspertów niż psiemu apetytowi. Karmienie „na żądanie” może w szybkim tempie doprowadzić do rozwoju otyłości i pogorszyć stan zdrowia naszego pupila. Ile karmy powinien dostawać pies?

W psim życiu jedzenie jest jednym z głównych źródeł przyjemności. Jednak folgowanie i dogadzanie czworonogowi to bardzo zły zwyczaj. Nasz pies nie rozumie, że od nadmiaru jedzenia będzie go bolał brzuch lub utyje. Jedzenie jest zaspokajaniem instynktu, więc samokontrola bywa bardzo trudna. Jak prawidłowo wyliczyć zapotrzebowanie psa na jedzenie?

Wielkość psa

Dieta czworonoga, podobnie jak u ludzi, powinna zależeć przede wszystkim od jego zapotrzebowania energetycznego, więc najważniejszym kryterium w dostosowaniu codziennej dawki jest jego wielkość. Producenci karmy zwykle na opakowaniach zamieszczają informację o tym, jak dawkować pokarm w zależności od masy ciała. Te ilości mogą różnić się w zależności od składu karmy lub jej formy. Karma sucha jest bardziej kaloryczna, więc objętościowo jej dzienna porcja będzie mniejsza niż w przypadku produktów mokrych.

Rasa

Sposób karmienia powinien także uwzględniać rasę psa. Niektóre z nich mają małe żołądki, więc powinny dostawać karmę w mniejszej ilości, ale częściej. Są także rasy wykazujące zwiększone ryzyko otyłości – np. labradory czy beagle. Przy karmieniu takich psów trzeba zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią ilość podawanej karmy.

Wiek

Z czasem apetyt psa może ulegać zmniejszeniu, dlatego starsze czworonogi, szczególnie jeśli są już mniej energiczne, powinny być karmione zgodnie z ich zmieniającym się zapotrzebowaniem. Opiekunowie często chcą okazać swojemu pupilowi uczucie i karmią go częściej, żeby nabrał energii. Jednak starszy pies może w takim przypadku nabrać jedynie nadmiarowych kilogramów.

Aktywność

Każdy opiekun wie, że psy mają swoje charaktery, czasem bardzo różne. I choć są rasy uznawane za bardziej i mniej aktywne, to od tych reguł zdarza się całkiem sporo wyjątków. Jeśli nasz pies nie potrafi usiedzieć w miejscu i jest ruchliwy nawet podczas długich wędrówek, to może potrzebować większych ilości jedzenia. Ważną zasadą jest też to, aby karmić go po powrocie ze spaceru, a nie przed nim. Aktywność fizyczna może powodować problemy z przetrawieniem posiłku. Jednak lepiej nie podawać karmy bezpośrednio po powrocie. Ze względów zdrowotnych zaleca się, żeby odczekać 15–30 minut.

Stan zdrowia

Kolejnym aspektem istotnym w dawkowaniu karmy jest san zdrowia psa. W przypadku czworonogów, które dźwigają nadmiarowe kilogramy, zalecane jest zmniejszenie dawki karmy o ok. 10 proc. i obserwacja masy ciała. Istnieją także stany, które wiążą się z ryzykiem niedożywienia. W takim przypadku może być konieczne zwiększenie kaloryczności diety. Warto wiedzieć, że skłonności do nadmiernego przybierania na wadze zwiększają się po sterylizacji. Jednak wszelkie wątpliwości związane z masą ciała i karmieniem psa warto skonsultować z weterynarzem.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze