1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Czym są usługi premium w telefonie i na co uważać?

(Fot. materiały partnera)
Usługi premium w telefonie są jednym z problemów, na które napotykają użytkownicy. Warto wiedzieć, że SMS-y premium mogą niestety zwiększyć rachunki za telefon, a także prowadzić do niepotrzebnego spamu. Właśnie dlatego trzeba na nie uważać.

Czym są usługi premium w telefonie?

Usługi premium można zdefiniować jako wszystkie te usługi, które wiążą się z podwyższoną opłatą. Dotyczy to zarówno SMS-ów, jak i MMS-ów, a także wiadomości charytatywnych SMS. Zgodnie z obowiązującym obecnie prawem operatorzy komórkowi muszą chronić abonentów przed nadmiernymi wydatkami związanymi z korzystaniem z usług premium. Oznacza to, że obowiązuje limit do 35 złotych na te usługi, a później włącza się blokada.

Mimo to niektórzy wpisują w Internet zapytanie „blokada premium jak wyłączyć”, ponieważ chcą korzystać z SMS-ów dla tego typu usług. W takim wypadku należy skontaktować się ze swoim operatorem i poprosić o zwiększenie limitu, na przykład do stu lub dwustu złotych. Warto jednak zaznaczyć, że na terenie Unii Europejskiej obowiązuje ogólny limit, który wynosi 1274,94 złotych na miesiąc. Usługi premium mogą dotyczyć na przykład SMS-ów z codzienną informacją o pogodzie lub horoskopie na dany dzień.

Warto wiedzieć, że jeszcze kilkanaście lat temu tego typu usługi nie były prawnie chronione i nie obowiązywały limity. Właśnie dlatego niektórzy otrzymywali ogromne rachunki za swój telefon komórkowy. To wtedy popularne było branie udziału w konkursach, ściąganie na telefon dzwonków i znanych utworów, a także korzystanie z gier, horoskopów lub pogody. Obecnie ten problem właściwie już nie występuje, a maksymalny koszt to 35 złotych miesięcznie. Współcześnie niektóre połączenia lub SMS-y mogą jednak zainfekować telefon, a ponadto sprawić, że samoistnie połączy się on z konkretnymi stronami internetowymi.

Na co uważać?

Każdy, kto nie chce korzystać z usług premium, woli uniknąć dodatkowej opłaty miesięcznej. Przede wszystkim warto pamiętać, aby nie aktywować konkretnych usług, jeśli nie ma się zamiaru z nich korzystać. W niektórych przypadkach rezygnacja z takich usług może być trudna. Dodatkowo można reklamować poniesione koszty, a jeśli odpowiedź na reklamację nie będzie satysfakcjonująca, istnieje opcja, by zdecydować się na pozasądowy tryb rozwiązywania sporów.

Obecnie należy więc uważać na różne konkursy, czaty towarzyskie i prenumeraty. Lepiej nie wysyłać SMS-ów na oferujące takie rozrywki numery, ponieważ może to skończyć się niechcianym spamem oraz opłatami. Należy także unikać odbierania części SMS-ów premium, ponieważ w niektórych przypadkach naliczana jest za to opłata. Warto również wiedzieć, że niektórzy operatorzy komórkowi mają swoje limity za usługi premium, co może wiązać się z wyższymi kosztami

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze