1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Jak przygotować się na przyjście szczeniaczka?

(Fot. Jametlene Reskp/Unsplash)
Pojawienie się w rodzinie szczeniaczka oznacza wielką radość, ale i odpowiedzialność. Ten pozornie rozkoszny maluch ma bardzo ostre ząbki, za pomocą których poznaje otaczający go świat. Może wykorzystać je nie tylko na twoich rękach, ale i na meblach. Jeśli chodzi o mieszkanie, warto być zawsze o krok do przodu, aby nic nie było w stanie cię zaskoczyć. Poniższe pomysły możesz wdrożyć w życie, jeszcze zanim szczeniaczek przekroczy próg twojego domu.

Cenne rzeczy muszą zniknąć

Drogi perski dywan, pierwsze wydanie ulubionej książki czy wyszywany ręcznie przez babcie obrus. To wszystko, i wiele innych skarbów, nigdy nie powinno spotkać się z ząbkami małego niszczyciela. Szczeniaczek nie wie, czym może się bawić, a czego nie powinien gryźć. Dlatego w przeciągu pierwszych tygodni i miesięcy gryzie wszystko, co napotka. Właśnie dlatego lepiej będzie zabrać rzeczy, na których naprawdę ci zależy, spoza jego zasięgu. Dotyczy to również byle jak rzuconych ubrań i butów pozostawionych poza szafką. Dlatego warto pamiętać o chowaniu rzeczy na swoje miejsce.

Zabezpiecz meble

Meble często mogą stać się celem „zębowych ataków”. Najbardziej interesujące mogą być koce i materace na kanapach i fotelach. Dlatego, jeśli w najbliższym czasie nie planujesz zakupu nowego zestawu wypoczynkowego, musisz starannie chronić obecny. Sprawdzić się mogą zakładane pokrowce albo starsze koce, którymi przykryjesz kanapę i fotel. Meble ochronić może również dostatek zabawek do gryzienia, którymi zabawisz szczenię.

Schowaj kable i niebezpieczne rośliny

Czasami podgryzanie może okazać się nie tylko irytujące, ale i prawdziwie niebezpieczne dla małego psiaka. Mowa tu o najróżniejszych kablach i przewodach oraz trujących roślinach. Psiak zdecydowanie nie powinien mieć dostępu do tych rzeczy – minimalnie do czasu, kiedy nabierze na tyle rozumu (albo raczej wychowania), aby trzymał się od nich z daleka. Kable schowaj pod listwy lub na niedostępną wysokość, aby szczeniaczek nie mógł się do nich dostać. Pamiętaj o usunięciu wszystkich roślin, chociaż u niektórych gatunków powodów jest więcej. Do gatunków silnie trujących zaliczają się między innymi: difenbachia, monstera, anturium, kalia, filodendron, azalia czy oleander.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze