1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Miesiąc dumy. Jak tęcza stała się symbolem ruchu LGBTQ?

Miesiąc dumy. Jak tęcza stała się symbolem ruchu LGBTQ?

Twórcą tęczowej flagi jako symbolu LGBTQ był Amerykanin Gilbert Baker, były żołnierz, artysta, zadeklarowany gej i drag queen. (Fot. iSock)
Twórcą tęczowej flagi jako symbolu LGBTQ był Amerykanin Gilbert Baker, były żołnierz, artysta, zadeklarowany gej i drag queen. (Fot. iSock)
Tęcza – powszechne, choć nieustannie zachwycające zjawisko atmosferyczne, które we współczesnym świecie stało się potężnym symbolem. Tęczowa flaga jest bowiem znanym niemal każdemu z nas znakiem walki o równe prawa i tego, że każdy może kochać tak, jak chce.

Historia tęczowej flagi sięga 1978 roku. Jej twórcą był Amerykanin Gilbert Baker, były żołnierz, artysta, zadeklarowany gej i drag queen. Do stworzenia symbolu dumy dla społeczności gejowskiej, który miał być wykorzystany na paradzie Gay Freedom Day Parade w San Francisco, nakłonił go Harvey Milk, jeden z pierwszych otwarcie homoseksualnych urzędników w USA.

Baker uznał, że takim symbolem musi być flaga, ponieważ to właśnie flagi są najpotężniejszą demonstracją dumy. Jak przyznał później w jednym z wywiadów: – Naszym zadaniem jako gejów było wtedy ujawnienie się, bycie widocznym, życie w prawdzie i wyjście z kłamstwa. Flaga najbardziej pasowała do tego zadania. Jest idealnym sposobem, aby ogłosić swoją widoczność i powiedzieć: „Oto, kim jestem!”.

Natomiast do wyboru tęczy jako głównego motywu zainspirowały artystę tęczowe flagi wykorzystywane w czasie pokojowych protestów lat 60. oraz piosenka „Somewhere Over the Rainbow” Judy Garland z „Czarnoksiężnika z Krainy Oz”. Baker postrzegał też tęczę jako „naturalną flagę z nieba”, dlatego postanowił, że idealnie pasuje na symbol czegoś ważnego. Przyjął osiem kolorów pasków, z których każdy miał swoje znaczenie: różowy – seksualność, czerwony – życie, pomarańczowy – uzdrowienie, żółty – światło, zielony – natura, turkusowy – sztuka, indygo – spokój i harmonia oraz fioletowy – duchowość. Kolory miały odzwierciedlać zarówno ogromną różnorodność, jak i jedność społeczności LGBTQ. I tak 25 czerwca 1978 roku na paradzie w San Francisco tęczowe flagi powiewały po raz pierwszy.

Z biegiem lat, ze względu na słabą dostępność materiału oraz decyzje organizatorów parady w San Francisco, flaga straciła dwa kolory – różowy i turkusowy, a kolor indygo został zmieniony na niebieski. W tej wersji szybko zyskała popularność i w 1994 roku stała się prawdziwym symbolem LGBTQ. Od tamtej pory dumnie powiewającą tęczową flagę możemy spotkać na niemal całym świecie na demonstracjach, paradach, dziełach sztuki, a także przedmiotach codziennego użytku. Stała się wręcz elementem naszej codzienności, który jednak nadal jest silnym manifestem – wołaniem o równość i tolerancję.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze