1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Miesiąc dumy. Jak tęcza stała się symbolem ruchu LGBTQ?

Twórcą tęczowej flagi jako symbolu LGBTQ był Amerykanin Gilbert Baker, były żołnierz, artysta, zadeklarowany gej i drag queen. (Fot. iSock)
Twórcą tęczowej flagi jako symbolu LGBTQ był Amerykanin Gilbert Baker, były żołnierz, artysta, zadeklarowany gej i drag queen. (Fot. iSock)
Tęcza – powszechne, choć nieustannie zachwycające zjawisko atmosferyczne, które we współczesnym świecie stało się potężnym symbolem. Tęczowa flaga jest bowiem znanym niemal każdemu z nas znakiem walki o równe prawa i tego, że każdy może kochać tak, jak chce.

Historia tęczowej flagi sięga 1978 roku. Jej twórcą był Amerykanin Gilbert Baker, były żołnierz, artysta, zadeklarowany gej i drag queen. Do stworzenia symbolu dumy dla społeczności gejowskiej, który miał być wykorzystany na paradzie Gay Freedom Day Parade w San Francisco, nakłonił go Harvey Milk, jeden z pierwszych otwarcie homoseksualnych urzędników w USA.

Baker uznał, że takim symbolem musi być flaga, ponieważ to właśnie flagi są najpotężniejszą demonstracją dumy. Jak przyznał później w jednym z wywiadów: – Naszym zadaniem jako gejów było wtedy ujawnienie się, bycie widocznym, życie w prawdzie i wyjście z kłamstwa. Flaga najbardziej pasowała do tego zadania. Jest idealnym sposobem, aby ogłosić swoją widoczność i powiedzieć: „Oto, kim jestem!”.

Natomiast do wyboru tęczy jako głównego motywu zainspirowały artystę tęczowe flagi wykorzystywane w czasie pokojowych protestów lat 60. oraz piosenka „Somewhere Over the Rainbow” Judy Garland z „Czarnoksiężnika z Krainy Oz”. Baker postrzegał też tęczę jako „naturalną flagę z nieba”, dlatego postanowił, że idealnie pasuje na symbol czegoś ważnego. Przyjął osiem kolorów pasków, z których każdy miał swoje znaczenie: różowy – seksualność, czerwony – życie, pomarańczowy – uzdrowienie, żółty – światło, zielony – natura, turkusowy – sztuka, indygo – spokój i harmonia oraz fioletowy – duchowość. Kolory miały odzwierciedlać zarówno ogromną różnorodność, jak i jedność społeczności LGBTQ. I tak 25 czerwca 1978 roku na paradzie w San Francisco tęczowe flagi powiewały po raz pierwszy.

Z biegiem lat, ze względu na słabą dostępność materiału oraz decyzje organizatorów parady w San Francisco, flaga straciła dwa kolory – różowy i turkusowy, a kolor indygo został zmieniony na niebieski. W tej wersji szybko zyskała popularność i w 1994 roku stała się prawdziwym symbolem LGBTQ. Od tamtej pory dumnie powiewającą tęczową flagę możemy spotkać na niemal całym świecie na demonstracjach, paradach, dziełach sztuki, a także przedmiotach codziennego użytku. Stała się wręcz elementem naszej codzienności, który jednak nadal jest silnym manifestem – wołaniem o równość i tolerancję.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze