1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Ubezpieczenie turystyczne – czy warto, co powinno zawierać, gdzie kupić?

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Zbliżają się wakacje, więc spora część z nas już powoli planuje swój wymarzony urlop. Niektórzy wybiorą wypoczynek w Polsce, inni zdecydują się na podróż do któregoś z krajów europejskich, jeszcze inni postawią na odległą egzotykę. Niezależnie od wymarzonego przez nas kierunku, ważne jest to, by wakacje były nie tylko udane, relaksujące, pełne wrażeń, ale przede wszystkim bezpieczne. Czy warto zatem zdecydować się na ubezpieczenie turystyczne? Co powinno zawierać? Jak i gdzie je kupić?

Ubezpieczenie turystyczne – dlaczego warto?

Wyjazd na wakacje to niesamowite emocje, upragniony odpoczynek, odcięcie się od codzienności i nabranie sił na kolejny rok. Rzadko kiedy zakładamy, że podczas urlopu może się nam przytrafić coś, co zupełnie pokrzyżuje nam plany. Pesymizm i spodziewanie się nieszczęścia w kontekście wypoczynku to zły pomysł. Ostrożność i przezorność to jednak kierunek jak najbardziej właściwy. Dlatego tym bardziej warto zabezpieczyć się na różne ewentualności i mieć świadomość, że gdyby coś się stało, nie pozostaniemy bez pomocy.

Konsekwencje wizyt w placówkach medycznych, leczenia, transportu, naprawy samochodu, akcji ratunkowych za granicą to czasami ogromny koszt, który gdyby miał być pokryty z naszej kieszeni, w niektórych przypadkach mógłby nie tylko nadszarpnąć nasz budżet, ale nawet sprawić ogromne problemy na bardzo długi czas. Jak więc się przed tym uchronić?

Ubezpieczenie turystyczne to relatywnie niewielki koszt, który chroni nas w wielu sytuacjach, których nawet nie bierzemy pod uwagę, wybierając się z bliskimi na wakacje. Warto jednak być przezornym i zadbać o to, by w razie wypadku, urazu, innych problemów zdrowotnych, ale również odwołanej lub skróconej wycieczki, zaginionego bagażu, skradzionego sprzętu – wiedzieć, że możemy liczyć na ubezpieczyciela.

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne?

Każde ubezpieczenie turystyczne ma swój podstawowy zakres, który możemy uzupełniać poprzez rozszerzenie go według własnych potrzeb. Jakie mamy możliwości, jeśli chodzi o ubezpieczenia turystyczne?

  • Pomoc medyczna

Pomoc medyczna to pojęcie bardzo szerokie. Pamiętajmy przede wszystkim, że w obcym miejscu sama konsultacja lekarska może być bardzo kosztowna. A może być ona bardzo potrzebna, bo na przykład nasze dziecko dozna ostrego zatrucia pokarmowego. Ubezpieczenie zdrowotne na wyjeździe wcale nie jest przeznaczone jedynie dla osób, które uprawiają sporty ekstremalne, wyprawy wysokogórskie albo nurkują. Zdarzyć się może wszystko: wypadki, kontuzje, oparzenia, złamania lub pogorszenie się stanu zdrowia spowodowane odmienną florą bakteryjną w wodzie lub pokarmach. Czasem krótka konsultacja lekarska pomaga błyskawicznie odwrócić bieg wydarzeń. Dlatego nie pozbawiajmy się takiej możliwości.

  • Transport medyczny

Transport medyczny ma szerokie znaczenie. Chodzi o transport lokalny (z miejsca ewentualnego zdarzenia do najbliższej placówki medycznej) lub transport do innego kraju, w którym leczenie jest możliwe. Pierwszy scenariusz ma miejsce, gdy coś złego się wydarzy, a do lokalnego szpitala lub placówki zdrowotnej dzieli nas dystans, którego nie jesteśmy w stanie pokonać z różnych powodów. Pamiętajmy, że w Polsce Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przylatuje helikopterem za darmo, jeśli coś zdarzy nam się podczas wyprawy w Tatry. W większości miejsc tego typu usługa jest pełnopłatna lub częściowo płatna.

Scenariusz drugi to transport do innego kraju. Na przykład wybierając Zanzibar, musimy mieć świadomość, że tamtejsza ochrona zdrowia nie poradzi sobie ze wszystkim i czasami trzeba transportować pilnie do RPA lub Kenii. Wiąże się to z olbrzymimi kosztami, ale my przy wyborze odpowiedniej polisy nie zapłacimy ani złotówki.

  • Ubezpieczenie bagażu

Zgubienie, uszkodzenie lub całkowita utrata bagażu to scenariusz, który zdarza się częściej, niż nam się wydaje. Takie zdarzenie też można ubezpieczyć. Jeśli na miejscu będziemy musieli odtworzyć całą naszą niezbędną garderobę wyjazdową, kosmetyki oraz leki, może nas to sporo kosztować. Warto wziąć to pod uwagę.

  • Ubezpieczenie OC

Jeśli nasze dziecko uderzy rowerkiem w luksusowy pojazd na parkingu przed hotelem. Jeśli zdarzy się nam uszkodzić drogocenny element w hotelu np. niechcący zbić szybę. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej uchroni nas od płacenia za wszelkie szkody z naszej kieszeni.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)
  • Zepsuty samochód

Nasz pojazd nie jest przyzwyczajony do naprawdę dalekich wypraw? Warto jest zabezpieczyć się na tę okoliczność. Gdzieś daleko nie będzie naszego zaprzyjaźnionego mechanika, który wszystko szybko naprawi, i to za niewielkie pieniądze. Może się też okazać, że będziemy musieli trochę poczekać na poprawienie usterki, a przecież wiąże się to z kosztami najmu ewentualnego hotelu.

  • Akcje ratownicze

Co kraj, to obyczaj, ale też różne przepisy i różne zwyczaje. W niektórych nie płaci się za akcje ratownicze. W innych kosztują one bardzo dużo. Bez sensu jest zaciągać potem kredyt na spłatę zobowiązania.

  • Kradzież naszych rzeczy

Kradzież może się zdarzyć zawsze i może przybierać różne formy. Niezależnie od wielkości i znaczenia ubezpieczenie od kradzieży może uchronić nas od wielu kłopotów.

  • Problemy z prawem

Przyjeżdżając do innej kultury, nie wiemy o niej wszystkiego. Często możemy popełnić przestępstwo lub wykroczenie zupełnie niechcący. Dlatego dobrze jest zabezpieczyć się na taką ewentualność.

  • Opóźnione lub odwołane loty

Wszystko się może zdarzyć, lecz dlaczego to właśnie my musimy ponosić tego konsekwencje? Opóźniony lub odwołany lot może wiele popsuć.

  • Choroba przewlekła

Jeśli cierpimy na jakąś przewlekłą przypadłość, a nasz stan się pogorszy, ubezpieczenie również może obejmować pomoc medyczną i inne wsparcie.

  • Uprawianie sportu

Skuter, surfing, windsurfing, narty, nurkowanie, rower? Możemy ubezpieczyć nie tylko nas, ale i sprzęt.

Niektóre polisy biorą pod uwagę, że sytuacja z COVID-19 jest zmienna, inna w różnych krajach, dlatego też pokrywają koszty związane z kwarantanną lub przedłużeniem urlopu. To również warto rozważyć.

Jak wybrać i gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne?

Współcześnie możemy skonfigurować i wykupić , wygodnie, bez wychodzenia z domu czy spotykania się z agentem. Możemy na spokojnie przeanalizować opcje, dopasować ubezpieczenie do swoich potrzeb i wybrać takie, które zapewni nam najlepszą ochronę.

To świetna opcja na przykład wówczas, jeśli decydujemy się na wakacje Last Minute i nie mielibyśmy nawet czasu na to, by załatwiać formalności poza domem. Procedura odbywa się szybko: konfiguracja, płatność, mail i już mamy ubezpieczenie, które obejmuje nas od pierwszego dnia urlopu do ostatniego.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze