1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Elektryczny rower górski – co warto wiedzieć?

(Fot. materiały partnera)
Jeśli myślisz o zakupie elektrycznego roweru górskiego, to albo jesteś zapalonym amatorem tego typu sportu, albo należysz do osób, które lubią rower, ale nie lubią tracić sił na pedałowanie. Tymczasem, gdy posiądziesz nieco więcej wiedzy na temat rowerów ze wspomaganiem elektryczny, dowiesz się, czy tak naprawdę jest to sprzęt dla ciebie.

Elektryczny rower górski — czy warto kupić?

Zanim odpowiesz sobie na pytanie, czy warto kupić rower, warto byś dowiedział się, jak on działa. Wbrew powszechnemu myśleniu bowiem jazda na takim rowerze wciąż wymaga używania przez ciebie pracy nóg, a co za tym idzie – siły mięśni. Różnica polega na tym, że wspomaganie elektryczne zamontowane w tego typu sprzęcie pozwala zajechać ci dalej lub szybciej, zużywając podobną ilość sił. Dzięki temu ograniczasz wysiłek, co tylko zachęca do dłuższych podróży lub też częstszej aktywności. O wiele łatwiej przesiąść się z samochodu na rower, jeśli wiesz, że nie musisz się przy tym zmęczyć. Podobnie z jazdą w trudnym terenie.

Czy górski rower elektryczny różni się od roweru bez elektryki?

Elektryczne rowery górskie zdecydowanie ułatwiają jazdę po trudnym, wymagającym terenie. Poruszanie się po nierównościach i wzniesieniach wymaga sporej siły mięśni nóg i jest bardziej męczące niż jazda po szosie czy nawet równinach. Nie musisz jednak rezygnować z tego typu aktywności, gdyż instalacja wspomagania elektrycznego w rowerach górskich w znacznym stopniu odciąża twoje mięśnie i ogranicza wysiłek. Górskie rowery elektryczne mają też inną budowę. Ich rama jest szersza od tradycyjnej, podobnie jak opony. Musisz jednak wiedzieć o czymś bardzo istotnym. W rowerach elektrycznych silnik elektryczny zasilany jest akumulatorem. Dlatego, kiedy ten się wyczerpie, będziesz zdany tylko na pracę własnych nóg.

Rowery elektryczne MTB i podkategorie

Rowery górskie określa się także nazwą MTB. MTB to nic innego jak skrót od angielskich słów Mountain Terrain Bike, czyli rower przystosowany do jazdy po górskich terenach. W zasadzie tego typu rowery zdecydowanie ułatwiają poruszanie się na dwóch kołach na każdym terenie poza asfaltowymi szosami. Najbardziej zaś sprawdzają się w trudnych warunkach. Musisz jednak wiedzieć, że rowery MTB dzieli się na kilka podkategorii. Podobnie z resztą jak rower e-MTB. Jaka jest różnica między jednymi a drugimi? Właśnie taka, że mianem e-MTB określa się górskie rowery elektryczne.

Rowery elektryczne MTB (e-MTB) dzielimy na kilka kategorii:

  • E-hardtail to rower, który dobrze radzi sobie z górskimi ścieżkami, ale nie jest przystosowany do naprawdę trudnych warunków, wzniesień, przeszkód i jazdy wysokogórskiej. Jeżeli zamierzasz jeździć rekreacyjnie po leśnych czy polnych drogach, sprawdzi się doskonale. W innych warunkach lepiej sprawdzi się E-full.
  • E-full to rower górski elektryczny, który wyposażony jest w amortyzatory przednie i tylne, cechuje je: lekka rama, szersze opony i wzmocnione zawieszenie. Rowery tego typu przeznaczone są dla osób, które chcą się poruszać po kamieniach, korzeniach i błocie. Innymi słowy: to rowery na najtrudniejsze górskie tereny.
  • Połączeniem rowerów szosowych i górskich są rowery z kategorii E-gravel. To sprzęt na trasy o umiarkowanej trudności, które równie dobrze sprawdzają się na drogach szutrowych, co i asfaltowych. Wart uwagi, gdy jazda wyczynowa nie jest ci bliska, ale lubisz czasem zjechać z trasy.

Rower elektryczny górski — jak wygląda jazda na nim?

Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że rower elektryczny nie pojedzie sam. Nie działa on na tej zasadzie, że odpalamy silnik i tylko kręcimy kierownicą. Podobnie jak każdy inny rower, jego napęd wymaga pracy naszych nóg, czyli pedałowania. Zadaniem silnika elektrycznego, umieszczonego w rowerze, jest jedynie wspomaganie tego napędu. Dzięki temu nie potrzebujemy wkładać dużej ilości siły, by napędzać rower do jazdy. Jeśli myślisz o rowerze elektrycznym do poruszania się po typowo górskich terenach, to z pewnością jego zakup umożliwi ci pokonywanie dłuższych tras, nawet w trudnych warunkach. Często to, co wydawało ci się do tej pory niemożliwe, jak wykonywanie zjazdów ze stromych zboczy po korzeniach i błocie, z rowerem e-MTB będzie w zasięgu twoich możliwości. Jeśli więc chcesz kupić elektryczny rower górski, to zwróć uwagę na kilka aspektów.

O czym warto pamiętać, kupując rower e-MTB?

Kupując elektryczny rower górski, podobnie jak każdy inny, zwróć uwagę na jakość biegów. Jednak dużo większą uwagę przykuj do zawieszania. Amortyzatory muszą być dopasowane do tras, jakimi zamierzasz się poruszać. Duże znaczenie odgrywają także hamulce. Hamowanie na nierównych drogach może powodować wywrotki. W rowerach tego typu bardzo dobrze sprawdza się hydrauliczny rodzaj hamulca. Co jeszcze jest ważne?

Nigdy nie wiesz, jak bardzo zaskoczy cię trasa. Czasem będziesz musiał zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez jakiś teren. Dopasuj rodzaj ramy do siebie i zadbaj, by była ona lekka. Pamiętaj również o baterii. Im większa pojemność baterii, tym dłuższa może być twoja wycieczka. Odwiedź prorowery.pl i znajdź elektryczny rower górski dla siebie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze