1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Rosnące raty kredytów. Jak sobie radzić ze skokowym wzrostem obciążeń bankowych?

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Rosnące z miesiąca na miesiąc stopy procentowe przekładają się na coraz wyższe raty kredytów spłacanych przez Polaków. Jak sobie radzić w tej sytuacji? Czy istnieją sposoby na zmniejszenie obciążeń finansowych wynikających z decyzji podejmowanych przez Radę Polityki Pieniężnej? Oto kilka metod, które mogą okazać się pomocne w obecnych warunkach.

Renegocjacja umowy

Pierwszym, najmniej wymagającym sposobem umożliwiającym poprawę sytuacji finansowej kredytobiorców są negocjacje z bankiem. Instytucje finansowe zdają sobie z trudnego położenia, w jakim aktualnie znajdują się ich klienci, dlatego pozostają gotowe do negocjacji. Mogą się one okazać skuteczne, jeżeli obecna sytuacja rynkowa znacząco odbiega od tej, jaka panowała w momencie zawierania umowy kredytowej. Banki bywają otwarte na prośby klientów, ale tylko pod warunkiem rzetelnego spłacania dotychczasowych zobowiązań.

Refinansowanie kredytu

Istnieje prawdopodobieństwo, że bank odrzuci wniosek o renegocjację umowy, a wtedy możesz pomyśleć o refinansowaniu kredytu. Na czym polega ten mechanizm? W praktyce chodzi o przeniesienie zobowiązania do innej placówki na nowych warunkach. Warto wypróbować to rozwiązanie, jeżeli twój pierwotny kredyt był objęty wysoką marżą – w nowym banku może ona ulec obniżeniu, w efekcie czego mniejsze będą także raty.

Obniżenie wysokości raty

Jeżeli z powodu rosnących stóp procentowych wysokość comiesięcznej raty kredytowej staje się zbyt przytłaczająca dla twojego budżetu, możesz rozważyć jej zmniejszenie. O ile spłacasz na czas swoje zobowiązanie, bank powinien wyrazić wniosek na taką zmianę. W jej efekcie zmniejszy się wysokość raty, ale jednocześnie wydłuży się czas spłaty i wzrośnie oprocentowanie, więc finalnie zapłacisz więcej niż przed obniżką.

Konsolidacja zobowiązań

Jeśli poza kredytem spłacasz więcej zobowiązań, np. pożyczkę zaciągniętą na stronie , zastanów się nad ich konsolidacją, czyli przeniesieniem do jednego banku. W rezultacie zamiast kilku rat spłacanych w odmiennych terminach i w różnych placówkach pozostanie ci jedna, której wysokość może być niższa niż suma wszystkich wcześniejszych zobowiązań.

Wakacje kredytowe

Czym są wakacje kredytowe? To rozwiązanie polegające na czasowym wstrzymaniu spłacania zobowiązania, np. przez pół roku. Przez kilka czy kilkanaście miesięcy można odetchnąć pod względem finansowym i poprawić swoją sytuację w taki sposób, żeby wrócić do bezpiecznego spłacania kredytu. Trzeba jednak pamiętać, że wakacje kredytowa są de facto odroczeniem problemu i daniem sobie czasu na jego rozwiązanie, a nie rozwiązaniem samym w sobie.

Skorzystanie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

Działający od początku 2020 r. w ramach Banku Gospodarstwa Krajowego Fundusz Wsparcia Kredytobiorców polega na udzielaniu wsparcia finansowego kredytobiorcom, którzy mają problem z regulowaniem swoich zobowiązań wobec banków. Pomoc można otrzymywać przez maksymalnie 36 miesięcy, a ma ona postać nieoprocentowanej pożyczki z możliwością umorzenia części kwoty. Wysokość pożyczki to nie więcej niż 72 000 zł, jednak aby móc ją uzyskać, trzeba spełnić określone warunki, jak np. utrata pracy czy dochód nieprzekraczający określonej kwoty.

Sprzedaż nieruchomości

Ostatecznym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z regulowaniem zobowiązań bankowych z tytułu kredytu hipotecznego, jest sprzedaż nieruchomości. Z uwagi na rosnące ceny mieszkań i domów w ramach sprzedaży w wielu przypadkach można uzyskać kwotę pozwalającą na spłatę zobowiązania. Więcej porad finansowych znajdziesz w sekcji „poradnik finansowy” w serwisie .

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze