1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Znaki zodiaku po kolei – ile ich jest i jaka kolejność obowiązuje?

(Fot. iStock)
Chyba każdy, kto choć trochę interesuje się astrologią, wie, ile jest znaków zodiaku – 12! A także mniej więcej, od kiedy do kiedy znaki władają niebem. Mniej znany jest podział na znaki północne i południowe oraz idea, że zodiak jest metaforą rozwoju człowieka.

Ile jest znaków zodiaków?

Koło zodiaku podzielone jest na część północną, znajdującą się nad horyzontem, i południową – w dolnej części nieba. Wszystkie znaki zodiaku po kolei – od Barana do Ryb – opowiadają historię człowieka w 12 odcinkach. Pierwsza szóstka, czyli znaki północne władające niebem, wiosną i latem – Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna – reprezentują jego ziemską naturę, są nastawione na codzienną egzystencję z jej blaskami i cieniami. Zajmują się tym, co jest tu i teraz, na ziemi i w drugim człowieku. Ich cele są może przyziemne, ale konieczne w rozwoju.

Jesienno-zimowe znaki zodiaku po kolei – Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik i Ryby – zwane południowymi, należą do sfery ducha. Niosą w sobie głębię, możliwość wewnętrznej transformacji, duchowy pierwiastek, pewną tajemnicę. Popychają nas do podejmowania życia na wyższym duchowym poziomie.

Wszystkie znaki zodiaku po kolei pokazują płynność rozwoju człowieka. Żeby powstało nowe, stare musi zostać poznane i zrozumiane. Każdy kolejny znak z jednej strony przełamuje poprzedni, a z drugiej stanowi konsekwentną jego kontynuację. Prowadzi go dalej.


Znaki zodiaku – kolejność

Północne znaki zodiaku po kolei – sfera materii

Znaki północne interesuje przede wszystkim materia, którą obłaskawiają za pomocą swoich cech, czyli ludzkiej osobowości. Znaki te władają planetami osobistymi. Baran – Marsem, Byk – Wenus, Bliźnięta i Panna – Merkurym, a Rak – Księżycem. W horoskopie urodzeniowym planety te reprezentują części naszej osobowości, które decydują o woli działania czy poruszania się w sferze uczuć oraz intelektu. Znaki północne mają w sobie dużo energii egocentrycznej, ponieważ dzięki nim mamy osobowość, określamy swoją tożsamość. Ich zadaniem jest zapanowanie zewnętrznie nad materią i wewnętrznie nad psychiką.

Znak zodiaku Baran
od kiedy do kiedy: 21 marca
20 kwietnia

W swojej głowie nieustannie słyszy: „Przebij się! Zdobądź! Do przodu!”. Bezrefleksyjnie biegnie przed siebie, powodowany zwierzęcym instynktem. Przez świat przedziera się niepohamowanie, gwałtownie, porywczo. Ma w sobie wystarczająco dużo siły oraz energii, aby działać samodzielnie, odważnie, za nic mając innych. Jeśli stawią opór? Niech się boją, Barana przeszkody mobilizują. Wzywa go zawsze terytorium dziewicze, jeszcze niezdobyte. Rządzi Marsem, planetą ognia i walki, niosącą materialne energie, dzięki którym świat może zostać odkryty, a następnie podporządkowany. Baran oznacza agresję potrzebną do tego, by podbić ziemię. Ten znak zodiaku został stworzony, by zawalczyć o swoje, odważnie zdobyć materię. Przebić się w tym celu przez przeciwności. Dlatego że lubi się wdzierać, w jego życiu sporo jest niełatwych wyzwań, które podejmuje z bezpośredniością i męstwem. Nie w jego stylu lękanie się niebezpieczeństw i nieznanego.

Znak zodiaku Byk
od kiedy do kiedy: 21 kwietnia – 20 maja


Terytorium, które Baran z werwą podbił, Byk ogrodził. I powiedział: „To moje!”. I poczuł się bezpiecznie. Drugi znak zodiaku uspokaja pierwotne nieokiełznane energie Barana, wprowadza je w stan spoczynku. Wojownik wyszalał się, znalazł bezpieczną dolinę i osiadł. Zadaniem Byka jest utrwalanie, określenie granic, gromadzenie. Byk potrzebuje twardego gruntu pod nogami i zapasów materialnych dóbr. Ceni sobie solidność, doskonałą jakość, ponadczasowość. Do życia podchodzi praktycznie, ale najchętniej bez zbytniego wysiłku. Baran podjął niemały trud, żeby Byk mógł spokojnie cieszyć się lenistwem. Jest to znak wygodny i do bólu stały. Zazwyczaj ma określony światopogląd, z którego trudno mu zrezygnować. Elastyczność nie jest jego atutem. Stabilność materialna oraz mentalna sprawia, że czuje się pewnie. W tym spokoju może rozkoszować się życiem. Jest przecież władcą Wenus, planety przyjemności. W tej dziedzinie Byk jest mistrzem. Nikt tak jak on nie docenia luksusu i zbytku, nikt tak doskonale nie cieszy się z samego faktu posiadania. Również bliskiej osoby.Bliźnięta
od kiedy do kiedy: 21 maja – 21 czerwca

Wszystkie znaki zodiaku po kolei mają określone zadania, które wynikają z dokonań poprzedniego. Bliźnięta wprowadzają w zodiaku nowe umiejętności – kierują się na zewnątrz terytorium, które Baran wywalczył, a na którym Byk się zadomowił. Trzeci znak może wreszcie wyściubić nos z bezpiecznej przystani i zacząć odkrywać, co znajduje się za własnym płotem. Żeby rozpoznać obcy teren, używa do tego celu swojej mocnej strony – intelektu. Bliźnięta pytają: „Co słychać? Co się dzieje?”. Rządzą Merkurym, planetą odpowiadającą za umiejętności umysłowe i komunikacyjne. W lot chwytają i pojmują wszelkie nowinki oraz plotki, a potem przekazują je dalej. Bliźnięta nie robią nic innego, tylko nawiązują kontakty ze światem zewnętrznym. Budują most między sobą a faktami. Nie analizują ich, nie zagłębiają się w nie, odbierają i puszczają w obieg. Wykorzystują do tego język w mowie i piśmie, używając techniki: telefonów, anten satelitarnych, komputerów, drukarek itp. Rzymski bóg Merkury był posłańcem, łącznikiem między światem boskim a ludzkim, ale do żadnego nie przynależał. Bliźnięta też są zawsze „pomiędzy”, zawsze w drodze. Bez domu i trochę też bez jednego celu. Chaotyczne, niespokojne jak ludzki umysł.

Znak zodiaku Rak
od kiedy do kiedy: 22 czerwca – 22 lipca

Przeciwstawnie do Bliźniąt Rak zatrzymuje się, koncentrując się na świecie własnych uczuć. Bo tylko w bezruchu można czuć. A to jest domena Raka. Trzy poprzednie znaki zagospodarowały terytorium i jego okolice, teraz nastał czas na poznanie ludzkiej psychiki. Jej zdolności do wzruszania się, kochania, wypróbowania empatii, współodczuwania. Rak zanurza się w podświadomość. Rządzi Księżycem, planetą która w horoskopie urodzeniowym reprezentuje właśnie tę tajemną warstwę. W niej kryją się odczucia, poczucia, przeczucia. Rak doskonale porusza się w tym intuicyjnym świecie. „Wyczuwam” – to jest jego hasło. W swoich nastrojach jest kapryśny, zmienny jak Księżyc. I jak on świeci wyłącznie światłem odbitym. Pasywny, pochłaniający obce energie Rak istnieje tylko wtedy, gdy inni ludzie są blisko niego. Eksploruje ich emocje i odzwierciedla. Dlatego Rak najlepiej czuje się w rodzinie, w domu. Bezpiecznym nie przez wzgląd na terytorium, lecz uczuciową bliskość. Niezależnie od płci ma w sobie mnóstwo macierzyńskich uczuć. To znak kobiecy, który opiekowaniem się ludźmi koi swoją bezradność, sporo lęków i często brak dojrzałości.

Znak zodiaku Lew
od kiedy do kiedy: 23 lipca – 22 sierpnia

Znaki zodiaku i ich kolejność mają swój sens. Głębia świata wewnętrznego Raka jest przeciwstawiona dążeniu Lwa do tego, by być widocznym na zewnątrz. On chce przede wszystkim promieniować, wyrażać się, być ekspresyjnym. I oklaskiwanym. „Patrzcie na mnie”, „Jestem w centrum” – mówi wszystkim. Chce świecić tak jasno jak Słońce, planeta przez niego rządzona. W rozwoju człowieka reprezentuje ekspresję i siłę indywidualnej egzystencji. On jest i promienieje swym jestestwem na zewnątrz. Introwertyzm Raka został przemieniony w skrajny ekstrawertyzm. Lew ma moc twórczą, niesamowitą kreatywność. Silne ego pozwala mu być skutecznym w działaniu i mieć niespożytą energię. Lew jak nikt inny wierzy we własne siły. Nie męczą go lęki egzystencjalne, niepewność, poczucie wstydu. Dobrze się czuje w splendorze. Jest ognistym drapieżnikiem, który zawsze upoluje to, co chce. Odważnie podąża za swoimi pragnieniami. Interesuje go pogoń za zdobyczą i zdominowanie jej. Kiedy kończy się akcja, kończy się jego zaangażowanie. Zwraca uwagę ku czemuś, komuś innemu. Lew pragnie jedynie wyrażać swoją witalność, własne „ja”. Reszta jest mu podporządkowana.

Znak zodiaku Panna
od kiedy do kiedy: 23 sierpnia – 22 września

Kres rozbuchanemu „ja” Lwa kładzie Panna, mistrzyni ograniczeń, poprzestawania na małym oraz skromności. Zapomina o sobie, a koncentruje się na drugim człowieku. Służy mu, aktywnie pomaga, ale też koryguje, uważając, że czyni to dla wyższego dobra. Znajduje się pomiędzy „ja” a „ty”, które rozwinie jej następczyni – Waga. Podobnie jak merkuriańskie Bliźnięta, z którymi współwłada planetą intelektu, jest pośrednikiem. Jednak rozwój człowieka widziany poprzez zodiak posunął się już naprzód. Pannę nie obchodzą jedynie fakty zewnętrzne i ich przekazywanie. Panna jest psychoanalityczką. Jej motto brzmi: „Zauważ i popraw”. Jej zdolność do dostrzeżenia najdrobniejszego szczegółu oraz żywe zainteresowanie bliźnim dają jej trafne wglądy w osobowość ludzką. Psychikę potrafi rozłożyć racjonalnie na czynniki pierwsze. Można posądzić ją o małostkowość, ale nie można odmówić celności diagnozy. Za to nie jest lubiana. Pochwały zbiera za zdolność organizowania rzeczywistości i wprowadzania ładu. Jest człowiekiem nauki, którą za pomocą logiki chce pomóc ludziom. Tutaj na planie materialnym. Ostatni ze znaków ze znaków północnych – Panna – najbardziej z nich wszystkich nastawiona jest na poświęcenie się drugiemu człowiekowi oraz pracę na rzecz społeczności. Jednak nie robi tego za darmo, za pomoc chce mieć prawo do krytykowania, a także kontrolowania.


Południowe znaki zodiaku po kolei – sfera ducha

Następujące po kolei po Pannie wszystkie znaki zodiaku określane są jako południowe. Rządzą niebem od równonocy jesiennej (23 września) do równonocy wiosennej (21 marca). W porównaniu z północnymi charakteryzuje je: większa głębia, bardziej znaczące zadania, kontakt z wyższymi wymiarami, jakością, która wykracza poza ludzkie wady czy talenty.

Znak zodiaku Waga
od kiedy do kiedy:
23 września – 22 października

Jest pierwszym ze znaków południowych i ostatnim rządzonym przez planetę osobistą – Wenus. Jednak zupełnie inaczej niż Byk, współwładający z nią tą planetą, nie jest tak aż bardzo nastawiona na korzystanie z przyjemności życia. Owszem, jest wygodna i ma doskonały gust, ale to nie jedzenie, seks czy trendy najbardziej ją zajmują. Przede wszystkim zainteresowana jest drugim człowiekiem. Waga lęka się samotnego życia. Bez ukochanej osoby u boku czuje się niekompletna. Prawdziwe partnerstwo, satysfakcjonujący związek – tego pragnie ponad wszystko. Jest kontrastem dla Barana, który uplasował się po przeciwnej stronie koła zodiaku i który jest uosobieniem samowystarczalności, aktywnego działania w imię swoich ambicji oraz egoizmu. Waga natomiast reprezentuje dążenie do zjednoczenia się, chce tworzyć harmonię między ludźmi. Dla dojrzałej emocjonalnie i duchowo Wagi relacje są pięknem. Są dla niej tak istotne, że potrafi zatracić się w kimś innym, zrezygnuje nawet z siebie, żeby poczuć się akceptowaną. Wszelki konflikt (odwrotnie niż dla Barana) jest jej obcy. Waga pragnie, byśmy wzajemnie traktowali się z tolerancją i szacunkiem. Ma dar negocjowania i mediowania.

Znak zodiaku Skorpion
od kiedy do kiedy: 23 października – 21 listopada

Pluton, wyższa planeta umożliwiająca głęboką transformację na poziomie psychiki, jest władana przez drugi znak południowy – Skorpiona. Ma on właściwości chemicznej pralni, która oczyszcza nas z wewnętrznych toksyn: lęków, uraz, złości, winy, wstydu. Nimi nie zajmuje się przeciwległy Skorpionowi Byk skupiony na tym, żeby spiżarnia była pełna, a pościel w sypialni mięciutka. Tymczasem trudne emocje, schowane w głębinach nieświadomości, potrzebują życiowego kryzysu, by zostały ujawnione i uwolnione. Skorpion jest specjalistą od przemiany, wielbicielem śmierci rozumianej jako odrodzenie. Kiedy Słońce znajduje się w jego znaku, jesień przestaje być złota i słoneczna, ziemię spowija mgła, a drzewa pokazują swoje szkielety. Przyroda wydaje się umierać. Nie ma lepszych okoliczności, żeby świadomie wpaść w melancholię i zbadać, jakie uczucia kryją się pod osłoną świadomości. Od kiedy do kiedy znaki zodiaku władają niebem ma znaczenie. Skorpion następuje po Wadze, orędowniczce bycia razem, która ma na sztandarach wypisane MY i siebie widzi w odbiciu drugiego człowieka. Obraz, który ona zobaczy, Skorpion dogłębnie prześwietla, wraz z jego cieniem i wszystkimi tajemnicami. Jak rentgen. Hasło Plutona brzmi „Kości zostały rzucone”, czyli nie ma już odwrotu, kiedy podróż w głąb siebie z nim jako z przewodnikiem została rozpoczęta. Dzięki temu plutonicznemu mrocznemu znakowi nie musimy swoich lęków i traumatycznych opowieści projektować w relacjach z innymi ludźmi. Bo znamy już siebie i bierzemy za siebie odpowiedzialność.Znak zodiaku Strzelec
od kiedy do kiedy: 22 listopada – 22 grudnia

Strzelec i jego społeczna planeta Jowisz reprezentują potrzebę człowieka do filozofowania. Bliźnięta widniejące na przeciwległym biegunie jedynie obserwują świat i przekazują fakty o nim. Strzelec interesuje się prawami, które rządzą wszechświatem, odległymi kulturami, głębokim sensem istnienia – sięga pod powierzchnię tego, co się na świecie dzieje. Z rozmachem poszukuje prawdy, zadaje pytanie: „Po co?”, a nie: „Co?” i „Dlaczego?”. Nie interesuje się wnętrzem jednostki, jak to czynił Skorpion, tylko szuka miejsca człowieka w świecie. Narzędziem, które do tego wykorzystuje, są podróże i obce języki. Także jego odwaga i łut szczęścia, którym został obdarzony. Wszystko, co robi Strzelec, służy zawsze większej idei. Słowa takie jak: Bóg, Siła Wyższa, Boski Plan nie są mu obce.

Znak zodiaku Koziorożec
od kiedy do kiedy: 22 grudnia – 20 stycznia

Następujący po Strzelcu Koziorożec bierze na siebie odpowiedzialność, żeby ideały Strzelca wcielić życie. Do bólu materialnie, pracując ciężko dzień po dniu dla społeczeństwa. Archetyp ten niesie energię ziemi i konkretu w przeciwieństwie do kapryśnego, uczuciowego Raka. Tamten marzył o tym, żeby opiekować się najbliższą rodziną i tam dzierżyć emocjonalną władzę, Koziorożec natomiast wspina się po szczeblach najwyższej hierarchii, by rządzić strukturami, uczelniami, państwami. Interesuje się sprawami narodów, jest miłośnikiem przeszłości, bo ma wartość historii. Rządzi Saturnem, który jest bogiem czasu. Wie, czym są: przemijanie, starość, ból. Uczy nas szerszego kontekstu, tego, że na przestrzeni wieków okresy ciemności były po to, żeby nastąpiła jasność. Jest nauczycielem budowania struktur opartych na prawdzie.

Wodnik
od kiedy do kiedy: 21 stycznia – 18 lutego

Wodnik, znak władający Uranem, planetą rebeliantem z wyższej duchowej półki, może już oderwać się od rzeczywistości sprawnie i bezwzględnie zarządzanej przez Koziorożca. Jest skoncentrowany na sprawach ludzkości, ale nie interesują go systemy. Jest specjalistą od łamania zasad i przekraczania granic. To on stoi za rewolucjami, rebeliami, buntami. Wszczyna zamieszanie dla dobra ogółu. Przystępuje do akcji, bo widocznie koziorożcowe prawa i struktury przestały już służyć ogółowi. Od kiedy do kiedy znaki zodiaku przemierzają niebo ma głęboki sens. Wodnik to znak równości, otwierania się na nowoczesność, przyszłościowe wizje, jest zwolennikiem technologii. Patrzy na świat z góry, należy bardziej do kosmosu niż do ziemi. Nie chodzi mu jednak o tani poklask, na któremu zależy dumnemu Lwu (znajdującemu się naprzeciw na kole zodiaku), tylko o postęp ludzkości. Razem z Uranem serwuje nam niespodzianki, nagłe zwroty akcji, by obudzić nas z letargu i skłonności do wygody oraz sięgania po znane. Bez energii Wodnika tkwilibyśmy w bezpiecznych może, ale mało rozwojowych miejscach. Jak Lew karmilibyśmy swoje ego. A z Wodnikiem nie mamy wyjścia – musimy poszerzać horyzonty.

Ryby
od kiedy do kiedy: 19 lutego – 20 marca

Wodnik pokazuje, jak być Ikarem, wzbić się wysoko, Ryby zapraszają jeszcze wyżej. Razem z Neptunem, swoją planetą, prowadzą w zupełnie nieznany Ziemi wymiar. Duchowy, w którym z wprawą poruszają się artyści, mistycy, uzdrowiciele. Ryby otwierają drzwi tajemnej percepcji. Są energią subtelną, ale najbardziej wpływającą na ludzkie losy. Strzelec zastanawiał się, czym jest przeznaczenie, pytał, szukał w dalekim świecie odpowiedzi. Ryby nie muszą szukać, one są przeznaczeniem, boskim pierwiastkiem w każdym człowieku. Pozbawione silnej woli znaków ognistych czy zapobiegliwości Panny uczą poddania się, zawierzenia sile, która jest większa niż nasze lęki czy rozum. Przemawiają poprzez sny, byśmy odkryli, że materia jest iluzją. Bo widzialne fakty, z których Ryby się śmieją, nie mają nic wspólnego z niewidzialnym planem. A dla niego, zdaniem ostatniego znaku zodiaku, właśnie tu jesteśmy.

Chcesz poznać swój horoskop urodzeniowy oraz tranzyty planet na najbliższe 3 lata? Zapisy na sesje astrologiczne tutaj: sesjeastrologia.com

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
Reklama
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze