1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Jak wygląda proces montażu pompy ciepła?

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Pompy ciepła cieszą się stale rosnącą popularnością, bo dzięki nim jesteśmy w stanie raz na zawsze odciąć się od rosnących cen węgla, gazu czy pelletu. Dobrze dobrane i prawidłowo zamontowane do minimum ograniczają koszt ogrzewania w sezonie zimowym. Dzięki nim można nie tylko rozgrzać instalację centralnego ogrzewania, ale również zapewnić sobie darmowy dostęp do ciepłej wody użytkowej. Jak wygląda montaż pompy ciepła w domu jednorodzinnym? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Prace przygotowawcze

Zanim pompa ciepła zostanie zamontowana w naszym domu, powinniśmy wybrać dla niej odpowiednie miejsce. Ważne, by jednostka wewnętrzna ustawiona była w taki sposób, by zapewnić swobodny dostęp do urządzenia dla serwisanta. Warto pamiętać, że do pompy musi zostać podprowadzone zasilanie, które powinno być wykonane na osobnym bezpieczniku. W jednym peszlu nie należy prowadzić kabli zasilających i komunikacyjnych, bo takie ułożenie może w pewnych okolicznościach powodować zakłócenia automatyki.

Niezwykle istotny jest też sam dobór pompy ciepła. Urządzenia te mogą czerpać energię cieplną z powietrza, wody lub gruntu, a kluczem do osiągnięcia zamierzonego komfortu cieplnego w domu jest właściwy dobór mocy pompy do powierzchni oraz rodzaju instalacji centralnego ogrzewania. Zdecydowanie najlepsze efekty uzyskać można, jeśli w naszym domu znajduje się ogrzewanie podłogowe. Pamiętajmy, że sprawność pomp ciepła spada wraz z obniżeniem temperatury na dworze, dlatego posiadanie dobrze wykonanej podłogówki jest podstawą do zapewnienia przyjemnej temperatury zimą.

W przypadku, gdy montowana jest w starszym domu, w pierwszej kolejności należy zdemontować stary kocioł grzewczy. Przeważnie będzie to piec węglowy, którego należy się pozbyć. Jeśli jesteśmy zainteresowani skorzystaniem z dofinansowań z programu „Czyste Powietrze”, należy stary piec oddać na złom i pamiętać, by zabrać ze sobą pokwitowanie. Będzie ono konieczne do skorzystania z dopłaty.

Sposób montażu w dużej mierze zależy od typu urządzenia

Sam montaż pompy ciepła jest niezwykle istotny, bo pozwala w pełni cieszyć się z korzyści, jakie zapewnia to urządzenie. Złe zaprojektowanie lub słabe wykonanie instalacji potrzebnej do pozyskiwania niskotemperaturowego ciepła z gruntu lub powietrza może sprawić, że pompy zamiast zagwarantowania oszczędności narażą inwestora na spore straty.

Musimy pamiętać, że w zależności od wybranego rozwiązania montaż może się sporo różnić i przebiegać w inny sposób. Pompy powietrzne są stosunkowo najmniej skomplikowane, ponieważ odpadają tu wszelkie prace ziemne. Wystarczy w odpowiedni sposób podłączyć jednostki wewnętrzne i zewnętrzne, by uzyskać pożądany efekt. Montaż pomp gruntowych jest zdecydowanie bardziej skomplikowany i wymaga uzyskania stosownych pozwoleń. W przypadku takiego montażu konieczne jest przeprowadzenie robót wiertniczych wymagających posiadania fachowego sprzętu.

W naszym kraju zdecydowanie najczęściej montowane są jednak pompy powietrzne. W trakcie ich zakładania powinno się ustawić jednostkę zewnętrzną na wysokim cokole, który uniemożliwi zasypanie urządzenia śniegiem. Warto też zadbać o bliskie sąsiedztwo pomiędzy jednostką wewnętrzną i zewnętrzną. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych strat ciepła i zapewnimy prawidłowe funkcjonowanie urządzenia niemal w każdych warunkach. Instalacja pompy powinna zawsze zakończyć się próbą szczelności, która pozwoli sprawdzić, czy wszystkie prace zostały przeprowadzone w odpowiedni sposób. Dopiero po jej zakończeniu można zacząć normalnie korzystać z pompy ciepła.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze