1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Zmarła Kane Tanaka. Japonka uchodziła za najstarszą osobę na świecie

Kane Tanaka urodziny obchodziła 2 stycznia. Na zdjęciu celebracja z okazji jej 117 urodzin. (Fot. Forum)
Kane Tanaka urodziny obchodziła 2 stycznia. Na zdjęciu celebracja z okazji jej 117 urodzin. (Fot. Forum)
Kane Tanaka reprezentowała naród, który należy do jednego z najbardziej długowiecznych. Sama dożyła 119 lat. Japonka, urodzona w 1903 roku, przeżyła wojnę rosyjsko-japońską i dwie wojny światowe.

Kane Tanaka przez całe życia była bardzo aktywna. Na emeryturę przeszła w wieku 103 lat. Wcześniej pracowała w jednym miejscu – w sklepie, który należał do jej męża. Lubiła sport i była aktywna intelektualnie. Ostatnie lata spędziła w domu spokojnej starości. Jednak cały czas dbała o swój umysł i pogłębiała wiedzę. Jej główną rozrywką były strategiczne gry planszowe i matematyka. Choć w różnych wywiadach podkreślała, że spożywa zdrowe, pożywne jedzenie, znana też była ze swojej ogromnej słabości do słodyczy. Zmarła z „przyczyn naturalnych” 19 kwietnia w szpitalu w mieście Fukuoka w Japonii.

Długowieczna Japonia

W marcu 2019 roku Kane Tanaka została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako najstarszy człowiek żyjący na ziemi. Nie była jednak najdłużej żyjącą osobą w ogóle, ponieważ rekord należał do Francuzki Jeanne Louise Calment, która przeżyła 122 lata i 164 dni i zmarła w 1997 roku.

Kane Tanaka otrzymała tytuł najstarszej osoby w Japonii. Jedną z osób piastujących ten tytuł był m.in. Jiroemon Kimura, którego uznano jednocześnie za najstarszego w historii mężczyznę żyjącego na świecie. Zmarł 12 czerwca 2013 roku w wieku 116 lat i 54 dni.

Japonia słynie z długowieczności. Według ostatnich danych z września 2021 (podanych przez Agencję Reutera) mieszka tam 86 510 stulatków (90 proc. z nich stanowią kobiety).

Co sprawia, że Japończycy cieszą się tak dobrym zdrowiem do późnej starości?

Mówi się, że przede wszystkim odpowiada za to ich dieta, bogata w ryby (z racji położenia spożywają więcej ryb niż inni mieszkańcy Azji) i warzywa (głównie zielone), a uboga w tłuste mięsa i produkty mleczne. Japonia słynie również z takich produktów jak glony czy zielona herbata, których właściwości zdrowotne są dobrze znane. Poza tym Japończycy nie przejadają się, przygotowując zwykle małe posiłki (badania potwierdzają, że ograniczenie kaloryczności również przekłada się na lepsze zdrowie). Jedzenie to oczywiście ważny, choć nie jedyny powód długiego życia.

Ekspert Dan Buettner, który stworzył 9 zasad długowieczności, jest założycielem Blue ZonesTM, organizacji pomagającej Amerykanom wieść dłuższe i zdrowsze życie. Buettner zbadał życie mieszkańców kilku wysp, które słynęły z długowieczności (m.in. japońskiej Okinawy i włoskiej Sardynii). Tym, co ich wyróżniało, było życie blisko natury i codzienna aktywność na powietrzu. Poza tym bardzo ważne okazały się kwestie związane ze stylem życia (slow life), a także z dobrostanem psychicznym: zdefiniowany cel w życiu, przynależność do wspólnoty duchowej/ religijnej, bliskie relacje z rodziną i otaczanie się grupą oddanych przyjaciół.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze