1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia

Jakie parametry brać pod uwagę przy wybieraniu materaca dla dziecka?

(Fot. materiały partnera)
W pierwszych latach życia dzieci przesypiają większość doby – jest to całkowicie naturalne, gdyż dopiero przyzwyczajają się do liczby otaczających ich bodźców. Im dalej w ich rozwój, tym ich sen jest bardziej zbliżony czasowo do każdej dorosłej osoby. Niezależnie jednak od spędzonego w łóżku czasu, niezwykle ważne jest to, na czym dziecko śpi. Jak wybrać materac, który będzie zarówno zdrowy, jak i wygodny? Warto się temu przyjrzeć.

Dobry materac, czyli jaki?

Jakkolwiek potrzeby dziecka są trudniejsze do odgadnięcia, gdyż często nie potrafi jeszcze przekazać swoich myśli, istnieją uniwersalne rozwiązania, które wpływają pozytywnie na jakość snu zarówno małych, jak i dużych – dotyczą również dorosłych. Na co przede wszystkim trzeba zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego materaca? Wyróżnia się kilka aspektów, a w tym:

 • dopasowanie do fizyczności dziecka – tutaj mowa przede wszystkim o wzroście i wadze, które zmieniają się wraz z wiekiem; kluczem będzie tutaj twardość, która będzie wyróżniała materac dla dziecka, o czym więcej w dalszej części artykułu;
 • łatwość czyszczenia – dzieci są często bardzo podatne na zakażenia bakteryjne, przez co dbałość o czystość materaca staje się podstawą; im czystszy materac, tym mniejsze prawdopodobieństwo choroby;
 • antyalergiczność – podatność dzieci na różnego rodzaju alergie sprawia, że materiały wykorzystane do ich produkcji muszą posiadać odpowiednie certyfikaty – świetnym przykładem są produkty marki Hilding, których jakość potwierdza odznaczenie Oeko-Tex.

Jak widać, wymagania co do dobrego materaca są dość wysokie, jednak również w pełni dostępne. Warto teraz spojrzeć na kluczowy aspekt każdego materaca, a więc jego twardość. Jak przedstawia się ona na przestrzeni życia dziecka?

(Fot. materiały partnera)

Twardość – jakie ma znaczenie?

Na początku trzeba zrozumieć, dlaczego twardość jest tak ważna. Zadaniem materaca jest podtrzymywanie odpowiedniej krzywizny kręgosłupa podczas spoczynku – nie może przez to być zbyt miękki lub zbyt twardy, gdyż kręgi ułożą się wtedy w niekorzystną pozycję. U osób dorosłych wybór ten jest stosunkowo prosty – opiera się na wadze użytkownika. Im cięższa osoba, tym powinna postawić na twardszą opcję. Jak wygląda to u dzieci?

Tutaj sprawa jest trudniejsza, gdyż kręgosłup dziecka dopiero się rozwija, nie mając jeszcze twardości i stabilności, którą kiedyś osiągnie. Błędy w dobraniu odpowiedniego podłoża mogą przez to mieć długotrwałe negatywne skutki. Właśnie dlatego warto stawiać na materace, które zostały odpowiednio dostosowane do potrzeb najmniejszych z nas. Jak przedstawia się to w zależności od wieku?

 • Pierwsze lata życia – tutaj świetną opcją są materace z pianek, takich jak Flexifoam. To rozwiązanie, które znalazło się w Hilding Dobranocka, będąc przewiewną i elastyczną opcją. Dostosowuje się do ciała maluszka, dbając o odpowiednie podparcie kręgosłupa.
 • Dziecko w wieku od 6 do 13 lat – to czas, gdzie dziecko potrafi już powiedzieć, która forma będzie dla niego odpowiednia. Każdy kręgosłup jest inny, a preferencje mają znaczenie. Nie znaczy to jednak, że każda zachcianka powinna być spełniona. Najlepszą opcją będą materace średnio twarde, gdyż pozwolą na najzdrowsze podtrzymanie krzywizny kręgosłupa. Delikatne zmiany w zależności od preferencji powinny jednak być brane pod uwagę.
 • Nastolatkowie – materac dla nastolatka charakteryzować powinien się świetną możliwością dostosowania do zmieniającego się ciała. Tutaj polecanym modelem jest Hilding Breakdance, który posiada dwustronne wykonanie – wystarczy go odwrócić, a zmieni się jego twardość. To idealna odpowiedź na zmiany w tym wieku.

Jak widać, dobry materac powinien charakteryzować się dostosowaną twardością. To jednak nie wszystko – pozostała też kwestia rozmiaru. Jak dobrać odpowiedni?

Rozmiar materaca – jak go dobrać?

Niezależnie od tego, czy materace w Mysłowicach, czy jakimkolwiek innym mieście – muszą mieć one odpowiednie wymiary. Co jednak oznacza tutaj słowo odpowiednie?

Można na to spojrzeć na dwa sposoby. Pierwszym jest przeciętny wzrost dziecka w danym wieku – do pewnego czasu są to dość stałe wartości. Drugim sposobem, który jest dużo bardziej spersonalizowany, jest dokładny dobór pod aktualny wzrost dziecka. Często opcje te się pokrywają, jednak zdarzają się dzieci, które potrzebują innego traktowania.

Ogólnie przyjmuje się założenie, że dziecko musi mieć możliwość rozprostowania nóg w taki sposób, aby zostało mu jeszcze przynajmniej 10 cm odległości od krańców łóżka. Dla maluszków będzie to zwykle opcja 70 na 140 cm, a im starsze dziecko, tym wartości te będą bardziej zbliżone do wersji dla dorosłych.

Wybór materaca dla dziecka jest trudnym zadaniem, nad którym warto spędzić trochę czasu, gdyż zależy od niego rozwój kośćca podopiecznego. Niezależnie od dokładnych parametrów – warto stawiać na wysokiej jakości produkty, które oferują profesjonalne firmy, takie jak Hilding.

(Fot. materiały partnera)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze