1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Czarna kuchnia – czy jest praktyczna? Mat czy połysk? Jakie dodatki?

Ekspres SodaStream w czarnej kuchni (Fot. materiały partnera)
Ekspres SodaStream w czarnej kuchni (Fot. materiały partnera)
Urządzając swoje wymarzone mieszkanie, warto określić dominującą paletę kolorystyczną. Dla tych, którzy cenią sobie elegancję, tajemniczość, zmysłowość i indywidualizm, idealna będzie czerń. Dawniej unikano tego koloru, przypisując mu wiele negatywnych cech. Na szczęście obecnie architekci wnętrz korzystają z niego bardzo często, tworząc niebanalne i wyraziste aranżacje. Jeżeli chcesz dodać swojej kuchni nieco stylu, skorzystaj z naszych porad i… sięgnij po czerń!

Czerń w kuchni – z czym ją łączyć?

Czerń daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych. W zależności od indywidualnego stylu i potrzeb można dodawać do niej przeróżne kolory i materiały. Wszystkie w otoczeniu tej barwy wyglądają doskonale.

Jeżeli chcesz, by twoja kuchnia zyskała nieco lekkości i domowego ciepła, koniecznie połącz czerń z drewnem. Kuchnia czarno-drewniana nie wyjdzie z mody zbyt prędko. Jest neutralna i przytulna, a przy tym niezwykle stylowa. Z tego naturalnego materiału mogą być wykonane podłoga, blat albo dodatki, takie jak, np.: misy, pojemniki czy deski do krojenia.

Wielbiciele luksusowego wykończenia z przyjemnością połączą czerń z marmurem lub jego imitacją. Kamienna podłoga, misy na owoce, moździerze do ucierania przypraw i blaty z materiałów tego typu pięknie wydobywają głębię koloru przewodniego. Ponadto zarówno marmur, jak i jego syntetyczne odpowiedniki dodają aranżacji elegancji i wznoszą cały projekt na wyższy poziom.

Innym sposobem na czerń jest skontrastowanie jej z bielą. Czarno-biała kuchnia to rozwiązanie dla osób, które nie boją się aranżacyjnych wyzwań i nieszablonowych rozwiązań. W jaki sposób możesz połączyć te dwie niesamowite barwy?

  • Motyw szachownicy na płytkach podłogowych – zarówno w formacie mikro, jak i makro.
  • Biały blat i czarna zabudowa kuchenna – bardziej wyważone rozwiązanie dla tych, którzy obawiają się zbyt mocnego efektu.
  • Dwukolorowa zabudowa – góra w bieli, dół w czerni.

Ekspresy SodaStream Art na białym blacie w ciemnej kuchni, obok szklanki z wodą gazowaną i owocami (Fot. materiały partnera) Ekspresy SodaStream Art na białym blacie w ciemnej kuchni, obok szklanki z wodą gazowaną i owocami (Fot. materiały partnera)

Czarne dodatki do kuchni – aranżacyjna kropka nad i

Urządzając czarną kuchnię, nie zapomnij o dodatkach. To przecież one wprowadzają do wnętrza osobisty styl i pomagają zbudować odpowiednią atmosferę. Pozbawione osobistych akcentów pomieszczenie jest zupełnie bez wyrazu i przypomina bardziej aranżację sklepu meblowego niż tętniące życiem mieszkanie.

O czym musisz pamiętać, by twoja czarna kuchnia była naprawdę piękna?

  1. Dobór odpowiedniej baterii. Wysokiej jakości kran kuchenny może być prawdziwą ozdobą czarnej kuchni. W wersji total black rozwiązaniem jest model w czerni. Jeśli zależy ci na wprowadzeniu do wnętrza powiewu luksusu, postaw na wyraziste, żółte złoto. W bardziej stonowanej wersji dobrze zaprezentuje się też model ze starego złota lub dystyngowanej miedzi. Dla wielbicieli nowoczesnych wnętrz najlepszym wyborem będzie chłodne srebro.
  2. Wysokiej klasy, designerskie sprzęty AGD. Stojące na blacie urządzenia powinny być doskonałej jakości – zarówno pod względem użyteczności, jak i nietuzinkowego wyglądu. Świetnie wyglądać będą sprzęty stworzone z myślą o ludziach, dla których styl we wnętrzach jest bardzo istotny. Czym warto ozdobić kuchenny blat? Na pewno przyda się tu nowy ekspres do gazowania wody , subtelnie nawiązujący do klimatu retro. Klasyczna czerń łączy się w nim z surową stalą, a elegancka linia dobrze wpasuje się w każdą aranżację. Zamiast tradycyjnego przycisku saturator wyposażono w gustowną, łatwą w obsłudze dźwignię, która umożliwia nasycenie wody bąbelkami o takiej intensywności, jaką lubisz najbardziej. Ekspres SodaStream Art to nie tylko modne dopełnienie kuchennego stylu, ale przede wszystkim najlepszy sposób na znaczącą redukcję jednorazowego plastiku. Korzystając z niego, możesz zlikwidować nawet 1769 butelek PET w ciągu 4 lat!

    >>

  3. Luksusowe tekstylia. Aby czarne zasłony, rolety, obrusy czy ściereczki przez długi czas wyglądały nienagannie, wybierz te najwyższej jakości. Niezbyt solidne tekstylia szybko stracą głębię koloru i wypłowieją – ze stylowego dodatku zmienią się w stylistyczny koszmar.

SodaStream Art – designerski saturator do gazowania wody (Infografika: materiały partnera) SodaStream Art – designerski saturator do gazowania wody (Infografika: materiały partnera)

Czarna kuchnia – za i przeciw

Czerń jest w modzie – to nie ulega wątpliwości. Powoli zapomina się o klasycznych zasadach aranżacji wnętrz, które mówią, że ta głęboka barwa powinna stanowić zaledwie 10 proc. wystroju. Dzięki temu najmodniejsze projekty są niezwykle wyraziste, nowoczesne i intrygujące!

Decydując się na czarną kuchnię, z pewnością usłyszysz wiele mitów związanych z ciemnymi kolorami w tak często użytkowanym pomieszczeniu. Na szczęście na rynku pojawiły się już nowoczesne rozwiązania, dzięki którym możesz spać spokojnie.

Jakie są zalety czarnej kuchni?

Wśród pozytywnych aspektów czarnej kuchni jest oczywiście wyjątkowe wrażenie, jakie wywołuje – zarówno u mieszkańców, jak i u gości. Wykorzystanie tej barwy w aranżacji wnętrza sprawia, że nie sposób przejść obok niego obojętnie.

Czerń dodaje głębi i doskonale łączy się z różnymi materiałami oraz innymi barwami. Dzięki temu ma olbrzymie możliwości aranżacyjne. Inaczej będzie wyglądać w zestawieniu z bielą, a inny efekt uzyskasz, łącząc ją z ciemnym brązem. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych mebli wolnostojących, np. stołów i frontów kuchennych, o bogatej kolorystyce i zróżnicowanym wykończeniu, dlatego z pewnością znajdziesz coś, co idealnie trafi w twój gust.

Wady czarnej kuchni – jak sobie z nimi poradzić?

Problemem, na który najczęściej zwracają uwagę użytkownicy czarnych kuchni, są ślady palców na frontach. To prawda – często zdarza się, że wystarczy chwila, by starannie wypolerowane szafki wyglądały dokładnie tak jak przed czyszczeniem. Na szczęście istnieje bardzo proste rozwiązanie tego problemu. Zamiast klasycznego wykończenia kuchennej zabudowy wybierz matowe powłoki z linii Antyfinger. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii nie przyjmują odcisków palców i są bardzo odporne na zbieranie kurzu. Same plusy!

Warto wiedzieć:

Czarne, błyszczące fronty są trudniejsze w utrzymaniu czystości, ale dodają pomieszczeniu głębi i nowoczesnego sznytu. Matowe natomiast lepiej sprawdzają się w minimalistycznych i industrialnych projektach.

Dużym problemem bywają też osady z kamienia (szczególnie na zlewie czy kranie kuchennym), które wyraźnie odcinają się na tle czerni. W przypadku twardej wody warto zastosować zmiękczacz. Ułatwi czyszczenie zlewu i utrzymanie armatury w idealnej kondycji.

Małe pomieszczenia mogą wydawać się jeszcze mniejsze, gdy użyje się nadmiaru ciemnych barw. Dlatego w niewielkich kuchniach, zamiast czarnej zabudowy od podłogi do sufitu lepiej wybrać wyraziste ciemne akcenty. Podkreślą elegancki charakter wnętrza, ale nie będą przytłaczające.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze