1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia

Jak przygotować paczkę dla kuriera?

Sprawdź, jak przygotować paczkę dla kuriera. (Fot. materiały partnera)
Nie masz doświadczenia w przygotowywaniu paczek dla kuriera? Chcesz właściwie zabezpieczyć przesyłkę, aby jej transport był bezpieczny? Przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego zagadnienia. Wyjaśniamy szczegóły i udzielamy przydatnych porad.

Przygotowanie i zabezpieczenie

Wysyłanie paczek kurierem jest proste i przyjemne. Należy jednak w poprawny sposób przygotować przesyłkę, aby jej transport odbywał się przy zachowaniu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa. Dzięki temu odbiorca będzie cieszyć się nienaruszonym stanem paczki, która zostanie sprawnie doręczona przez kuriera. W jaki sposób zabezpieczyć przesyłkę i na co zwrócić szczególną uwagę?

#1 Dobór odpowiedniego materiału

Przygotowywanie paczki rozpocznij od wybrania odpowiedniego materiału, który będzie zabezpieczał przedmioty znajdujące się wewnątrz. Uniwersalnym rozwiązaniem jest opakowanie kartonowe, najlepiej dwuwarstwowe. Im cięższe rzeczy będą transportowane, tym pudełko powinno być solidniejsze. Karton jest łatwy w transporcie i nie sprawia problemów podczas sortowania ręcznego i automatycznego. Dodatkowo skutecznie chroni wnętrze.

#2 Wypełnienie wnętrza

Gdy w kartonie umieścisz przedmioty, pustą przestrzeń wypełnij dodatkowymi elementami o miękkiej fakturze. Doskonałym rozwiązaniem są worki z powietrzem i folia bąbelkowa. Takie przedmioty są dostępne w korzystnych cenach, więc zabezpieczenie paczki nie kosztuje zbyt wiele. Alternatywą dla wymienionych elementów będzie styropian amortyzujący uderzenia i stabilizujący pozycję przedmiotów wewnątrz. Wówczas zawartość paczki pozostanie bezpieczna podczas przewozu.

#3 Oklejenie i etykietowanie

Ostatnim etapem zabezpieczania paczki przed wysłaniem jest oklejanie oraz etykietowanie przesyłki. Wykorzystaj więc taśmę, najlepiej przezroczystą, tym samym zabezpieczając opakowanie. Kilka warstw warto nałożyć na krawędzie, ponieważ są podatne na pęknięcia i zgniecenia. Na paczce umieść etykietę, zgodną z wymogami konkretnej firmy kurierskiej. W ten sposób zabezpieczona i oznaczona przesyłka jest gotowa do nadania.

Wysyłanie paczek – jak nadać przesyłkę?

Proces wysyłania paczek wygląda inaczej, zależnie od wybranej firmy kurierskiej. Dla przykładu, GLS maksymalnie upraszcza ten proces z myślą o komforcie nadawcy. Dlatego w całej Polsce dostępne są punkty Szybkiej Paczki – w całym kraju to około 4500 lokalizacji. Obiekty te mają charakter shop-in-shop, co oznacza, że znajdują się w sklepach i zakładach usługowych. Wysyłanie paczek w ten sposób jest szczególnie wygodne, ponieważ nadawca samodzielnie decyduje, kiedy przesyłka zostanie przekazana kurierowi.

Jeżeli chcesz skorzystać z usług GLS, warto poznać podstawowe zapisy regulaminu tej firmy kurierskiej. Przede wszystkim należy wspomnieć o dopuszczalnych wymiarach przesyłki. Te same zasady dotyczą usług door-to-door oraz punktów Szybka Paczka. W GLS paczka powinna:

 • mieć maksymalnie 200 centymetrów długości,
 • osiągać sumę obwodu i najdłuższego boku paczki nie większą niż 3 metry,
 • ważyć nie więcej niż 31.5 kilograma w obrocie krajowym i międzynarodowym.

Jeżeli paczka spełni przedstawione wyżej warunki, może być nadana w ramach usług świadczonych przez GLS.

Czego nie umieszczać w paczce?

Nadając przesyłkę, np. przy pomocy punktów Szybka Paczka, należy pamiętać, aby nie wysyłać kurierem przedmiotów, które zostały wyłączone z przewozu. To przede wszystkim rzeczy niebezpieczne oraz trudne w transporcie – jednocześnie podatne na uszkodzenie. W GLS lista przedmiotów dostępna jest w regulaminie umieszczonym na stronie internetowej firmy. To przede wszystkim:

 • kruche przedmioty,
 • rzeczy o bardzo wysokiej wartości: biżuteria, antyki,
 • żywność,
 • rośliny i zwierzęta,
 • gotówka, bony towarowe, karty płatnicze,
 • karty telefoniczne,
 • materiały niebezpieczne (wybuchowe, łatwopalne).

Jak przygotować paczkę zagraniczną?

Wysyłanie paczek za granicę w przypadku GLS wygląda podobnie jak przesyłek krajowych. Osoby fizyczne, aby skorzystać z takiej usługi, muszą odwiedzić dowolny punkt Szybkiej Paczki. Wyszukiwarka takich obiektów jest dostępna na oficjalnej stronie internetowej GLS. Wystarczy wpisać nazwę miejscowości, a narzędzie automatycznie wyświetli adresy pobliskich punktów, z których możliwe jest nadanie przesyłki. Wysyłanie paczek międzynarodowych jest objęte głównie tymi samymi zasadami, co usługi krajowe. Należy zwrócić szczególną uwagę na wymiary przesyłki, a w jej wnętrzu nie mogą znajdować się przedmioty wyłączone z przewozu. Dodatkowo GLS dysponuje kompleksową ofertą przewozów regularnych: krajowych i międzynarodowych. To usługa dedykowana firmom, między innymi z branży e-commerce, gdzie współpraca z odpowiedzialnym partnerem logistycznym jest niezwykle istotna.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze