1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Urszula Grabowska zdradza, jak dba o środowisko w codziennym biegu

Urszula Grabowska, aktorka filmowa i teatralna (Fot. Anna Ciupryk)
Podczas gdy w serialu „Stulecie Winnych” wciąż możemy ją oglądać w jednej z głównych ról, Urszula Grabowska jest już po premierze spektaklu „Pani Pylińska i sekret Chopina” w krakowskiej Bagateli. Nam zdradza, jak dba o środowisko w codziennym biegu.

Praca na planie wiąże się niestety z używaniem produktów jednorazowych, głównie w charakteryzacji, co wynika po prostu z konieczności zachowania podstawowych zasad higieny. Ale coraz częściej używane są np. patyczki nie plastikowe, a drewniane. Bardzo świadomie i proekologicznie podchodzi się do kwestii kostiumów. Kostiumy do „Stulecia Winnych” w większości są wypożyczane lub przerabiane z już istniejących. Podobnie dzieje się przy innych produkcjach. W ten sposób ograniczamy ciągłe kupowanie nowych ubrań i nie napędzamy machiny konsumpcjonizmu.

Sama od zawsze podchodzę do mody świadomie. Stawiam na klasyczne elementy garderoby, proste formy, uniwersalne kolory. Moda zmienia się tak szybko, że tylko w ten sposób można zapobiec pokusie ciągłego podążania za trendami, a w konsekwencji nadmiarowego kupowania. Ktoś może nazwać moją garderobę nudną, ja uważam, że jest ponadczasowa. I proekologiczna.

Świadome wybory w antrakcie

Prowadzę dość intensywny tryb życia. Z prób do spektakli teatralnych biegnę na plan serialu, ale w tym pośpiechu chcę pamiętać o naszej planecie. Jedna z wizażystek na planie „Stulecia Winnych” jakiś czas temu nakłoniła wszystkich do zbierania plastikowych zakrętek w ramach akcji „Wózek za nakrętki”. Okazuje się, że można je w prosty sposób poddać recyklingowi. Istnieją firmy i instytucje, które organizują takie zbiórki, sprzedają nakrętki, a za zebrane pieniądze kupują wózki inwalidzkie dla chorych i potrzebujących ich osób. Od tamtej pory staram się nakrętki wrzucać do odpowiednich koszy, które łatwo można znaleźć w wielu instytucjach publicznych, szkołach, sklepach i centrach handlowych.

Wierzę, że codzienne decyzje każdego z nas razem mogą zdziałać wiele dobrego. Na co dzień staram się oszczędzać wodę, nie zużywam jej bezmyślnie. Tę do płukania warzyw wykorzystuję powtórnie, podobnie robię z pozostałą w misce psa – nie wylewam jej, a zużywam na przykład do podlewania roślin. Staram się też nie kupować napojów w plastikowych butelkach, a w domu korzystam z dzbanka z filtrami do wody lub piję schłodzoną wodę przegotowaną, co w ogromnym stopniu ogranicza zużycie plastiku. Zamiast wanny, wybieram prysznic. Sadzę też własne zioła i warzywa na tarasie, które później wykorzystuję w kuchni. Pomidory, groszek, mam nawet dwa krzaczki borówki amerykańskiej. Kupuję lokalne produkty, sezonowe warzywa i owoce od rolników. Na zakupy biorę własną torbę, by nie korzystać z jednorazowych.

Groźniejszy od smoka wawelskiego

Mieszkam w Krakowie, który jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Sam Kraków może pochwalić się największym tempem korzystnych zmian, jednak ogromnym problemem pozostają okoliczne miejscowości, w których smog, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, jest nie do zniesienia. W tej kwestii potrzebujemy inicjatyw odgórnych. Wierzę, może naiwnie, że znajdą się dobre rozwiązania.

Urszula Grabowska, aktorka filmowa i teatralna, laureatka Orła za rolę w filmie „Joanna”. Obecnie możemy ją oglądać w „Stuleciu Winnych” w roli Anny Winnej oraz na scenie Teatru Bagatela w Krakowie jako tytułową bohaterkę sztuki „Pani Pylińska i sekret Chopina”.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze