1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Bursztyn na wagę złota – rekord Guinnessa w Muzeum Gdańska

Największe znane złoża bursztynów, szacowane na 90% całych zasobów światowych, zlokalizowane są w obwodzie kaliningradzkim. (Fot. iStock)
Największe znane złoża bursztynów, szacowane na 90% całych zasobów światowych, zlokalizowane są w obwodzie kaliningradzkim. (Fot. iStock)
Największą na świecie bryłę bursztynu można podziwiać w Gdańsku. W Światowy Dzień Bursztynu, który obchodziliśmy 28 czerwca, ustanowiono kolejny gdański rekord Guinnessa.

Największa bryła bursztynu na świecie nie pochodzi wprawdzie z Bałtyku, a z kopalni węgla brunatnego z Sumatry, jednak od roku znajduje się w kolekcji Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Na co dzień jest eksponowana tuż za wejściem do Muzeum Bursztynu.

– Gdzie, jak nie w Gdańsku, w Światowej Stolicy Bursztynu, w Światowym Dniu Bursztynu, mamy bić światowy rekord Guinnessa? Wszyscy trzymamy kciuki, aby gwiazda dzisiejszego dnia, ta bryła, osiągnęła rekord i rozsławiła jeszcze bardziej Muzeum Bursztynu, które stało się nową ikoną i miejscem spotkań, chętnie odwiedzanym przez gości z całego świata - powiedział Piotr Borowski, wiceprezydent Gdańska.

W oficjalnym ważeniu bryły wzięli udział certyfikowani eksperci: prof. Ewa Wagner-Wysiecka z Politechniki Gdańskiej, reprezentantka Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, która przygotowała opinię o bryle bursztynu; Stanisław Jacobson, jubiler oraz biegły sądowy w zakresie jubilerstwa i kamieni szlachetnych; Tomasz Michalik, dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Gdańsku. (Fot. materiały prasowe Muzeum Gdańska) W oficjalnym ważeniu bryły wzięli udział certyfikowani eksperci: prof. Ewa Wagner-Wysiecka z Politechniki Gdańskiej, reprezentantka Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, która przygotowała opinię o bryle bursztynu; Stanisław Jacobson, jubiler oraz biegły sądowy w zakresie jubilerstwa i kamieni szlachetnych; Tomasz Michalik, dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Gdańsku. (Fot. materiały prasowe Muzeum Gdańska)

Wczoraj, w ramach obchodów Światowego Dnia Bursztynu, ogromna bryła została wyjęta z gabloty. Zmierzono ją i zważono - profesjonalna waga jubilerska wskazała imponujący wynik: 68,2 kg! To prawie 18 kilogramów więcej od dotychczasowego rekordzisty, bursztynu pochodzącego również z Sumatry, który waży 50,4 kg. Tym samym bursztyn z kolecji Muzeum Gdańska ma szansę zostać wpisanym do Księgi rekordów Guinnessa.

Największa bryła bursztynu powstała z ciemnobrązowej i nieprzezroczystej żywicy. (Fot. materiały prasowe Muzeum Gdańska) Największa bryła bursztynu powstała z ciemnobrązowej i nieprzezroczystej żywicy. (Fot. materiały prasowe Muzeum Gdańska)

Ciekawostki o największej bryle bursztynu na świecie

  • Waga: 68,20 kg
  • Wymiary: 74 x 57,1 x 42,1 cm
  • Pochodzi z kopalni węgla brunatnego z okolic miasta Gunung Tua w północnej Sumatrze.
  • Powstała z ciemnobrązowej i nieprzezroczystej żywicy.
  • Ma przezroczyste fragmenty o barwie żółtej.
  • W świetle ultrafioletowym posiada niebieską/fioletową poświatę.
  • Podgrzana wydziela charakterystyczny dla żywic zapach i jest lepka.
  • Bryłę zakupiono do zbiorów Muzeum Gdańska, kolekcji Muzeum Bursztynu dzięki dotacji z budżetu państwa w ramach programu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Kwota zakupu wyniosła ponad 140 tys. złotych, z czego ponad 112 tys. pochodzi z dotacji celowej NIMOZ

Laserowe wymiarowanie bryły wykonała firma Smart Solutions. (Fot. materiały prasowe Muzeum Gdańska) Laserowe wymiarowanie bryły wykonała firma Smart Solutions. (Fot. materiały prasowe Muzeum Gdańska)

Bursztyn indonezyjski, w tym sumatrzański, występuje w Azji południowo-wschodniej w Indonezji oraz Malezji. Powstał on 20–23 mln lat temu. Jego złoża zostały odkryte w 1991 roku. Jest to jeden z nielicznych bursztynów występujących na złożach pierwotnych, w pokładach węgla brunatnego. Powstał z żywic produkowanych przez drzewa liściaste, które do dziś rosną w lasach równikowych w Azji.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze