1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Monika Witkowska zdobyła K2! Dokonała tego jako druga Polka w historii

Monika Witkowska jako druga Polka zdobyła szczyt K2. Gratulujemy! (Fot. materiały prasowe)
Monika Witkowska 22 lipca 2022 zdobyła wymarzony szczyt. Po całonocnej wspinaczce o godzinie 5.59 stanęła na 8611 metrach. Góra K2 dotychczas została zdobyta tylko przez 36 kobiet, a jedyną Polką w tym gronie była Wanda Rutkiewicz 36 lat temu (w 1986 roku).

Monika wspinała się z zespołem międzynarodowym, ale na wyprawę wyjechała sama dzięki samodzielnie zebranym funduszom. Nie do końca było wiadomo, czy zdobycie szczytu dojdzie do skutku ze względu na niespodziewane załamanie pogody, które miało miejsce na wysokości 7400 metrów. Nad ranem jednak pojawiło się okno pogodowe, dzięki czemu Monika wyszła najpierw do obozu 4. na granicy 8000 metrów – czyli tzw. strefy śmierci – a po krótkim odpoczynku, wieczorem, ponownie ruszyła na szczyt. Wspinała się przez całą noc z wykorzystaniem dodatkowego tlenu, pokonując najtrudniejszy, bardzo stromy końcowy odcinek góry, który dla wielu wspinaczy okazuje się często nie do przejścia. Na wysokości 8611 metrów stanęła wcześnie rano i obecnie schodzi do obozu 3., a później zejdzie do bazy, co ma jej zająć dwa dni.

– W rzeczywistości nie o żadne rekordy mi chodzi, wspinam się z pasji, a nie z chęci wpisywania się w annały historii. Zakładam, że nic nie muszę, dużo mogę, z nikim ścigać się nie zamierzam – mówi Monika. I dodaje: – To, na czym mi bardzo zależy, to zwrócić uwagę na to, że mamy Polki, które działają w górach wysokich i mają w tej dziedzinie wielki potencjał. Nie jest ich dużo, ale są, zwykle niedostrzegane, a często niestety deprecjonowane. Ja wyprawą na K2 zamierzam zakończyć swoją działalność w górach wysokich, ale jeśli chcemy mieć więcej kobiet podobnych do Wandy Rutkiewicz, to warto na nie zwrócić uwagę i wspierać w ich wyprawach na równi z mężczyznami.

Koniecznie wpadnijcie na media społecznościowe Moniki, gdzie relacjonowano przebieg wyprawy.

Monika Witkowska jest polską himalaistką, podróżniczką i żeglarką. Opłynęła m.in. „morski Everest”, czyli przylądek Horn; przepłynęła też na małej żaglówce zachodnie przejście Arktyki przez morze Beringa na Alaskę i dookoła Czukotki. Jako podróżniczka zwiedziła ok. 180 krajów, organizuje też wyprawy trekkingowe na całym świecie. Jest autorką licznych książek i artykułów o tematyce podróżniczej, a także należy do składu kapituły Kolosów – najbardziej prestiżowego w Polsce konkursu dla podróżników. Miała okazję stanąć na wierzchołkach Mount Everestu, Lhotse i Manaslu, ale uczestniczyła też w dwóch wyprawach na Broad Peak i niższe himalajskie góry (zdobyła m.in. Ama Dablam). Do wyprawy na K2 przygotowywała się od dawna; było to jej największe górskie marzenie, które w końcu udało jej się spełnić. Serdecznie gratulujemy!

Źródło: materiały prasowe

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze