1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Fundacja Wandalistki rusza śladami Wandy Rutkiewicz

Wandalistki – inspiracją których jest Wanda Rutkiewicz, legenda himalaizmu – to kobiety pełne pasji i miłości do wspinaczki, zdeterminowane, by iść po swoje aż na szczyt. (Fot. materiały prasowe)
2022 to rok Wandy Rutkiewicz, dlatego już w październiku 14 kobiet z Polski ruszy w Himalaje „Śladami Wandy”. Dotrą one aż do stóp Kanczendzongi, na której 30 lat temu zginęła wybitna himalaistka. Fundacja Wandalistki chce w ten sposób uczcić pamięć o swojej patronce.

Fundacja Wandalistki to organizacja non-profit, która wspiera profesjonalistki w realizacji ambitnych górskich i wspinaczkowych projektów oraz amatorki stawiające swoje pierwsze kroki w górach. Wandalistki – inspiracją których jest Wanda Rutkiewicz, legenda himalaizmu – to kobiety pełne pasji i miłości do wspinaczki, zdeterminowane, by iść po swoje aż na szczyt.

Dlatego jeszcze w tym roku 14 Wandalistek wyruszy szlakiem wędrówek słynnej himalaistki, by zamanifestować światu, że kobiety też mają siłę, mogą przenosić góry i zdobywać szczyty. Kobiety dotrą do bazy pod Kanczendzongę, na której 30 lat temu zginęła Rutkiewicz.

(Fot. materiały prasowe)

Góra jest kobietą

Kobietom przyświeca myśl „YEStem Wandalistką”, czyli główne hasło wyprawy organizowanej przez Fundację Wandalistki, która podjęła pierwsze działania właśnie w roku Wandy Rutkiewicz: otacza opieką, wsparciem mentalnym i finansowym kobiety, które chcą realizować się w świecie górskim i wspinaczkowym. Szerzy wiedzę i edukuje, inspiruje sztuką i herstorią, otwiera szlaki dla kobiet z niepełnosprawnościami. Na czele fundacji stoi prezeska Daria Sieracka, autorka projektu Kobieta Górom, który już blisko od 7 lat w swoich kanałach społecznościowych zrzesza tysiące górskich aktywistek.

(Fot. materiały prasowe)

Wandalistki walczą o to, aby kobiety nie były traktowane pobłażliwie przy planowaniu wypraw, a kobiece sukcesy nie były umniejszane i przemilczane. − Mówimy „NIE” dla niesprawiedliwości, nierówności i stereotypów, które dotykają kobiety w świecie górskim. Konkretne, stanowcze, niezrażające się niepowodzeniami, uparcie dążące do wyznaczonego celu, zdeterminowane i odważne – to są właśnie cechy kobiet gór i Wandalistek − mówi Daria Sieracka

Wymiana doświadczeń

Wandalistki, śladami swojej patronki, przemierzą drogę do północno-zachodniej bazy, a także do bazy południowej, od strony lodowca Yalung. Dotarcie do bazy ma przypaść w dzień zdobycia przez Rutkiewicz Mount Everestu. Całą wyprawę poprowadzi Magda Jończyk − podróżniczka, fotografka, przewodniczka, ale przede wszystkim miłośniczka gór wysokich, która w Himalajach wędruje już od 10 lat, średnio sześć miesięcy w roku przemierza tysiące kilometrów w Nepalu i Indiach. Oprócz trekkingu kobieca wyprawa odwiedzi czorten poświęcony himalaistce, przypominając jej największe sukcesy. Kolejnym celem jest integracja ze społecznością lokalnych kobiet oraz nepalskimi wspinaczkami i himalaistkami, m.in. Dawą Yangzum i Mayą Sherpą, podczas specjalnego kobiecego eventu. A to wszystko w duchu celebrowania wielkich dokonań Wandy – prekursorki kobiecego himalaizmu.

(Fot. materiały prasowe)

Nie tylko integracja

W Katmandu Polki spotkają się też z Prakriti Mainali − aktywistką wspierającą samodzielność kobiet w Nepalu − której organizacja Shakti Milan daje możliwość pracy nepalskim kobietom. Fundacja chce pokazać, że kobiety mogą wspierać się międzykulturowo i między kontynentalnie. Dlatego już w Polsce łączy siły i rusza ze specjalną akcją. W myśl zasady zero weste Nepalki zatrudnione przez Mainali tworzą ręcznie szyte plecaki i torby z opakowań po ryżu i innych materiałów wtórnych. One dają przedmiotom drugie życie, a Fundacja Wandalistki daje im realne wsparcie finansowe w postaci akcji zamówienia sobie takiego plecaka, które następnie zostaną przetransportowane przez Wandalistki do Polski. Wspierając tę akcję, wspieramy niezależność i samostanowienie Nepalek.

(Fot. materiały prasowe)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze